SME

Aspirín

Acylpyrín alebo Aspirin sa v Európe a na celom svete používa už 105 rokov. Hlavnou zložkou všestranného lieku je kyselina acetylosalicylová. Protizápalové a utlmujúce účinky kyseliny salicylovej boli známe vedcom a lekárom už dávno pred objavom aspirínu.


Felix Hoffman. FOTO - ARCHÍV



Až dôsledný výskum francúzskych a nemeckých vedcov v druhej polovici 19. storočia dokázal odstrániť nežiaduce vedľajšie účinky tejto látky vo forme kyseliny, ktorá je dnes známa predovšetkým v lisovanej podobe - ako aspirín. V roku 1853 vyvinul túto látku Francúz Charles Gerhardt, o pár rokov neskôr Nemec Carl J. Kraut, ale ich produkty neboli dostatočne čisté. Tento liek patentovali pred 105 rokmi - 6. 3. 1899.

Podľa údajov nemeckej firmy Bayer sa prvú, úplne čistú kyselinu acetylosalicylovú podarilo syntetizovať 10. augusta 1897. Bolo to však až roku 1971, keď sa britskému vedcovi sirovi Johnovi Vaneovi podarilo zistiť, na akom princípe aspirín vlastne funguje. Vane prišiel ako prvý na to, že kyselina acetylosalicylová spomaľuje v tele človeka produkciu hormónu prostaglandín, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri vnímaní bolesti. Za posledných 40 rokov objasnili vedci na celom svete celý rad ďalších účinkov aspirínu, ktoré presahujú aj tie najodvážnejšie predstavy jeho objaviteľov.

Liek po prvý raz uzrel svetlo sveta v Nemecku. Okolo mena skutočného objaviteľa originálneho zloženia aspirínu sa vedú vážne spory. Farmaceutický koncern Bayer pripisuje toto prvenstvo na základe platného patentového listu Felixovi Hoffmanovi. Hoffman sa skutočne osobne podieľal na vývoji tohto lieku, ale ako tvrdí škótsky historik Walter Sneader, ktorý sa podrobne zaoberal celou kauzou, bol iba členom výskumného tímu, na čele ktorého stál vedec židovského pôvodu Arthur Eichengrün.

Príbeh skromného, ale pracovitého nemeckého vedca Felixa Hoffmana, hľadajúceho liek na reumatické ochorenie svojho otca, sa po prvý raz objavil v roku 1934 krátko po nástupe nacistov k moci. Celá pravda okolo lieku však Hitlerovým propagandistom nevyhovovala, a tak iba niektoré historické anály uvádzajú pri Hoffmanovom mene aj meno Eichengrüna.

Firma Bayer sa až do roku 1896 zaoberala iba chemickou výrobou. Na podnet vtedajšieho šéfa výskumu Carla Duisberga vybudoval v tomto roku Arthur Eichengrün prvé farmaceutické oddelenie podniku. Jedným z jeho prvých projektov bol vývoj nových substancií z kyseliny salicylovej. Vedľajšie účinky tejto látky boli prekážkou pre jej široké použitie v lekárskej praxi. Člen Eichengrünovho tímu Felix Hoffman dokázal napokon ako prvý syntetickou cestou vyvinúť dnes už svetoznámu kyselinu acetylosalicylovú - hlavnú látkovú zložku aspirínu.

Hoffman si však podľa historika Sneadera svoj objav ani neuvedomil a v podstate iba plnil príkazy šéfa výskumu. Eichengrün, konštatuje Sneader, mal aj rozhodujúci podiel na presadení ďalšieho vývoja lieku.

Vtedajší šéf skúšobného oddelenia Heinrich Dresser jeho návrh vetoval, ale Eichengrün ho obišiel a zaslal výsledky testov reprezentantovi firmy v Berlíne Felixovi Goldmanovi. Ten dal liek posúdiť lekárom a farmaceutom, ktorí ho schválili. Aspirín sa dostal do výroby a na jeho predaji napokon najviac profitoval (vďaka licenčným právam) šéf laboratórií - Heinrich Dresser. Eichengrün z koncernu odišiel, neskôr si založil firmu a v roku 1934, keď sa prvý raz objavil príbeh o starom Hoffmanovi a jeho geniálnom synovi, sa ako rasovo nespoľahlivý musel zaoberať celkom inými problémami. Keď v roku 1945 Eichengrün prežil útrapy koncentračného tábora v Terezíne, začal o svoje autorské práva bojovať. Bolo už neskoro. V roku 1949, krátko po podaní žaloby, zomrel.

Hoffman odišiel do dôchodku už v roku 1928 - ako vedúci obchodno-farmaceutického oddelenia firmy Bayer. Až do svojej smrti v roku 1946 žil v ústraní vo Švajčiarsku.

Kyselina acetylosalicylová, známa u nás ako acylpyrín a inde ako aspirín, je dodnes liekom, ktorého účinky prekvapujú nielen pacientov, ale aj expertov. Popri zmierňovaní bolesti a liečení zápalov sa mu pripisujú aj ďalšie skvelé vlastnosti: znižovanie rizika infarktu či mozgovej porážky, zastavenie šírenia jedného z najrozšírenejších vírusov - vírusu cytomegálie či dokonca spomalenie rastu rakovinových nádorov.

V Berlíne sa každoročne udeľuje cena "International Aspirin Award", sponzorovaná firmou Bayer za najlepšie objavy pri výskume účinkov a klinického použitia aspirínu. Minulý rok získal toto ocenenie mladý čínsky lekár Minšeng Juan, ktorý objasnil mechanizmus zníženia úrovne glukózy v krvi pomocou kyseliny acetylosalicylovej.

Autor: Jaroslav Rozsíval

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 28 561
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 918
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 288
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 143
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 858
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 735
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu