SME

Mao Ce-tung

Obrovské monumenty Mao Ce-tunga stoja v Číne dodnes. Po veľkom vodcovi zostali okrem sôch aj jeho nasledovníci, ktorí veria myšlienkam maoizmu. Je to zvláštna teória - niečo z tradičného marxizmu doplňuje leninizmus a Maove postuláty, ktoré sa nezaobišli


FOTO - ARCHÍV

bez národno-revolučných poučiek odbojára v neokoloniálnej krajine. Predovšetkým táto časť Maovho dedičstva dodnes priťahuje revolucionárov v Nepále alebo v Peru. V kolíske, kde vznikol maoizmus, sa touto teóriou už neriadia. S maoizmom sa v Číne rozlúčili pred dvadsiatimi rokmi.

Rozlúčka s maoizmom prebehla oficiálne 4. septembra 1982 na zjazde Komunistickej strany v Pekingu. Vtedy bol Mao šesť rokov po smrti a opraty už pevne držal v rukách otec neskorších ekonomických reforiem Teng Siao-pching. Rozlúčka so starými časmi bola v osemdesiatych rokoch istou vecou, maoizmus bol už pre vtedajších komunistov dávno prežitý. Práve Teng bol v minulosti jedným z najväčších oponentov Maa a jeho bláznivých nápadov.

Boli to konflikty medzi pragmatikom, ktorý politiku skôr vnímal ako nástroj moci (Teng) a ultraľavicovým idealistom unášaným často jeho predstavami - tie sa nanešťastie premieňali do úplne neuveriteľných pokusov (Mao). Z Číny si spravil svoje laboratórium.

Prevahu mal v mocenskom boji s Tengom väčšinou Mao. V bitke, ktorá sa začala odohrávať pri jeho smrteľnej posteli, ale zvíťazil Teng aj so svojimi ľuďmi. To znamenalo, že sa stali aj hrobármi maoizmu a do väzenia poslali „Gang štyroch“ - najbližších Maových spolupracovníkov vrátane jeho vdovy. Čo to však Teng vlastne pochovával?

Maoizmus sa dá rozdeliť do viacerých etáp. Ak vynecháme nudné ideologické floskule, ktoré boli len odvarom z Maových predchodcov Marxa a Lenina (najväčší dôraz kládol Mao na roľníkov a vedúcu úlohu strany), najviac zaujali jeho experimenty.

Raný maoizmus (do 40. rokov minulého storočia) bol teóriou partizánskej vojny, ktorú Mao so svojimi jednotkami aj uplatnil počas legendárneho Dlhého pochodu.

Veľké pokusy sa začali diať po roku 1957. Heslo „Veľký skok vpred“ vyjadrovalo zásadnú premenu národného hospodárstva. Čína sa mala dostať v krátkom čase na ekonomickú úroveň vyspelých priemyselných krajín. Mao pritom stavil na jeho milovaných roľníkov, z ktorých sa z jedného dňa na druhý stali železiari.

V krajine začali vznikať ľudové komúny z poľnohospodárskych družstiev. Tie mali zabezpečiť všetko - poľnohospodársku, priemyselnú výrobu, výchovu detí, vojenskú službu. Skončilo sa to roztržkou so Sovietskym zväzom, úplným krachom reformy a hladomorom. Mao sa musel vzdať časti svojich právomocí.

O rozsahu zmien najlepšie vypovedá počet ľudí, pre ktorých sa podľa historika Paula Johnsona „úplne zmenil hospodársky, politický a administratívny život“. Bolo ich 700 miliónov, 90 percent vtedajšej populácie.

Mao sa stiahol, ale v roku 1966 prišiel s kultúrnou revolúciou a posilňovaním svojho kultu. Tak sa mu okrem hospodárstva podarilo úplne rozvrátiť aj spoločnosť. Na svoj boj s prezidentom Liou Šao-čchinom a straníckymi byrokratmi využil tlupy mladých stredoškolákov a robotníkov. Tí s jeho červenými knižkami v ruke a červenými páskami na rukáve terorizovali každého, kto nekráčal s nimi. Krajina bola v úplnom chaose, počet mŕtvych sa odhaduje na milión. Vlna násilia sa krajinou prelievala štyri roky a odstavila na čas od moci aj Teng Siao-pchinga.

Poriadok s Červenými gardami napokon musela spraviť armáda, vtedy sa už Mao opäť stiahol do ústrania, kde vraj ľutoval, čo to opäť spustil.

Krajina v nasledujúcich rokoch musela „zarábať“ na to, čo v predchádzajúcich rokoch zničila, a Maov život sa chýlil ku koncu, trpel Parkinsonovou chorobou.

Prístup k ekonomickým otázkam sa pod Tengovou taktovkou dramaticky zmenil. Socialistickí plánovači sa stali čoskoro „nezamestnaní“, prišlo odkolektivizovanie poľnohospodárstva, odklon od ťažkého priemyslu k výrobe spotrebného tovaru. Tradičnú socialistickú politiku plnú rozpočtových dier nahradila veľmi prísna rozpočtová disciplína. A bolo po maoizme.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 659
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 718
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 730
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 416
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu