SME

Pedro II.

Za všetko môže Napoleon. Vďaka tomu, že vypudil portugalských vládcov z Lisabonu, stala sa dovtedy rozlohou najväčšia, významom však predsa len okrajová časť portugalského impéria na niekoľko rokov centrom významnej európskej krajiny. A keď sa mal dvor vr

FOTO – ARCHÍVFOTO – ARCHÍV

Za všetko môže Napoleon. Vďaka tomu, že vypudil portugalských vládcov z Lisabonu, stala sa dovtedy rozlohou najväčšia, významom však predsa len okrajová časť portugalského impéria na niekoľko rokov centrom významnej európskej krajiny. A keď sa mal dvor vrátiť na starý kontinent, nechceli sa Brazílčania zmieriť s tým, aby im opäť rozkazovali spoza oceánu. Radšej vzniklo nezávislé brazílske cisárstvo. Druhý a zároveň posledný cisár Pedro II. zomrel 5. decembra 1891, pred 115 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Portugalsko bolo stáročia tradičným spojencom Anglicka a zostalo ním aj počas napoleonských vojen. To sa nemohlo páčiť Francúzom, ktorí v roku 1807 napochodovali do krajiny. Princ Ján z dynastie Braganca, vládnuci namiesto svojej choromyseľnej matky, nemal proti presile šancu a rozhodol sa presídliť do najväčšej a najbohatšej portugalskej kolónie Brazílie až „do všeobecného mieru“.

SkryťVypnúť reklamu

Princa nasledoval celý dvor, šľachta, vyšší úradníci a cirkevní hodnostári aj s rodinami a služobníctvom. Dohromady sa cez more na všetkom, čo sa udržalo na vode, sťahovalo až 15-tisíc ľudí. Cestovala s nimi kráľovská pokladnica, štátny archív, knižnice a tlačiareň.

Dvor sa usadil v Riu de Janeiro a krajina začala rozkvitať. Kráľovi Jánovi VI. sa tam tak zapáčilo, že sa do Európy nechcel vrátiť ani po skončení napoleonských vojen. Prinútila ho k tomu v roku 1821 až revolúcia v Portugalsku. Brazíliu dočasne zveril do opatery svojmu synovi a následníkovi trónu Pedrovi.

Brazílčanom sa nepáčilo, že by opäť klesli do postavenia kolónie, o ktorej sa rozhoduje niekde ďaleko, kam odteká aj bohatstvo ich krajiny. Vypukli nepokoje a miestna elita presvedčila mladého princa, aby vypovedal poslušnosť vlastnému otcovi a stal sa hlavou nezávislej krajiny. Dôležitú rolu v prevrate zohrala Pedrova manželka Leopoldína, dcéra rakúskeho cisára Františka I. V deň svojich 24. narodenín sa princ v roku 1822 stal cisárom Pedrom I.

SkryťVypnúť reklamu

Nový štát, formálne konštitučná monarchia so širokými právomocami panovníka, prežíva osud svojich latinsko-amerických susedov. Bojoval s nimi o územia, stále čelil povstaniam požadujúcim viac demokracie a ohrozujúcim jeho územnú celistvosť, rovnako ako vzburám otrokov a Indiánov. V roku 1828 sa od Brazílie odtrhla jej najjužnejšia časť, z ktorej vznikol Uruguaj.

Strata územia prispela k tomu, že Pedra I. v roku 1831 prinútili odstúpiť v prospech svojho ešte len päťročného syna Pedra II. Chlapca zanechal v opatere regentov a sám odcestoval do Európy. Aj ďalej išlo všetko po starom. Jednu vzburu nasledovala ďalšia.

Ústredná moc sa im snažila čeliť tým, že v roku 1840 Pedra II., ktorý mal stále ešte len 13 rokov, korunovala za cisára. „Už chcem,“ boli vraj prvé štátnické slová predčasne vyspelého chlapca, keď sa ho delegácia parlamentu prišla opýtať, či je ochotný prevziať vládu. Bol to mierny, intelektuálne založený panovník, ktorý do verejného života vstupoval len minimálne. Nebránil postupnej demokratizácii krajiny a okresávaniu vlastnej moci a nevystupoval ani proti opozícii požadujúcej prechod k republike.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak žiadal vyriešiť najväčší problém Brazílie, pretrvávajúce otroctvo. Jeho zrušenie nakoniec presadil proti vôli vlastníkov veľkých plantáží s pomocou anglického loďstva. To účinne bránilo dovozu ďalších otrokov z Afriky. Tak­zvaný Zlatý zákon o zrušení otroctva namiesto svojho otca, liečiaceho si v Európe cukrovku, podpísala jeho dcéra a rázna bojovníčka proti tomuto zlu, princezná Isabela.

V roku 1889 Pedra II. dostihol osud jeho predkov. Keď mu delegácia vzbúrených dôstojníkov oznámila, že ho zosadili z trónu a že bola vyhlásená republika, odmietol proti rebelantom použiť násilie. Poslušne nasadol na loď smerujúcu do Portugalska. Z nej telegraficky odmietol aj akési odškodné, ktoré mu dočasná vláda ponúkla.

Brazílske cisárstvo sa paradoxne neskončilo preto, že by sám cisár komukoľvek akokoľvek prekážal. Nikto ho však ani veľmi nepotreboval. Paradoxne to bol demokratickejší štát, než väčšina jeho susedov. „Jediná republika, ktorá existovala v Južnej Amerike, padla. Bolo to cisárstvo brazílske,“ komentoval správu o jej konci venezuelský prezident.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 750
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 429
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 438
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 784
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 772
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 508
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 489
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 014
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Medvede pokazili ľudia, treba ich opäť naučiť sa báť


Rošková dostala trojročnú podmienku.


SITA
Na snímke minister spravodlivosti SR Boris Susko.

Audit sa mal skončiť už pred dvoma týždňami.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


TASR

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu