SME

Richard III.

Celé generácie diskutovali o tom, aký v skutočnosti bol Richard III. Vrah či lojálny priateľ, nenásytný uzurpátor či znamenitý administrátor? Pre mnohých bude stále tým nehanebným, podlým a hriešnym monarchom, ktorý sa len zhodou okolností prepašoval ...


FOTO - ARCHÍV

Celé generácie diskutovali o tom, aký v skutočnosti bol Richard III. Vrah či lojálny priateľ, nenásytný uzurpátor či znamenitý administrátor? Pre mnohých bude stále tým nehanebným, podlým a hriešnym monarchom, ktorý sa len zhodou okolností prepašoval medzi anglických kráľov. Jeho vláda zostane pre nich len krátkou epizódou, ku ktorej sa netreba vracať. A už vôbec si netreba pripomínať 550. výročie jeho narodenia. Richard III. sa narodil 2. októbra 1452.

Je však tento postoj správny? Nekrivdí sa mu? Kde vôbec vznikol tento nelichotivý obraz Richarda III.?

Odpoveď možno hľadať v udalostiach, ktoré nasledovali po jeho smrti. Tú našiel v roku 1485 v bitke pri Bosworthe. Richardova armáda bojovala s Henrichom Tudorom, ktorý bol úspešnejší. Henrich sa na bitku dlho pripravoval, urobil všetko pre to, aby sa dostal na trón. A urobil aj všetko pre to, aby jeho úhlavný nepriateľ zostal v očiach anglického ľudu zbabelcom.

Ako ináč totiž nazvať kráľa, ktorý na bojovom poli po zrazení z koňa kričí: „Kráľovstvo za koňa!“ Lebo aj túto vetu Richardovi III. vložila do úst Henrichova propaganda v úsilí čo najdokonalejšie ho zdiskreditovať. Pritom zostáva hádankou, či niečo také vôbec vyslovil.

Takéto zobrazenie Richarda III. bolo v stredoveku spútanom tradíciami a predsudkami len ťažké zmeniť. Nesnažil sa o to ani William Shakespeare, ktorý ho v rovnomennej dráme vykreslil presne tak, ako si to pred niekoľkými desaťročiami želal kráľ Henrich VII. A neverili by ste majstrovi drámy, ktorého diela po stáročia citujú všetky divadlá sveta?

Richard sa narodil do doby, keď Anglicko vôbec nebolo bezproblémovým štátom. Na kráľovskom tróne sedel Henrich VI. A v krajine sa schyľovalo k občianskej vojne. Kráľovský predstaviteľ červenej ruže z rodu Lancasterovcov sa len s ťažkosťami bránil úpadku moci a silnejúcemu vplyvu rodu z Yorku. Riadiť krajinu však chcela Henrichova manželka Margaret z Anjou. S tým Yorkovci, ktorí mali vo svojom erbe bielu ružu, nesúhlasili a začala sa vojna dvoch ruží.

Na čele odboja proti kráľovi stál Richardov otec a neskôr jeho starší brat Eduard. Práve on sa po víťaznej bitke pri Towtone stal anglickým kráľom ako Eduard IV.

Na mladého Richarda sa tak konečne usmialo šťastie. Napriek tomu, že mal len osem rokov, zažil toho už pomerne dosť: odlúčenie od rodičov, skrývanie sa po celom Anglicku, exil vo Francúzsku. Po Eduardovej korunovácii sa pre neho situácia upokojila.

Brat mu postupne venoval rozsiahle majetky na severe Anglicka. Pri ich spravovaní mohol uplatniť znalosti v rozličných odboroch. Tie získal ešte v chlapčenských rokoch na panstve svojho bratranca Warwicka.

V roku 1475 sa oženil a o rok neskôr mu manželka porodila syna. Neustále však pomáhal bratovi proti stále aktívnym Lancasterovcom. Museli čeliť sprisahaniam, ktorých cieľom bolo opätovne nastoliť vládu červenej ruže. Dokonca sa do nich zapojil aj ich ďalší brat George. Ten žiarlil na Eduarda a Richarda. Georgea napokon popravili za zradu.

Všetko sa zmenilo v roku 1483. Richarda vtedy zastihla správa o Eduardovej smrti. Napriek tomu, že bol so svojím dovtedajším životom spokojný, nemienil sa vzdať trónu, ktorý sa mu ponúkal. Malo to však háčik. Eduard mal syna, ktorý mal byť dedičom kráľovského titulu ako Eduard V. Jeho vládu všemožne podporovala hlavne jeho matka.

Richard preto poslúchol svojho dôverníka lorda Hastingsa a ponáhľal sa do Londýna. Využil nezrovnalosti v manželskej politike svojho brata a vyhlásil pripravovanú korunováciu svojho synovca za protiprávnu. Pár dní po tom sa sám dal korunovať za kráľa.

Ako Richard III. však vládol len dva roky. Počas nich ho viackrát chceli zosadiť. Všetky takéto pokusy kruto trestal. Neušetril dokonca ani Hastingsa, ktorého dal tiež popraviť.

Nezodpovedanou otázkou zostáva, ako sa zbavil mladého Eduarda i jeho brata. Po ich zmiznutí sa rozšírili fámy, že ich dal zavraždiť v londýnskom Toweri. Ich telá sa tam však nikdy nenašli.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 697
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 527
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 495
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 023
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 683
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 988
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 658
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 404
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu