SME

Prvý cirkus v histórii

Hoci sláva cirkusov upadá, existuje iba málo ľudí, ktorí nikdy netlieskali tanečníkom na lane, akrobatom na koňoch či krotiteľom levov.

Historické korene cirkusu sa spájajú so starovekým Rímom. V polovici 18. storočia ho znovuoživil Phillip Astley. Na snímke je jedno z prvých vystúpení Astleyho cirkusu.Historické korene cirkusu sa spájajú so starovekým Rímom. V polovici 18. storočia ho znovuoživil Phillip Astley. Na snímke je jedno z prvých vystúpení Astleyho cirkusu. (Zdroj: WWW.WIKIPEDIA.ORG)

Historické korene cirkusu sa spájajú so starovekým Rímom. V kruhovej aréne predvádzali divákom rôzne triky slony, levy či iné dive zvieratá. Pravda, vtedy boli často medzi nedobrovoľnými krotiteľmi otroci a v mnohých prípadoch svoj súboj so šelmami prehrali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po páde impéria sa na cirkus zabudlo. Svoje znovuzrodenie zažil až v druhej polovici 18. storočia a spája sa s menom Phillip Astley - otcom moderného cirkusu.

Z vojska do cirkusu

Syna umeleckého stolára od malička viac ako otcovo remeslo lákali kone. Preto už ako sedemnásťročný mladík opustil svoj domov v strednom Anglicku a pridal sa k jazdeckému regimentu britskej armády.

V rámci nej slúžil v sedemročnej vojne alebo v konfliktoch v Indii. Za svoju odvahu a šikovnosť získal rôzne pocty a dosiahol titulu seržanta.

SkryťVypnúť reklamu

Phillip Astley bol vynikajúci jazdec na koni. Počas svojej služby v armáde sa navyše naučil viacero trikov. Keď teda neskôr z vojska vystúpil, rozhodol sa založiť v Londýne jazdeckú školu, v ktorej chcel usporadúvať aj verejné predstavenia. Dopoludnia mal vyučovať, popoludní ukazovať, čo všetko sa na koni dá robiť.

Predpokladá sa, že jeho prvé verejné predstavenie sa uskutočnilo deviateho januára 1768. Na lúke pri westminsterskom moste ohraničil Astley lanami svoju arénu. Rozhodol sa pre kruhový tvar, po anglicky circus, podľa čoho arénu začal sám Astley nazývať. Neskôr upravil jej priemer na 42 stôp (asi trinásť metrov), čo sa stala medzinárodná norma pre všetky ostatné cirkusy.

Kruhový tvar zvolil Astley z dvoch dôvodov. Pre predvádzanie jazdeckých trikov umožňovalo vďaka odstredivej sile klusanie koní dokola lepšiu stabilitu jazdcov. Navyše, obecenstvo bolo takto s akrobatmi v bližšom kontakte.

SkryťVypnúť reklamu

Aj králi, aj bedač

Astley si veľmi rýchlo uvedomil, že večerné predstavenia mu prinášajú väčší zisk ako učenie. Nedá sa však povedať, že to robil iba pre peniaze. Astley miloval šou a jeho 'circus' sa veľmi rýchlo stal jedným z hlavných miest zábavy v Londýne. Na jeho predstavenia sa chodili pozerať králi (v roku 1772 francúzsky monarcha Ľudovít XV.), ale aj najchudobnejší Londýnčania.

Ľudia na začiatku obdivovali hlavne jazdecké kúsky. Sám Astley si ich získal svojimi trikmi na koni. Počas jazdy zdvíhal zo zeme vreckovku, robil v sedle stojky na hlave alebo pri jazde na dvoch koňoch hral na píšťale.

Neskôr Astley svoj amfiteáter zastrešil a pristaval sedadlá pre divákov. Postupne tiež do repertoáru pribudli aj nejazdecké triky, bez ktorých si už dnešné cirkusové predstavenia nevieme ani predstaviť. Londýnčanov v Astleyho aréne ohurovali akrobati chodiaci po lane, zabávali žongléri či počítajúce prasa. Z éry alžbetínskeho divadla si požičal nápad s farebnými klaunmi, ktorí medzi vystúpeniami rozosmievali obecenstvo. Jediné, čo ešte v prvom cirkuse nebolo, boli divoké zvieratá. Prvýkrát sa objavili až štrnásť rokov po Astleyho smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Úspech aj vo svete

Sláva jeho amfiteátra však nezostala len na ostrovoch. Po úspešných turné po Európe, založil Astley v roku 1782 prvý cirkus aj v Paríži. Domáci mu začali hovoriť Anglický amfiteáter. Otec moderného cirkusu stihol do svojej smrti otvoriť v európskych mestách ďalších osemnásť arén.

Veľa jeho žiakov sa od svojho učiteľa neskôr odpojilo a predvádzali vlastné predstavenia. Keďže všade slávili úspechy, počet cirkusov sa v devätnástom storočí rýchlo zvyšoval.

Mnohé súbory začali neskôr kočovať, čím si ich mohli pozrieť deti a dospelí v každom, aj malom mestečku. V nasledujúcich dvoch storočiach sa tak stal cirkus fenoménom zábavy. V súčasnosti však v boji o diváka ťahá s modernými médiami za kratší koniec (cirkusového) povrazu.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 163
  2. Každý piaty zomrie 8 940
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 777
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 603
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu