SME

Pohľadnice

Môžu vás rozosmiať aj dojať. Prekvapiť dobrým nápadom, iné si ani nevšimnete. Na niektorých sú postavičky z detských seriálov, na iných obnažené dámy. Diktátori aj kráľovné. Reprodukujú umelecké diela aj gýče. Krásne mestá aj mestá, ktoré sa krásnymi ...

Chcete poslať internetovú pohľadnicu? Skúste pohľadnice.post.sk.

Môžu vás rozosmiať aj dojať. Prekvapiť dobrým nápadom, iné si ani nevšimnete. Na niektorých sú postavičky z detských seriálov, na iných obnažené dámy. Diktátori aj kráľovné. Reprodukujú umelecké diela aj gýče. Krásne mestá aj mestá, ktoré sa krásnymi snažia len byť. To všetko a všeličo iné môže byť na pohľadnici. A na ich druhej strane zväčša jednoduchý pozdrav. Kým sa však v 19. storočí pohľadnice presadili, jednoduché to nemali. Odvtedy, čo americký poštový úrad uznal oficiálne používanie pohľadníc, prešlo len 105 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európa v roku 1898 mala oproti Američanom náskok a pohľadnice ľudia hojne využívali ako jednoduchý dorozumievací prostriedok. Oznamovali si správy, čo si nevyžadovali utajovanie. Pohľadnice vtedy už putovali aj v poštových dostavníkoch na území dnešného Slovenska, zdokumentované sú pozdravy s tatranským motívom.

SkryťVypnúť reklamu

Práve obdobie na prelome storočí prialo pohľadniciam najviac, boli módne a ľudia sa tešili, že ich môžu posielať. Tlačiari a vydavatelia sa predháňali ako zákazníkov zaujať. Už v roku 1896 údajne svetom prešlo 2 miliardy 306 miliónov pohľadníc.

V tomto období sa objavili aj prví zberatelia, dodnes ich je veľa na celom svete. Viac než pohľadnice sa vraj zbierajú len známky, mince a kartičky amerických bejzbalistov.

Prvé zjazdy zberateľov pohľadníc boli v Norimbergu (1899) a Prahe i Budapešti (1900). Skutočná zberateľská horúčka prepukla najmä medzi ženami. Muži si z nich uťahovali a našiel sa aj ktosi čertovsky vtipný, keď vydal pohľadnicu s textom „Dočerta s pohľadnicami.“

Kde sa objavila vôbec prvá pohľadnica? Ťažko povedať. Odborníci na pohľadnice i historici prichádzajú s viacerými tipmi a dnes sa prvenstvo udeľuje ťažko. Isté je, že ich predchodcami boli korešpondenčné lístky. Zaviedli ich najprv v Rakúsko-Uhorsku v roku 1869 a ľud rýchlo pochopil, že je to veľmi praktická a lacná pomôcka. Hneď prvý rok ich predali na poštách takmer tri milióny, boli ofrankované s vytlačenou dvojgrajciarovou známkou. Túto štátnu ceninu rýchlo zaviedli aj v ostatných rozvinutejších európskych štátoch v Nemecku, Švajčiarsku a vo Veľkej Británii.

SkryťVypnúť reklamu

A prečo bolo zavedenie korešpondenčných lístkov, ktoré otvorili cestu pohľadniciam, takým problémom? Už v roku 1865 sa na nemecko-rakúskej poštovej konferencii objavil návrh na zavedenie otvorených poštových lístkov s vytlačenou známkou a miestom pre adresu. Zamietli ho. Strohé zákony takúto korešpondenciu nepripúšťali, pretože by porušovala ústavu a zákon o listovom tajomstve. Na romantické korešpondenčné nápady ale doba už čoskoro dozrela.

V roku 1870 posielal svokrovcom korešpondenčný lístok tlačiar a kníhkupec August Schwartz z Oldenburgu. Aby svoju zásielku vylepšil, vytlačil na adresnú stranu oproti poštovej známke delostrelca s kanónom. Tento počin väčšina považuje za zrod pohľadnice, aj keď už predtým sa objavili zaujímavé pokusy.

SkryťVypnúť reklamu

Roku 1861 si J. Carlton a H. L. Lipman z Filadelfie v USA patentovali poštovú kartu. Na prednej strane boli vybodkované tri linky na adresu, prázdny rámec na nalepenie známky a vytlačený text o autorskom práve a registrovaní patentu.

Obrázky a súkromné dotlačovanie obrázkov, reklám a symbolov na korešpondenčné lístky boli v Európe stále populárnejšie a od roku 1885 bolo v Rakúsko-Uhorsku povolené tlačenie súkromných lístkov. Jedinou podmienkou bolo, že museli mať vytlačený názov „Correspondenzkarte“, v Uhorsku „Levelezö lap“.

Cesta k pohľadniciam bola voľná. Spočiatku sa na nich objavovali firemné reklamy, neskôr pribudli pohľady na krajinu a mestá - odtiaľ názov pohľadnica. Od fádnych čiernobielych sa prepracovali k viacfarebnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sú cennými dokumentmi aj pre historikov. Verne zachytávajú atmosféru každého obdobia - až milú nehybnosť a usadenosť Rakúska-Uhorska, radosť z existencie československého štátu, surovú strohosť slovenského štátu, bezduchú propagandu a panelákovú architektúru z čias budovania socializmu.

Zaujímavým artefaktmi s výpovednou hodnotou sa možno raz stanú aj posledné módne výkriky - elektronické pohľadnice. S rozvojom internetu ľudia klasické papierové pohľadnice posielajú stále menej. Kto sa ale nepoteší, keď ju dostane?

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 138
  2. Každý piaty zomrie 8 796
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 750
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 791
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 728
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 947
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu