SME

Molotov Vjačeslav Michailovič

Legendárny sovietsky diplomat, presvedčený komunistický tyran a vychytralý intrigán Vjačeslav Michailovič Molotov sa narodil za cára Alexandra II. a zomrel za reformátora Michaila Gorbačova. Mal závideniahodných 97 rokov. Navonok neľútostný pragmatik,


krutý likvidátor svojich protivníkov a obratný minister zahraničia ZSSR prežil druhú polovicu svojho života v strachu a zúfalstve. Zradil nielen sám seba, ale možno i jedinú osobu na svete, ktorú skutočne miloval. Svoju manželku. Molotov sa narodil 9. marca 1890, pred 115 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Molotov mal obrovské skúsenosti s politickými represiami. V 30. rokoch sám horlivo posielal na smrť stovky súdruhov, ktorí zradili myšlienku strany. Počas svojej štyridsaťročnej straníckej kariéry (do strany vstúpil, keď mal 16 rokov, ešte ako Vjačeslav Skrjabin - pseudonym Molotov začal používať v roku 1915) sa zúčastnil na mnohých nespravodlivých procesoch, takže musel vedieť, že nebezpečenstvo hrozí každému. I jemu.

Dlho však hviezda Vjačeslava Michailoviča stúpala. Hoci dušou nevojak, mal pred 2. svetovou vojnou i počas nej ako minister zahraničia stále významnejšie slovo. Ale vôbec nie preto, že je po ňom pomenovaná jedna z najznámejších protitankových zbraní - Molotovov kokteil.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa po ňom hovorí obyčajným fľašiam naplneným zápalnou zmesou nie je presne známe. Niektorí tvrdia, že jednoducho preto, že jeho meno bolo vo vojne symbolom dokonalého používania diplomatických zbraní, a tak sa rozšírilo i na zbrane skutočné. Iné dobové dokumenty však dokazujú, že to on sa v roku 1941 pokúsil zaviesť výrobu fliaš so zmesou vo veľkom.

Jeho vynález to nebol. Podobné výbušné kokteily sa používali už vo fínskej vojne a podľa niektorých zdrojov to boli Fíni, kto ich vymyslel. Hovorili im údajne kokteily pre Molotova.

Z politického hľadiska je oveľa dôležitejšia dohoda z roku 1939, ktorá je dnes známa ako pakt Molotov-Ribbentrop. Moskva a Berlín si rozdelili Európu. Lenže už 22. júna 1941 Molotov musel prečítať v rozhlase pamätný prejav o napadnutí Sovietskeho zväzu fašistickým Nemeckom. Krajina bola vo vojne, Molotov na vrchole slávy.

SkryťVypnúť reklamu

Po vojne Stalin odišiel na dlhodobý odpočinok. Molotov chodil na slávnostné recepcie, kde sa diplomati spojeneckých krajín radovali zo spoločného víťazstva. Denník Daily Herald vtedy napísal: "Politické vedenie Sovietskeho zväzu sa nachádza v rukách Molotova."

Paranoický Stalin usúdil, že Molotov sa uchádza o jeho kreslo. "Nemôžem pokladať takého súdruha za svojho prvého zástupcu," píše do Moskvy. Chladnokrvný, dokonale sa ovládajúci Molotov, prezývaný pre svoju pracovitosť "kamenný zadok", sa rozplakal a poslal Stalinovi telegram: "Pokúsim sa činmi zaslúžiť si tvoju dôveru, v ktorej každý jednoduchý boľševik vidí nielen obyčajnú osobnú dôveru, ale dôveru celej strany, ktorá je mu drahšia než môj život".

SkryťVypnúť reklamu

Stalin mu nedal šancu. Vo svojej chorobnej vášni pomstiť sa, vymyslel plán skutočne diabolský. Rozhodol sa udrieť na najcitlivejšie miesto - zničiť Molotovovu manželku Polinu, najelegantnejšiu ženu v ZSSR.

Polina Semjonova Žemčužina-Kachovská nebola domáca panička. Dokonca sa s ňou radil i Stalin, a keď mu vysvetľovala, že sovietske ženy potrebujú okrem mydla i parfumy, urobil z nej šéfku sovietskej parfumérie. Neskôr ju povýšil na ministerku rybného hospodárstva. Lenže už v roku 1939 ju politbyro začalo podozrievať zo špionáže. Polina neskrývala svoj židovský pôvod.

O niekoľko rokov neskôr o jej vine hlasovalo politbyro a všetci vedeli, že to môže byť i hlasovanie o živote a smrti. Hlasoval i Molotov. Dokázal výnimočnú statočnosť - zdržal sa.

SkryťVypnúť reklamu

Ostatní súdruhovia boli zdesení. Ako to, že city k žene sú u partajného funkcionára silnejšie než city k strane?! Molotov sa spamätal: "Zdržal som sa a pokladám to za politickú chybu," píše Stalinovi. "...teraz hlasujem za rozhodnutie ÚV..." Molotov sa zriekol vlastnej ženy, ktorú bezpochyby miloval.

Polina sa v ten istý deň odsťahovala k príbuzným a o týždeň ju zatkli. Potom ju poslali do vyhnanstva do Kazachstanu a po niekoľkých rokoch na ňu ešte vytiahli vlastizradu. Keď sa konečne vrátila domov, začala ju zožierať rakovina.

Zbabelosť Molotovovi nepomohla. Po nedávnej vzbure proti Chruščovovi v roku 1957 z neho urobili veľvyslanca v Mongolsku a nakoniec ho v roku 1962 vylúčili zo strany. I keď ho síce neskôr rehabilitovali, pocitu viny za osud Poliny sa nikdy nezbavil.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: agentúra Epicentrum pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 721
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 234
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 964
  4. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 475
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 425
  6. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 409
  7. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 233
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 571
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.

Obchodný dom Javor čaká na nové využitie.


Ukrajinský vojak, ktorý má volací znak Ulysses, stojí pri svojom spolubojovníkovi Denysovi pripravujúcom sa na vypustenie prieskumného bezpilotného lietadla v Doneckej oblasti na Ukrajine.

Bezpilotné lietadlá na Ukrajine menia hru rovnako ako tanky v prvej svetovej vojne.


a 2 ďalší

Irán doteraz útočil len sprostredkovane.


a 1 ďalší

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu