SME

Tesla, Nikola

Desiatky metrov dlhé elektrické výboje, žiarovka svietiaca bez zjavného zdroja energie alebo loď na diaľkové ovládanie - tým všetkým udivoval verejnosť slávny vynálezca Nikola Tesla.

Pri pohľade na dlhý zoznam jeho objavov je zrejmé, prečo býva tento muž s uhrančivým pohľadom označovaný za človeka, ktorý "vynašiel dvadsiate storočie". Od narodenia Nikolu Teslu uplynulo v pondelok 150 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mimoriadne nadaný fyzik sa venoval najmä výskumu vlastností dvoch a viacfázových elektrických prúdov a experimentom s vysokým napätím. Medzi jeho najdôležitejšie objavy patria systémy produkujúce a využívajúce striedavý prúd, najmä trojfázový elektromotor. Meno slávneho vynálezcu má aj transformátor, bez ktorého by sa nezaobišli súčasné televízory či rádiá.

Tesla dlhodobo experimentoval aj s bezdrôtovým prenosom energie a informácií. Počas svojho života si nechal patentovať viac ako sto nápadov. Tesla na seba neupozorňoval len vynálezmi, ale aj excentrickým spôsobom života, ktorý akoby potvrdzoval, že hranice medzi genialitou a šialenstvom sú veľmi tesné. Tvrdil o sebe, že je jasnovidec a v predstavách je schopný jasne vidieť fungovanie navrhnutých aparátov.

SkryťVypnúť reklamu

Nedôverčivé či priamo negatívne reakcie verejnosti vyvolávali niektoré ďalšie vyhlásenia, napríklad že zachytil vysielanie z vesmíru, alebo že vynašiel smrtiaci lúč, ktorý dokáže zničiť 10-tisíc lietadiel na vzdialenosť 400 kilometrov. Problémy pôsobili i jeho praktické experimenty, často sprevádzané bleskmi a inými znepokojujúcimi javmi.

Nikola Tesla sa narodil 10. júla 1856 v chorvátskom Smiljane v rodine srbského pôvodu. Najprv študoval matematiku a fyziku na polytechnike v rakúskom Grazi, odkiaľ neskôr na krátky čas odišiel na univerzitu do Prahy. Po skončení štúdií Tesla pracoval najprv v Budapešti a Paríži. V roku 1884 zamieril Tesla so štyrmi centami vo vrecku na americký kontinent.

V Spojených štátoch našiel prácu u vynálezcu a podnikateľa Thomasa Alvu Edisona. Dvaja géniovia však spolu nedokázali vychádzať. Rozchádzali sa predovšetkým v názoroch na budúcnosť elektrických systémov. Zatiaľ čo Edison preferoval jednosmerný, Tesla presadzoval striedavý prúd.

SkryťVypnúť reklamu

Po rozchode s Edisonom si Tesla zariadil vlastné laboratórium, v ktorom vykonával svoje pokusy. Niekedy mohla byť pri experimentoch prítomná aj verejnosť, ktorú slávny fyzik udivoval napríklad tým, že dokázal rozsvietiť žiarovku, ktorú držal v ruke. Elektrina prúdila jeho vlastným telom, čím demonštroval bezpečnosť striedavého prúdu. Neskôr Tesla dokázal energiu žiarovkám dodávať úplne bez vodiča.

Teslove vynálezy neboli len atrakciou, ale nachádzali využitie aj v praxi. Už v roku 1885 kúpil George Westinghouse, riaditeľ elektrárenskej spoločnosti z Pittsburghu, viacero Teslových patentov na zariadenie produkujúce a využívajúce striedavý prúd.

Tesla sa podieľal aj na konštrukcii generátorov inštalovaných vo vodnej elektrárni pri Niagarských vodopádoch. V roku 1888 navyše uzrel svetlo sveta prvý trojfázový indukčný elektromotor a o desať rokov neskôr predviedol Tesla verejnosti diaľkovo ovládanú loďku.

SkryťVypnúť reklamu

Nie všetko však Teslovi vyšlo podľa jeho želania. V roku 1900 sa pustil na Long Islande do stavby vysielača, ktorý mal zabezpečiť bezdrôtový prenos informácií do celého sveta. Nezohnal však dosť peňazí a projekt musel zastaviť.

Jeho čudáctvo bolo stále väčšie, a tak Tesla nezískal širší okruh priateľov. Zomrel opustený 7. januára 1943 v New Yorku. Mal 87 rokov. Na počesť slávneho fyzika, bola jeho menom označená jednotka magnetickej indukcie.

Autor: TOMÁŠ DUŠEK, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu