SME

Narodenie miliardového občana Indie

Keď sa narodilo v nemocnici hlavného mesta Naí Dillí dievčatko s menom Astha, vybrali ju za miliardtého indického občana. Možnosť, že práve ona je tou pravou, ktorá presne označila tento demografický medzník, bola rovnako mizivá ako šanca, že medzi ...

FOTO

Keď sa narodilo v nemocnici hlavného mesta Naí Dillí dievčatko s menom Astha, vybrali ju za miliardtého indického občana. Možnosť, že práve ona je tou pravou, ktorá presne označila tento demografický medzník, bola rovnako mizivá ako šanca, že medzi tisíckami novorodencov vyberú práve ju. Rozhodla o tom Národná komisia pre sčítanie ľudu. Vychádzala zo sčítania ľudu v roku 1991, ku ktorému prihodila každoročný prírastok. Astha má dnes piate narodeniny a India presne pred piatimi rokmi oznámila, že tam žije miliarda obyvateľov.

Miliarda obyvateľov, to je dôvod na oslavu. India je veľmocou s najrýchlejšie rastúcou populáciou na svete. V roku 2035 by mala predstihnúť Čínu a stať sa s 1,46 miliardy obyvateľov najľudnatejším štátom na svete.

Narodenie Asthy sa však stalo aj mementom. Dokážeme uživiť toľko ľudí, keď už teraz milióny žijú v biede bez prístupu k pitnej vode a lekárskej starostlivosti?

Každú minútu sa narodí v Indii 31 nových ľudí a 16 ich zomrie. Za deň je to 44 640 nových bábätok a 23-tisíc pohrebov. Ročne príde na svet 16,29 milióna Indov a 8,39 milióna sa ich odoberie preč. Asi takto bijú populačné hodiny Indie. Príchod mnohých detí navyše nezachytia oficiálne štatistiky. K minulému roku mala India 1 065 462 000 ľudí.

Meno Astha znamená v hindčine Viera a nebola to zrejme úplná náhoda, keď vybrali toto dievčatko. Chlapci sú dodnes medzi rodičmi výrazne uprednostňovaní a žiadaní. Dcéry sú nevýhodné, pretože ich rodiny musia zaplatiť veľké veno, keď sa vydávajú.

Chudobní rodičia sa často usilujú počať chlapca hoci majú mnohodetné rodiny - ale dievčenské. Najhorším extrémom, ktorý sa ešte vždy nepodarilo úplne vykoreniť, je zabíjanie dievčatiek hneď po narodení. Prípadne ich rodičia ponechajú len tak, alebo sa rozhodnú pre potrat plodu, ak je to dievčatko. Ultrazvukové testy, pri ktorých sa zisťuje pohlavie, sú preto nelegálne. Podľa sčítania obyvateľstva z roku 1991 žilo v Indii 927 žien na 1000 mužov, čo je podľa odborníkov výrazný nepomer spôsobený prednostným kŕmením bábätok mužského pohlavia.

India patrila medzi prvé krajiny, ktoré rozbehli program štátom riadeného plánovaného rodičovstva, aby zabránila prílišnému rastu počtu obyvateľov. Začala v roku 1952. Vtedy mala asi 360 miliónov obyvateľov a súčasnosť prekračujúca miliardu je najlepším dôkazom, ako zúfalo tento projekt zlyhal.

Od roku 1951 sa síce podarilo znížiť pôrodnosť zo šiestich detí na ženu na 3,3, populačná vlna však napriek tomu naberá na sile. Navyše značná časť spoločnosti stále pociťuje odpor k štátnej politike plánovaného rodičovstva. Vzorovým modelom súčasnosti by pre Indov mala byť rodina s dvoma deťmi.

Najhoršie stopy na spoločnosti zanechal experiment s násilnou sterilizáciou počas dvojročného výnimočného stavu v 70. rokoch, keď premiérka Indira Gándhíová pozastavila občianske práva. Bola to vtedy iniciatíva jej syna Sandžaja, ktorý si chcel sterilizáciu vynútiť u všetkých rodičov, čo už mali dve deti a viac.

Dôsledkom bolo, že sa v Indii stalo plánované rodičovstvo hanlivým slovom. Základnou rovnicou bolo, že rodičovské plánovanie sa rovná sterilizácii, ktorá sa rovná ženskej sterilizácii. Po tomto nešťastnom období vláda stratila možnosť na niekoľko rokov akokoľvek ovplyvňovať populačný vývoj v krajine.

Súčasné metódy prešli od represie k výchove, vzdelávaniu a propagácii antikoncepcie. V najzaostalejších štátoch ako Bihár či Uttarpradéš, kde žije 40 percent indického obyvateľstva, však táto kampaň zatiaľ príliš veľký úspech nemá.

Nová vládna politika sa neviaže na číselné ciele, ale ponúka výhody rodinám s dvoma deťmi. Vláda tiež zvažovala, že zamedzí politikom s viac ako dvoma deťmi kandidovať do parlamentu alebo zákonodarných zborov jednotlivých štátov, aby šli príkladom. Napokon však od represie upustila. Najväčšia demokratická krajina na svete nechce ísť čínskou cestou, kde je rodičovská politika skutočne prísne kontrolovaná.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 18 357
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 936
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 958
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 462
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 431
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 944
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu