SME

Píka Heliodor

Heliodor Píka patril medzi prvé obete komunistickej justície v Československu. Neprešiel ešte ani rok od februára 1948, keď komunisti prevzali moc v Československu a nad Píkom vyniesli rozsudok smrti. Prokurátor Karel Vaš, ktorý Píku ...


FOTO - ARCHÍV



Heliodor Píka patril medzi prvé obete komunistickej justície v Československu. Neprešiel ešte ani rok od februára 1948, keď komunisti prevzali moc v Československu a nad Píkom vyniesli rozsudok smrti. Prokurátor Karel Vaš, ktorý Píku vypočúval a pripravoval aj obžalobu, uspel s vykonštruovanými obvineniami. Generála, ktorý službu vlasti považoval za otázku cti, obesili za to, že sa podieľal na špionáži a spáchal vlastizradu. Vašov prenikavý hlas požadujúci smrť Píku bol predzvesťou série ďalších zinscenovaných procesov, ktorých scenáre písali v Moskve. Včera uplynulo od justičnej vraždy Heliodora Píku 55 rokov.

Píkovi doprial osud dožiť sa len 52 rokov. Prečo Píku komunisti tak rýchlo popravili? Pretože komunistov na ministerstve obrany aj v tajných službách dobre poznal. A mal aj dosť skúseností so súdruhmi v Sovietskom zväze. Veľa vedel a bol nestranný. "Nie je to justičný omyl, je to politická vražda," napísal najbližším pred popravou.

Heliodor Píka počas II. svetovej vojny pracoval v Moskve ako náčelník česko-slovenskej vojenskej misie. Na rozdiel od väčšiny vtedajšieho moskovského osadenstva nepatril ku komunistickému krídlu emigrácie. Tá sa po zlikvidovaní Česko-Slovenska Nemeckom rozdelila na sovietsku časť a londýnsku, reprezentovanú exilovou vládou prezidenta Edvarda Beneša.

Návrh ministra spravodlivosti Alexeja Čepičku prezidentovi Klementovi Gottwaldovi, prečo neudeliť Píkovi milosť, je najlepším dôkazom, prečo chceli tohto nekomunistického dôstojníka popraviť. "Odsúdený potom systematicky a zámerne vo svojich správach do Londýna proti pravde hlásil, že čs. vojenská jednotka v ZSSR je v rozklade, že je násilne zboľševizovaná, že na veliteľské miesta sú vyslancom Fierlingerom dosadzovaní komunisti a agenti Kominterny, že ZSSR vedie dobyvačnú vojnu a chce po víťazstve nad Nemeckom obsadiť stredoeurópske a západoeurópske štáty, že existuje plán na boľševizáciu ČSR." Píka komunistom prekážal, pretože hlásil do Londýna pravdu.

Keď sa Heliodor narodil v obci Štítina na Opavsku, nič nenasvedčovalo, že by z neho mal byť vojak. Zvláštne meno dostal podľa gréckeho biskupa, na ktorého sviatok sa narodil. Pokrstili ho vraj rýchlo, aby nezomrel nepokrstetný, taký bol neduživý.

Malý Heluš sa v škole ukázal ako nadané dieťa a chudobná rodina sa uskromnila, len aby mohol ísť po obecnej škole študovať na gymnázium. Hral v ochotníckom divadle, bol veľmi muzikálny.

Peknú mladosť prerušila v roku 1914 smrť otca a I. svetová vojna. V roku 1915 ho krátko po 18. narodeninách odviedli a onedlho narukoval. V lete 1916 odišiel na front do Haliče, kde sa dostal do ruského zajatia, poslali ho až k Bajkalskému jazeru.

Po vojne sa stal už v laviciach dôstojníckej školy vo Francúzsku vojakom z povolania - včesko-slovenskej armáde. Najprv pôsobil ako štábny dôstojník, od roku 1932 bol vojenským atašé v Rumunsku.

V roku 1939 odišiel z Československa a z poverenia exilového prezidenta Beneša organizoval ako spravodajský dôstojník na Balkáne prechody česko-slovenských, ale i maďarských občanov do emigrácie. Cez Istanbul sa potom dostal do Moskvy.

Len Ludvík Svoboda, v roku 1948 minister obrany, sa snažil prihovoriť za Píku, s ktorým sa poznal. Nestačilo to - jeho námestník Bedřich Reicin priamo riadený z Moskvy mal väčšie slovo (paradoxne aj on sa napokon stal obeťou politického procesu).

Píka sa nikdy Vašovi nepriznal, prokurátor však do protokolov o výsluchoch zapisoval, čo chcel. Vaš zriadil na Hradčanoch mučiareň prezývanú "Domeček", ktorou neskôr prešli desiatky politických väzňov.

Nechýbalo veľa a Reicin zúčtoval aj s generálovým synom Milanom, ktorý bol počas II. svetovej vojny letcom v Británii. Kapitána letectva zatkli za to, že plánoval oslobodiť otca z väzenia. Pre nedostatok dôkazov ho súd napokon prepustil.

Milan Píka sa celý život snažil o očistenie mena svojho otca. Uspel počas Pražskej jari, keď bol prezidentom Ludvík Svoboda. Vojenský súd rozsudok nad Heliodorom Píkom v roku 1968 zrušil v plnom rozsahu. Slovenská vláda navrhla tohto roku vyznamenať Heliodora Píku in memoriam najvyšším štátnym vyznamenaním Rad Bieleho dvojkríža I. triedy.

Český Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu obvinil v roku 1998 prokurátora Vaša zo zneužitia služobnej moci. Súd ho pôvodne odsúdil na sedem rokov, Vrchný súd však rozhodol, že Vašov zločin je už premlčaný.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 208
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 093
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 386
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu