SME

Bee Gees

Dvojičky Maurice a Robin Gibbovci začali hudobnú kariéru v 14 rokoch. Spolu so starším bratom Barrym neskôr založili legendárnu skupinu Bee Gees, ktorá sa po smrti Mauricea rozpadla.

Bee Gees ešte v plnej zostave. Zľava doprava: Maurice, Robin a Barry.Bee Gees ešte v plnej zostave. Zľava doprava: Maurice, Robin a Barry. (Zdroj: ČTK/AP)

Massachusetts, Too Much Heaven, Tragedy a ďalšie hity patria britsko-austrálskej popovej skupine Bee Gees, ktorej členmi boli traja súrodenci Gibbovci – Maurice, Robin a Barry.

Barry bol najstarší zo súrodencov, jeho sestra Lesley bola o rok mladšia a dvojičky Maurice Ernest a Robin Hugh sa narodili 22. decembra 1949 na britskom ostrove Man. Hudobný talent deti zdedili po otcovi, ktorý bol muzikantom a počas študentských čias hral v školskej kapele na bicích nástrojoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lesley Gibbová sa na rozdiel od svojich bratov hudbe nechcela venovať, ale Maurice, Robin a Barry sa pod vedením otca, venovali spevu a hre na hudobné nástroje už od detstva. Prvýkrát spoločne vystúpili v roku 1956 na detskej súťaži talentov v Gaumont Theatre v Manchestri ako skupina Blue Cats.

SkryťVypnúť reklamu

Rodinná firma

Chlapčenské trio vďaka svojmu otcovi i manažérovi v jednej osobe naberalo na popularite z roka na rok. Ich otec bol presvedčený, že jeho synovia majú talent a dokážu preraziť na svetovej hudobnej scéne.

„Rodinná firma“ sa rozbehla v roku 1965, keď súrodenci, už pod značkou Bee Gees, nahrali prvú platňu. Od hudobných kritikov si zakrátko vyslúžili titul – najlepšia austrálska kapela. O dva roky sa presťahovali do Londýna, kde sa snažili svojimi disco skladbami zaujať aj chladných Angličanov. Podarilo sa.

Ale ako to už v rodinnej firme býva, nie vždy všetko funguje tak, ako má. Bratia nestíhali spĺňať vysoké otcove nároky. Robin z kapely odišiel ako prvý. Po ňom sa rozhodol odísť aj Maurice. Ten sa totiž zamiloval a svojej priateľke, škótskej speváčke Lulu, venoval viac času ako hudbe. S Lulu sa oženil v roku 1969, no manželstvo vydržalo len päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Maurice sa vraj zamiloval do inej. Nie je však isté, či išlo o Yvonne Spenceleyovú, ktorú si rok po rozvode vzal za manželku. S ňou mal dve deti – dcéru Samanthu a syna Adama Andrewa. Z Londýna sa s rodinou presťahoval do Miami, kde žil až do smrti vo svojej vile na pláži.

Kapela sa medzičasom dala opäť dokopy. V roku 1977 mal v Amerike premiéru film Saturday Night Fever – Horúčka sobotňajšej noci. Soundtrack k filmu nahrali Bee Gees a predalo sa z neho viac ako 30 miliónov nosičov. Skupina za svoju takmer 50­ročnú hudobnú kariéru vydala 23 albumov.

Napriek tomu, že kapela Bee Gees si slávu užila v 60. a 70. rokoch minulého storočia, snažila sa zaujať aj koncom 90. rokov. Dôkazom toho je napríklad skladba Immortality, ktorú bratia Gibbovci nahrali spolu so speváčkou Celine Dion v roku 1998. Singel sa niekoľko týždňov držal na prvom mieste v Brazílii, ale i na popredných mies­tach v európskych hitparádach.

SkryťVypnúť reklamu

Nečakaný koniec

Maurice sa posledné roky angažoval aj v iných projektoch. Ako basgitarista spolupracoval s nádejnými hudobníkmi. Jeho veľkou záľubou bolo fotografovanie a dokonca sa mu podarilo uskutočniť aj vlastnú výstavu.

Podľa svojich bratov bol veľký optimista a všetko bral s nadhľadom, aj svoje zdravotné problémy. Trpel vrodeným ochorením čriev, čo sa mu stalo osudným. S ťažkými bolesťami ho 9. januára 2003 hospitalizovali v nemocnici v Miami. Jeho stav sa podarilo lekárom stabilizovať, ale o tri dni neskôr zom­rel.

„Bude nám chýbať jeho láska a optimizmus. Aj po jeho smrti sa budeme venovať hudbe, ale nie pod značkou Bee Gees. Názov Bee Gees vznikol ako skratka Brothers Gibbs, keď sme boli traja bratia. Teraz sme zostali už len dvaja,“ povedal po smrti Mauricea jeho brat Robin.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sa skupina Bee Gees rozpadla, pre mnohých sa stala legendou, ktorá žije dodnes. A to vďaka tomu, že sa im podarilo presláviť disco hudbu, ktorej sa v 60. rokoch venovalo veľmi málo hudobných interpretov.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 155
  2. Každý piaty zomrie 8 906
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 775
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 808
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 853
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu