SME

Annenberg, Walter

„Vzdelanie drží civilizáciu pokope,“ povedal svojho času Walter Annenberg. A na podporu univerzít a výskumu investoval stovky miliónov dolárov. Jeho mediálne impérium dlho ovplyvňovalo americkú politiku, bol osobným priateľom niekoľkých prezidentov.

Walter Annenberg bol ako americký veľvyslanec v Londýne obľúbený aj u kráľovnej.Walter Annenberg bol ako americký veľvyslanec v Londýne obľúbený aj u kráľovnej. (Zdroj: ČTK/AP)

Narodil sa v židovskej rodine Mosesa a Sarah. Moses mal vždy podnikavého ducha, a to napriek tomu, že jeho rodina mala hlboko do vrecka. Začínal ako pouličný predavač novín, no skončil pri budovaní novinového impéria. V 30. rokoch už vlastnil The Daily Racing či Philadelphia Inquirer.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa Walter narodil, nikto netušil, že z neho raz vyrastie jeden z najmocnejších mužov amerických médií a ešte väčší filantrop. Mal deformované pravé ucho, bol spolovice hluchý, a okrem toho sa zajakával. Ako o ňom neskôr napísali: „Urobilo to z neho najlepšieho poslucháča v biznise“.

Cesta k impériu

Už na strednej mu otec dovolil investovať na akciovom trhu. Zarobil niekoľko tisíc dolárov, z ktorých nechal postaviť bežeckú dráhu svojej škole. Hoci sám bol veľkým fanúšikom vzdelávania, na Fakulte obchodu Pennsylvánskej univerzity sa neudržal dlho.

SkryťVypnúť reklamu

Ťahalo ho to na Newyorskú burzu. Zarobil až tri milióny, keď však v roku 1929 trhy padli, dostal sa do dlhov. Jeho otec nebol nadšený, že musel splatiť státisíce dolárov za svojho investorského syna.

Ako majiteľ tlače Moe rád zasahoval do politiky, čo mu však urobilo viac nepriateľov ako priateľov. Rodina považovala za politickú vendetu, keď ho v roku 1940 odsúdili za daňové úniky na tri roky väzenia. Krátko po prepustení z väzenia zomrel. Vtedy sa impéria ujal mladý Annenberg.

Jeden z jeho najväčších mediálnych úspechov bolo založenie programového časopisu TV Guide v roku 1952. Dnes je to jeden z najúspešnejších titulov, a to ho od tohto kroku finanční poradcovia odhovárali. Nakoniec vlastnil niekoľko ďalších periodík, rozhlasových a televíznych staníc.

SkryťVypnúť reklamu

Politický vplyv

Jeho denník Philadelphia Inquirer často išiel po krku skorumpovaným starostom mesta, bojoval s neslávnym senátorom Josephom McArthym. Ani politika mu teda nikdy nebola cudzia. V prvom rade však bol biznismenom, a preto neváhal Inquirer využiť na vlastné finančné záujmy.

Keď demokratický kandidát na prezidenta Milton Shapp vystupoval proti jeho podnikateľským plánom, vrátil mu to aj s úrokmi. Novinár Inquireru sa ho raz na tlačovej konferencii spýtal, či bol v psychiatrickej liečebni. Shapp ako mentálne zdravý človek odpovedal, samozrejme, nie. Titulok novín na druhý deň hlásil: Shapp popiera, že by bol v blázinci.

Väčšiny mediálnych aktivít sa vzdal, keď ho v roku 1969 prezident Richard Nixon vymenoval za veľvyslanca v Británii. A hoci si novinári za veľkou mlákou z jeho amerického štýlu uťahovali, čoskoro si získal srdcia kráľovskej rodiny. Britskú premiérku americkému prezidentovi Ronaldovi Reaganovi uviedol práve Annenberg. Nixon, Reagan, princ Charles, Thatcherová či Frank Sinatra boli častými návštevníkmi jeho honosných večierkov či osláv príchodu nového roka v kalifornskom Rancho Mirage.

SkryťVypnúť reklamu

Milovník vzdelania a umenia

Svoje bohatstvo si však nenechával iba pre seba. Za svojho života rozdal dve miliardy dolárov, najmä na podporu vzdelávania. Komunikačné inštitúty na Juhokalifornskej a Pennsylvánskej univerzite nesú jeho meno podobne ako stredné školy, nemocnice či múzeá.

Bol tiež vášnivým zberateľom umenia. Ani to si však nenechal iba pre seba či rodinu. Jeho zbierka francúzskych impresionistov v hodnote miliardy dolárov dnes patrí newyorskému Metropolitan Museum of Art. Už za života však Annenberg rád rozširoval zbierky tejto inštitúcie.

Annenberg zomrel v októbri 2002 vo veku 94 rokov po komplikáciách pri zápale pľúc.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 195
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 870
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 182
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 776
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 907
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu