SME

Werfel Franz

Franz Werfel bol vždy tak trochu oportunista. Hoci ho vychovali v ortodoxnej židovskej rodine, jeho najslávnejšie diela sú o hlbokej katolíckej viere. Keď pracoval počas 1. svetovej vojny na armádnom tlačovom úrade, spisoval pacifistické state. Otcovmu .

FOTO - ARCHÍV

Franz Werfel bol vždy tak trochu oportunista. Hoci ho vychovali v ortodoxnej židovskej rodine, jeho najslávnejšie diela sú o hlbokej katolíckej viere. Keď pracoval počas 1. svetovej vojny na armádnom tlačovom úrade, spisoval pacifistické state. Otcovmu rozhodnutiu, že z neho bude obchodník, vzdoroval tak, že obchodnú korešpondenciu splachoval v záchode a predstavoval si, ako sa cez stoky dostane až do oceánu. Hoci mu od Hitlera hrozilo veľké nebezpečenstvo, nadovšetko miloval Almu Mahlerovú, ktorá obdivovala führera.

Medzitým stihol písať poéziu, romány aj divadelné hry. Keby ho presne pred 60 rokmi neskolil ťažký srdcový záchvat, uplatnil by sa pravdepodobne aj ako filmový scenárista v Hollywoode.

Narodil sa v Prahe dobre zabezpečeným konzervatívnym rodičom v roku 1890. Tučné a lenivé dieťa prekonávalo nudu v školských laviciach s románmi Karla Maya. Okrem príbehov o hrdinoch ho ešte fascinovali duchárske rozprávania jeho vychovávateľky, zemitej Češky Barbary Šimunkovej. Celý život ju volal bábi a napísal o nej román.

Od detských príbehov o duchoch prešiel k špiritizmu. Dámy z nevestinca GoGo, ktorý často navštevoval aj s Franzom Kafkom a Maxom Brodom, mu to mali za zlé. Veľkí spisovatelia sa totiž viac ako rozkošiam tela oddávali špiritistickým seansám.

Potom ešte vysedávali v kaviarňach a na žiadosť otcov sa pokúšali študovať. Werfel vydržal na právnickej fakulte rok. Vyhodili ho z každej skúšky, a tak ho otec poslal ďaleko od kamarátov. V Nemecku mal spravovať filiálku rodinnej firmy, ale radšej písal básne. Ešte pred prvou svetovou vojnou vydal zbierku Priateľ sveta. Bola to senzácia. Zbierka sa vypredala za tri týždne a oslavovali ju recenzenti v popredných nemeckých denníkoch. Až do nástupu Hitlera si Werfela Nemci stále privlastňovali. Na konci 20. rokov vyhral anketu o najvýznamnejšieho nemecky píšuceho autora.

Prvú svetovú vojnu strávil Werfel na tlačovom úrade vo Viedni. Tam sa zoznámil s múzou vtedajšej umeleckej smotánky Almou Mahlerovou. Hoci bola vydatá za hviezdu Bauhausu Waltera Gropia a udržiavala milenecký vzťah s Oskarom Kokoschkom, oboch sa vzdala pre Werfela. Všetkých to prekvapilo, lebo bola o jedenásť rokov staršia, veľmi prieberčivá a hovorila o ňom ako o "tlstom židákovi s nohami do o".

V roku 1929 sa však vzali. Alma obdivovala nacistov, podporovala anšlus aj Mussoliniho politiku v Taliansku. Aj pod jej vplyvom Werfel dlho váhal s odsúdením Hitlerovho režimu. Názor zmenil, až keď fašisti na hranici pálili aj jeho - vraj úpadkové knihy.

V tom čase mal na konte už dosť veľa knižných titulov. Historické romány Pavol medzi Židmi, Verdi či príbeh z nedávnej minulosti - 40 dní Musu Dhaga, o genocíde Arménov v Turecku.

V roku 1940 hekticky uteká do Francúzska, kde chce vstúpiť do jednotiek Československej armády. Pretože bol malý, tučný a ťarbavý, nechceli ho zobrať, čo ho hlboko urazilo. Hoci písal po nemecky, na československé občianstvo bol patrične hrdý.

Keď do Francúzska vpadol Hitler, naskočil aj s Almou na jednu z posledných lodí a vyplával do Spojených štátov. Mali oňho záujem v Hollywoode aj v intelektuálskych kruhoch. V Beverly Hills napíše román Pieseň o Bernadette, v ktorom opisuje príbeh dievčaťa, ktorému sa v Lurdoch zjavila podľa katolíckej tradície Panna Mária. Podľa románu vzápätí natočili film, ktorý získal tri Oscary. Amerika bola vtedy už vo vojne a čistý príbeh o nádeji zapĺňal kiná.

Werfelov vzťah s Almou bol čoraz komplikovanejší a ich sústavné hádky len zhoršovali jeho srdcovú chorobu. Stále však pracoval - na svojej slávnej hre Jacobowski a plukovník a dokonca aj na sci-fi románe.

Zubatá ho dostala nad korektúrami výberu jeho predvojnovej poézie. Pochovali ho v Kalifornii, ale neskôr ho na žiadosť Almy previezli do Viedne. Vraj by s tým hlboko nesúhlasil.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 808
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 010
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 960
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 634
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 605
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu