SME

Prasád, Rádžendra

Vyštudovaný indický právnik sa veľmi rýchlo zapojil na začiatku minulého storočia do zápasu o nezávislosť svojej krajiny. Jeho život ovplyvnilo najmä stretnutie s Gándhím. Aktívne sa zapojil do politiky pasívneho odporu a ako aktivista precestoval Indiu.

Prvý indický prezident Rádžendra Prasád.Prvý indický prezident Rádžendra Prasád. (Zdroj: ČTK)

Keď získala nezávislosť od britského impéria, stal sa jej prvým prezidentom: Rádžendra Prasád.

Keď si v októbri 1934 volil Indický národný kongres na svojom sneme v Bombaji nového lídra, Rádžendra Prasád bolo najčastejšie skloňované meno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Indovia ho dobre poznali. Pamätali sa, ako v roku 1914 počas záplav v Biháre a Bengálsku pomáhal roznášať jedlo a ošatenie obetiam tejto pohromy.

Jeho tvár poznali z mnohých mítingov a zhromaždení, na ktorých vysvetľoval, prečo je treba bojkotovať britské školy a úrady. Bol to ten, ktorý im vravel, aby hrdo nosili svoj tradičný odev khádí. A videli ho stáť vedľa Gándhího v roku 1930, keď mesiac putovali za soľou k pobrežiu na protest proti britskému soľnému monopolu.

Kým sa však indický právnik Rádžendra Prasád dostal až sem, prešiel dlhú cestu, ktorú najviac ovplyvnilo stretnutie s charizmatickým Mahátmom Gán­dhím.

SkryťVypnúť reklamu

Brilantný študent a právnik

Rádžendra sa narodil 3. decembra 1884 v Zeradei, v indickom štáte Bihár, neďaleko hlavného mesta Patna. Vyrastal v multietnickej oblasti, v jeho kni­hách často spomínal na detstvo, keď hrával obľúbenú hru Kabaddi so svojimi moslimskými a hinduistickými kamarátmi.

Najmladší syn učiteľa perzštiny bol vynikajúcim študentom. Od piatich rokov sa učil po perzsky, neskôr nasledoval svojho brata Mahendru na akadémiu do Patny. Už ako 12­ročného ho jeho rodičia oženili s Radžvanši Devi.

Prijímacie skúšky na univerzitu v Kalkate urobil najlepšie zo všetkých uchádzačov. V roku 1902 sa zapísal na Presidency College. O trinásť rokov neskôr ukončil štúdiá zlatou medailou z práva.

Do zápasu o nezávislosť sa nechal vtiahnuť krátko po začatí svojej advokátskej praxe. Na jednom výjazde v Champarane sa stretol s Gándhím, ktorý ho požiadal, aby sa stal dobrovoľníkom. Na Rádžendru urobil odhodlaný a presvedčivý Gán­dhí dojem.

SkryťVypnúť reklamu

Gándhího vplyv

Úspešný právnik pod vplyvom svojho nového mentora rýchlo zmenil názory na kastový systém. Zredukoval počet svo­jich sluhov na jedného a snažil sa zjednodušiť svoj život. Zametanie podlahy už nepovažoval za niečo, čo prináleží len sluhom.

Jeho kampane zamerané na zozbieranie peňazí pre indický odboj mali veľký úspech. Po zemetrasení v Pandžábe v roku 1935 založil komisie, ktoré mali zmierňovať dôsledky tejto katas­trofy. Ako nový líder Národného kongresu si však čoraz viac uvedomoval rozkol vnútri hnutia.

Keď sa v roku 1939 opäť stal predsedom strany, snažil sa zaceliť trhliny po nekompatibilných ideológiách Gándhího a pragmatika Chandra Boseho.

Avšak ako pokračoval boj za nezávislosť, rástlo aj napätie medzi náboženskými skupinami. Hinduisti, sikhovia a moslimovia sa čoraz častejšie stretávali v krvavých zrážkach.

SkryťVypnúť reklamu

V júli 1946 Rádžendra predsedal Konštitučnému zhromaždeniu, ktoré malo pripraviť indickú ústavu. O štyri rokov neskôr bola prijatá.

Razil cestu diplomacii

Desh Ratna alebo Klenot krajiny, ako ho Indovia volali, nedokázal zabrániť násiliu po rozdelení územia na Indickú úniu a Pakistan. Ako prvý indický prezident, ktorým bol od januára 1950 do mája 1962, navštívil mnoho krajín, aby uviedol novovzniknutý štát do diplomacie. Poukazoval najmä na potrebu mieru v nukleárnych časoch.

Kritici mu vyčítali, že dlho odmietal dovoliť premiérovi ale­bo strane prevziať niektoré jeho ústavné práva. Neskôr mno­hé delegoval na predsedu vlády. Po odchode na dôchodok dostal najvyššie štátne ocenenie Bharat Ratna.

Rádžendra Prasád je autorom mnohých kníh vrátane svojej autobiografie Atmakatha. Zomrel 28. februára 1963 v Patne, len pol roka po svojej manželke Rádžvanší. Dalajláma vo svojej knihe Sloboda v exile o Prasádovi napísal, že jeho pokora ho vždy hlboko zasiahla.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 057
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 851
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 604
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 324
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 137
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu