SME

Rabin Jicchak

S jeho menom sa spájajú najväčšie vojenské víťazstvá aj najodvážnejšie mierové projekty Izraela. Jicchak Rabin, ktorý sa narodil pred 80 rokmi, patrí k tým, ktorí najviac ovplyvnili moderný Izrael. Zomrel smrťou, ktorá šokovala Izrael. Jednu z najsilnejší


Niekoľko minút pred smrťou ešte Rabin (v strede vpravo) spieval s davom na mierovom zhromaždení. FOTO - ARCHÍV



ch osobností a premiéra Izraela zastrelil na mierovom zhromaždení v Tel Avive mladý židovský extrémista.

4. novembra 1996 viezli Rabina sanitky s dvomi smrteľnými strelnými ranami do nemocnice. Na telavivskom Námestí kráľov prišiel jeho mierovú politiku podporiť neobvykle veľký dav. Na druhý deň sa múr za tribúnou naplnil mierovými heslami a Izrael sa ponoril do smútku. Bol o to väčší, že Rabin nezomrel rukou nepriateľa - ale Žida.

Jicchak Rabin bol prvým premiérom židovského štátu, ktorý sa narodil v Izraeli. Bojoval v niekoľkých izraelsko-arabských vojnách. Už vo vojne v roku 1948-1949 bol oslavovaným „hrdinom“. Jeho brigáda bránila cestu, ktorou sa vozili zásoby do Jeruzalema. Po jej skončení si prvýkrát zahral úlohu mierotvorcu ako člen delegácie, ktorá rokovala o prímerí s Egyptom. Potom však ešte ďalších 20 rokov nosil uniformu. Od roku 1964 náčelníka hlavného štábu armády. Politickú kariéru mu význačne uľahčila sláva, ktorú získal, keď doviedol izraelskú armádu k historickému a z vojenského hľadiska rozhodujúcemu víťazstvu v roku 1967. V bleskovej vojne Izrael za šesť dní obsadil rozsiahle územia Jordánska, Egyptu a Sýrie. Vojna bola obratom, silnejší a slabší si vymenili miesta. Armády Sýrie a Egyptu sa potom ešte raz neúspešne pokúsili Izrael vojensky poraziť v roku 1973, vo vojne na Jom Kipur. V tom čase bol už Rabin poslancom, krátko predtým sa vrátil z USA, kde bol veľvyslancom. Z armády odišiel v roku 1968.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda v júni 1974 odstúpila a Rabin bol zvolený za predsedu Strany práce a premiéra. Po troch rokoch dobrovoľne odstúpil z obidvoch funkcií, keď na verejnosť prenikol korupčný škandál spojený s bankovými kontami jeho manželky Ley.

Počas dlhého obdobia vlády pravice od roku 1977 bol iba obyčajným opozičným poslancom. Do vlády národnej jednoty sa v roku 1984 vracia ako minister obrany. V roku 1985 odvelí izraelských vojakov z Libanonu, kde ich doviedol jeho predchodca Ariel Šaron. V roku 1987, keď sa začala prvá palestínska intifáda, reaguje Rabin tvrdo. Často ho citovali, ako radí vojakom „strieľať, ale nezabíjať“ a aby im „zlámali kosti“. Už v tom čase však predkladá vláde mierové návrhy.

V roku 1992 doviedol Rabin Stranu práce k volebnému víťazstvu - aj vďaka tomu, že v ňom voliči videli bývalého vojaka, ktorý je schopný zaručiť Izraelu bezpečnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Toto víťazstvo využil, aby presadil mierový proces. Do šiestich mesiacov sľúbil Izraelčanom dohodu s Palestínčanmi. Zmýlil sa len o deväť mesiacov. Izrael a Organizácia pre oslobodenie Palestíny sa v roku 1993 navzájom uznali a podpísali tzv. deklaráciu princípov palestínskej autonómie. Ako jeden z architektov tohto projektu dostal Rabin Nobelovu cenu mieru - spolu s ministrom zahraničných vecí Šimonom Peresom a palestínskym vodcom Jásirom Arafatom. Tzv. proces z Osla - kde sa na tajných rokovaniach kula táto dohoda - predpokladal vytvorenie palestínskej autonómie a jej postupné rozširovanie.

Dohodu mali vo Washingtone podpísať politici nižšieho rangu. Arafat sa však napokon rozhodol, že pôjde do Spojených štátov on. Keď to oznámili Rabinovi, reagoval: „Keď ide Arafat, ja nemám na výber“. Tak sa zrodil ich historický prvý stisk ruky.

SkryťVypnúť reklamu

Už začiatky realizácie dohôd neboli jednoduché. Keď sa začali robiť územné ústupky, na Rabina útočila izraelská pravica. Rabinov vrah vraj chcel zastaviť celý proces tak, že zabije jedného človeka. Ťažko odhadnúť, či by proces z Osla priniesol viac pokoja na Blízky východ, keby ostal Rabin nažive. Pochovala ho druhá intifáda v roku 2000.

Kritici vyčítajú dohodám, že boli príliš všeobecné a Izrael k ničomu nezaväzovali. Rabinovo dedičstvo však ostalo i tak pojmom. Neznamená iba ten jeden konkrétny plán, je to myšlienka, že byť silným nestačí na to, aby mohol Izrael žiť v mieri.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 963
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 725
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 971
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 494
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 440
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 955
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu