SME

Burns Robert

Najznámejší škótsky básnik Robert Burns patrí k nemnohým autorom, ktorým sa podarilo preklenúť národné, kultúrne, jazykové, ba i časové bariéry. Mnohí ho porovnávajú s antickým Homérom alebo anglickým Shakespearom, lebo aj on dosiahol ...


Najznámejší škótsky básnik Robert Burns patrí k nemnohým autorom, ktorým sa podarilo preklenúť národné, kultúrne, jazykové, ba i časové bariéry. Mnohí ho porovnávajú s antickým Homérom alebo anglickým Shakespearom, lebo aj on dosiahol podobnú všeobecnú popularitu, hoci pochádzal zo skromných pomerov a nedožil sa vysokého veku. Od narodenia najmilovanejšieho škótskeho barda v nedeľu uplynulo 245 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Narodil sa ako prvorodený do chudobnej rodiny. Otec William Burnes (syn neskôr vynechal „e" v mene) ich hlinený domček s dvoma miestnosťami v Alloway musel vlastnoručne postaviť. Vážny a bohabojný otec chcel zabezpečiť deťom vzdelanie, a tak miestnych presvedčil, aby vyzbierali peniaze a zaplatili si učiteľa.

Mama Agnes Brounová deťom veľa spievala a recitovala národné škótske dielka. Od útleho veku rozvíjali jeho tvorivosť divoká príroda a príbehy o duchoch a bosorkách.

SkryťVypnúť reklamu

Časy boli ťažké a Robert odmalička tvrdo pracoval na poli. Otec len s problémami dokázal uživiť rodinu a bojoval aj s vrchnosťou. Je pravdepodobné, že práca v detstve prispela k chorobe, ktorá poetovi strpčovala život a nakoniec zapríčinila jeho smrť.

Prvýkrát ho múza pobozkala počas žatvy, keď mal 15 rokov. Inšpirovalo ho dievča, s ktorým robil - prvé dielo sa volalo Pekná Nell. Robert strávil istý čas ako dozorca a česáč ľanu a vášňou mu bola poézia inšpirovaná starými škótskymi básnikmi a ľudovými povesťami. Písanie veľmi nevynášalo a začiatkom roku 1786 sa Burns rozhodol vysťahovať na Jamajku a skúsiť šťastie tam. Prispeli k tomu aj jeho milostné peripetie.

Už ako otec nemanželského dieťaťa so slúžkou Betty Patonovou sa Robert zoznámil s „klenotom" Jean Armourovou a vzal si ju. Hoci čakala dvojičky, jej otec odmietol uznať Burnsa za zaťa a ťahal ho po súdoch. Burns teda zapudil Jean a zaľúbil sa do mladej horalky Mary Campbellovej, s ktorou sa tajne zobrali počas galského rituálu. Prehováral ju, aby s ním odišla na Jamajku.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec však neodcestoval. Jean v septembri 1786 porodila dvojičky. V októbri ochorela Mary Campbellová, ktorá napokon zomrela. No možno najsilnejším impulzom, aby ostal, bolo vydanie prvej zbierky básní v júli 1786 - „Kilmarnock Edition".

Kniha si získala veľkú obľubu a z neznámeho básnika sa zo dňa na deň stala celebrita na úrovni súčasných hviezd filmu.

Od občianskych nepokojov v 17. storočí bolo Škótsko na dne politicky, vojensky aj hospodársky a národná hrdosť dostávala jeden úder za druhým. Opakovali sa nepokoje a neúspešné povstania - Škóti cítili, že ich opustila kráľovská rodina aj politici.

Mladý, prakticky nevzdelaný vidiečan písal väčšinou v škótskom dialekte. Vtipne, vášnivo, silno a tak udrel na správnu strunu. Mal úspech a vydal sa do Edinburghu. Cesta mu trvala tri dni - v každom hostinci po ceste chceli počuť verše z úst autora a otestovať jeho pijanské schopnosti. V hlavnom meste bol ozdobou večierkov. Pôvab jeho poézie spočíva v spevnosti, čistej obraznosti a prirodzenej muzikalite. Písal o vzťahoch k ženám, priateľom, k zemi, oslavoval pitky, veselý život a prírodu.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem písania nových básní cestoval po Škótsku a zbieral škótske ľudové piesne. Zachytil niekoľko stoviek nápevov, ktoré by inak možno zanikli. Neskôr inšpirovali aj Beethovena a Haydna. Vzbudil záujem Európy a neskôr celého sveta o škótsku kultúru. Na cestách písal básne všade, kde sa dalo. Na koni, na poli, v pivnici. V múzeu v Allowayi je vystavená aj okenná tabuľa s jeho básňou. Ani úspech mu však nezaručil blahobyt. Chvíľu pracoval pre daňový úrad. Preslávil sa vyberaním pokút od bohatých dlžníkov. Začal sa viac venovať politike, čo sa odrazilo aj v tvorbe.

Na sklonku storočia sa jeho zdravotný stav prudko zhoršil. Chudobné detstvo, ktoré strávil ťažkou prácou, si vybralo daň - reumatickú horúčku. Burns zomrel 21. júla 1796, zrejme na zápal srdcovej blany, ktorý dostal ešte ako dieťa. Na jeho pohrebe sa zúčastnili tisícky priaznivcov. Pri príležitosti piateho výročia jeho smrti, v roku 1801, sa konala prvá Burnsova večera. Usporiadal ju úzky kruh priateľov v jeho rodnej chalupe v Alloway.

SkryťVypnúť reklamu

Burnsove kluby vznikli po celom svete, jeho múzeum navštevujú tisícky ľudí a 25. januára, v deň jeho narodenia, sa pravidelne konajú pamätné Burnsove večery. Svet mu vďačí aj za zachovanie textu Auld Lang Syne, škótskej ľudovej piesne, ktorá sa tam spieva pri príležitosti nového roka a preslávila sa ako Valčík na rozlúčku.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 036
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 824
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 545
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 941
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 385
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 369
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 913
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu