SME

Obliehanie Budapešti

Pri prechádzkach v zapadnutých uličkách Budapešti sú ešte stále viditeľné na stenách domov stopy po salvách z guľometov. Zostali tam po dlhej a krvavej bitke o maďarské hlavné mesto na konci druhej svetovej vojny. V zahraničí takmer ...

FOTO - WWW.OSA.CEU.HU

Pri prechádzkach v zapadnutých uličkách Budapešti sú ešte stále na stenách domov viditeľné stopy po salvách z guľometov. Zostali tam po dlhej a krvavej bitke o maďarské hlavné mesto na konci druhej svetovej vojny. V zahraničí takmer neznáma bitka o Budapešť bola jednou z najdlhších operácií Červenej armády. Krvavé dobývanie Budapešti je dodnes traumou maďarských dejín a jedným z hlavných bodov diskusie o úlohe, ktorú krajina v druhej svetovej vojne zohrala. Sovietske jednotky dokončili úplné obkľúčenie mesta 26. decembra 1944, pred 60 rokmi.

Mizerne pripravený pokus regenta Miklósa Horthyho obrátiť sa proti nacistickému Nemecku a prejsť na stranu spojencov v polovici októbra 1944 nevyšiel. Nemci Horthyho uväznili a do čela vtedy už obsadeného Maďarska postavili vodcu maďarských fašistov, takzvaných Šípových krížov, Ferenca Szálasiho. Ten prisahal vernosť ríši a krajinu i zvyšky maďarskej armády podriadil nemeckým vojnovým cieľom. Maďarsko sa tak premenilo na jednu z oblastí najtvrdších bojov v posledných piatich mesiacoch druhej svetovej vojny v Európe.

Obyvatelia Budapešti dlho dúfali, že sa im boje vyhnú. Väčšina domácich fašistických predstaviteľov, zvyknutých ľudí do boja skôr posielať, než sa ho zúčastniť, totiž z mesta utiekla už začiatkom novembra.

Hitler však rozhodol inak. V Budapešti videl poslednú prekážku na ceste Červenej armády do Viedne a Rakúska. Vyhlásil ju - ako mnoho iných miest pred tým - za pevnosť. Festung Budapest mali brániť do posledného muža. Z vojenského hľadiska išlo o nezmyselné mrhanie životmi vojakov, ktoré len predĺžilo agóniu tretej ríše.

Pre Sovietov bolo dobytie Budapešti otázkou prestíže a malo aj symbolicky podporiť ich nárok na Maďarsko pri povojnovom delení Európy. Obe strany sa preto do boja vrhli s veľkým nasadením, nedbajúc na životy vlastných vojakov a už vôbec nie o osud civilného obyvateľstva.

Od prvého pokusu sovietskych jednotiek obsadiť mesto za pochodu na konci októbra 1944 až po pád poslednej bašty obrancov, budínskeho hradu, ubehlo viac ako sto dní.

Zvyšky pôvodných asi 100-tisíc nemeckých a maďarských obrancov sa 13. februára v sprievode stoviek civilistov pokúsili prelomiť obkľúčenie a cez kopcovitý terén utiecť na Západ. Podarilo sa to však len jednotlivcom.

Budapešť po urputných bojoch dom od domu a mesiac trvajúcom bombardovaní a ostreľovaní ležala v troskách. Nebolo takmer domu, na ktorom zostala strecha. Ustupujúci Nemci vyhodili do vzduchu všetky mosty cez Dunaj. V uliciach ešte týždeň po ukončení bojov ležali mŕtvoly vojakov a civilistov.

Červená armáda stratila v bitke o Budapešť viac ako 80-tisíc vojakov a 240-tisíc ich bolo zranených. Obrancovia mali asi 40-tisíc mŕtvych, ostatní skončili v zajatí.

Porovnateľné však boli aj straty obyvateľov mesta. Tí prežili týždne najzúrivejších bojov v pivniciach, odkiaľ občas vyrážali získať vodu a potraviny. Od konca decembra nefungovalo zásobovanie vodou a plynom, potraviny neboli ani na lístky a ľudia sa vrhali na mršiny uhynutých koní.

V bitke o Budapešť padlo priamo či nepriamo asi 80-tisíc civilistov. Zvláštnou kapitolou tragédie mesta bolo vraždenie židovského obyvateľstva, ktoré uniklo deportáciám do vyhladzovacích táborov. Na začiatku decembra bolo asi 60-tisíc židov sústredených do geta a vystavených teroru Šípových krížov. Tí mnohých zastrelili na brehu Dunaja a ich telá hodili do rieky.

Ďalšiu traumu obyvateľom spôsobili vojaci Červenej armády, ktorí už počas bojov znásilňovali a rabovali. Po obliehaní navyše okrem zajatých vojakov náhodným výberom pozbierali v uliciach Budapešti asi 50-tisíc civilistov a odviedli ich na nútené práce na Východ.

Jeden z dôvodov týchto deportácií bol podľa niektorých historikov prostý: veliteľ sovietskych jednotiek, maršál Rodion Malinovskij, musel rozzúrenému Stalinovi vysvetľovať, prečo dobytie mesta trvalo tak dlho. Počet nepriateľov preto v hláseniach zdvojnásobil. K takému počtu obrancov však musela jeho armáda po ukončení bitky predviesť aj zodpovedajúci počet zajatých nepriateľov. A keďže vojakov nebolo dosť, brali každého.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 659
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 718
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 730
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 416
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu