SME

Samopal Uzi

Pravými zbraňami hromadného ničenia nie sú podľa mnohých atómové bomby, ale niekoľko známych automatických ručných zbraní, ktoré aj dnes v rôznych kútoch sveta zabíjajú stovky ľudí denne. Jednou z najslávnejších je samopal známy po ...


Pravými zbraňami hromadného ničenia nie sú podľa mnohých atómové bomby, ale niekoľko známych automatických ručných zbraní, ktoré aj dnes v rôznych kútoch sveta zabíjajú stovky ľudí denne. Jednou z najslávnejších je samopal známy po svete pod menom Uzi. Meno vzniklo z prezývky jeho tvorcu, majora izraelskej armády Uziela Gala, ktorý sa narodil pred 80 rokmi - 15. decembra 1923.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uziel Gal sa narodil v nemeckom Weimare ako Gotthard Glass. Jeho rodina utiekla pred nacizmom najskôr do Anglicka a na konci tridsiatych rokov pokračovala do Palestíny, ktorá bola vtedy britským mandátnym územím. Tam si rodina zmenila priezvisko na Gal.

V Palestíne sa Gal veľmi skoro zapojil do činnosti židovskej organizácie Hagana, ktorá bojovala nielen proti Arabom, ale aj proti Britom. Tých chcela prinútiť, aby sa vzdali vlády nad územím, kde chcela vyhlásiť vlastný židovský štát.

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku ho zaujímali zbrane, uplatnil sa najmä pri ich - väčšinou ilegálnom - získavaní a výrobe. Na severe Izraela sa zúčastnil aj bojov v prvej židovsko-arabskej vojne a absolvoval dôstojnícky kurz.

Po vzniku štátu Izrael v roku 1948 sa stal dôstojníkom oficiálnej izraelskej armády. Vďaka svojmu samopalu sa stal svetovou celebritou a minulý rok o jeho úmrtí informovali všetky svetové médiá.

Židovské ozbrojené skupiny a zo začiatku aj izraelská armáda používali zbrane získavané všemožnými spôsobmi z celého sveta. Medzi osobnými zbraňami boli najdôležitejšie lacné, ale účinné britské samopaly Sten, ktoré vďaka ich konštrukčnej jednoduchosti dokázali sami vyrábať „na kolene".

Bolo však jasné, že čo najskôr musia vyvinúť vlastnú zbraň, ktorá by bola vhodnejšia pre podmienky Blízkeho východu (mala by napríklad jednoduchšiu údržbu, čo je v podmienkach púšte zásadná vlastnosť). Súčasne by sa hodila na vyzbrojenie početnej armády a zabezpečila Izraelu v tejto oblasti samostatnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Poručík Gal predstavil svoj samopal v roku 1951. Predtým si preštudoval niekoľko podobných zbraní z viacerých krajín. Najviac ho inšpiroval československý samopal vzor 23 alebo 25, dielo najnadanejšieho povojnového konštruktéra brnenskej zbrojovky Václava Holka.

Svoju rolu pravdepodobne zohralo aj to, že Československo bolo na konci štyridsiatych rokov hlavným dodávateľom zbraní pre mladý židovský štát.

Vzhľad samopalu vzor 25 v mnohom pripomínal výzor neskoršieho Uzi. Novátorským riešením československej konštrukcie bolo okrem iného umiestnenie zásobníku do pištoľovej rukoväte, ktorú výrazne posunuli dopredu. Ťažisko sa tým dostáva nad ruku strelca, čo umožňuje väčšiu stabilitu pri streľbe dávkami, inštinktívne zamierenie a používanie samopalu jednou rukou.

SkryťVypnúť reklamu

Po vzore už spomínaného samopalu Sten rám aj plášť Uzi vyrábali z lisovaného plechu, čo výrazne znížilo výrobné náklady.

Vylepšenie týchto prvkov a ich kombinácie do jedného konštrukčného celku bola svojim spôsobom geniálna práca Uziela Gala.

Uzi je dnes najrozšírenejším klasickým samopalom na svete. V rôznych verziách ho vyrobili viac ako desať miliónov kusov. Konkurenčného „kalašnikova" AK-47 a jeho neskorších verzií síce vyrobili podľa rôznych odhadov asi 70 miliónov, AK-47 však napriek všeobecnej mienke nie je samopalom, ale útočnou puškou. Ide o zbraň iného typu a čiastočne aj iného určenia. Samopal používa pištoľové náboje a má oproti útočnej puške menší dostrel a presnosť.

Samopal Uzi má teoretickú rýchlosť streľby 600 rán za minútu s účinným dostrelom do 120 metrov. Stal sa štandardnou zbraňou špeciálnych a policajných jednotiek v mnohých krajinách sveta, obľúbili si ho však, žiaľ, aj zločinci a teroristi. Vizuálne veľmi pôsobivú možnosť ovládať ho jednou rukou azda najviac ocenia filmoví producenti.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodný výrobca Uzi Israeli Military Industries mala skoro problémy s uspokojením celosvetového záujmu, samopal sa preto začal licenčne alebo ilegálne vyrábať i v iných častiach sveta.

Na konci 60. rokov vznikla zmenšená verzia Mini Uzi, minisamopal dlhý aj s vyklopenou ramennou operou iba 36 centimetrov, a v osemdesiatych rokoch dokonca Micro Uzi, ktorý už je naozajstnou pištoľou schopnou strieľať dávkami.

Dnes už je Uzi považovaný za konštrukčne zastaralú zbraň, vďaka nízkej cene, jednoduchosti a spoľahlivosti však stále zostáva obľúbenou zbraňou.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 266
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 069
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 012
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 665
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 517
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 027
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 290
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu