SME

Poľské štrajky a vznik Solidarity

Je polovica augusta 1980. V lodeniciach v Gdansku niekoľko mladých robotníkov presviedča kolegov, aby vyhlásili štrajk. Prípravy trvali už niekoľko dní. Priamym dôvodom pre štrajk bolo vyhodenie Anny Walentynowiczovej z lodeníc.

 

Robila v nich 30 rokov a mala už iba pár mesiacov do dôchodku. Musela však ísť, lebo spolupracovala s ilegálnymi Slobodnými odbormi, ktoré vznikli v roku 1978. Jej návrat do práce bol prvou požiadavkou, ktorá sa objavila na tajne vytlačených letákoch. Po štrajku vznikli nezávislé odbory Solidarita a s nimi aj politické požiadavky. Pred 25. rokmi - 31. augusta 1980 - komunistická vláda pristúpila na požiadavky Solidarity. V lodeniciach v Gdansku sa začal koniec komunizmu v strednej Európe.

Miesto štrajku nebolo náhodné. Presne 10 rokov predtým, v decembri 1970, bol Gdansk svedkom jedného z najtragickejších protestov v komunistickom Poľsku. Spôsobilo ho radikálne zvýšenie cien, hlavne potravín a mäsa. Päť dní sa bojovalo v uliciach, budova krajského sídla komunistickej strany vyhorela. "Pokoj" prinieslo až nasadenie armády a paľba, po ktorej zahynulo 41 ľudí a viac ako tisíc bolo ranených.

Spomienka na tieto udalosti bola v Gdansku stále živá. Aj preto sa medzi prvými požiadavkami štrajkujúcich v roku 1980 objavila pamätná tabula pripomínajúca obete decembra '70.

Štrajk v lodeniciach by nemohol vzniknúť, keby sa nezmenila atmosféra v celom Poľsku. V lete boli po celej krajine menšie štrajky, ktoré vyvolalo zvyšovanie cien potravín. Vôbec prvý štrajk bol 8. júla 1980 v továrni na výrobu vrtuľníkov a lietadiel v Swidniku na juhovýchode Poľska. Bezprostredným dôvodom na štrajk bolo zvýšenie cien v závodnej jedálni. Aj preto sa zvykne hovoriť, že všetko sa začalo rezňom.

Lídrom gdanského štrajku sa rýchlo stal Lech Walesa. V tom čase 37-ročný elektrikár, otec početnej rodiny, ktorého v roku 1976 vyhodili z práce, a ktorý bol v roku 1970 aktívnym účastníkom decembrového protestu.

O niekoľko dní sa na bráne číslo 2 lodeníc objavilo 21 požiadaviek. Štrajkujúci žiadali slobodu slova, registráciu nezávislých odborov, ale aj zavedenie voľných sobôt, zníženie dôchodkového veku, skrátenie doby čakania na byty a zaistenie plných políc v obchodoch.

Po takmer dvoch týždňoch ťažkých rokovaní a mnohých zvratov 31. augusta komunistická vláda pristúpila na požiadavky štrajkujúcich. Walesa dohodu podpísal obrovským perom, vo vnútri ktorého bola fotografia pápeža Jána Pavla II.

"Milí! Ideme do práce 1. septembra. Všetci vieme, čo nám tento deň pripomína. Na čo myslíme. Na vlasť, na spoločné záujmy rodiny, ktorá sa volá Poľsko. Získali sme všetko, čo v dnešnej situácii bolo možné získať. Ostatné tiež získame, pretože máme najdôležitejšiu vec: naše nezávislé samosprávne odbory. To je naša záruka pre budúcnosť," hovoril vtedy Walesa. V tej dobe už štrajkovalo množstvo podnikov v celom Poľsku. Koncom októbra 1980 Solidaritu zaregistroval súd. V čase najväčšej slávy mala 10 miliónov členov. Potom začal oficiálne vychádzať Tygodnik Solidarnosç, ktorého prvým šéfredaktorom sa stal Tadeusz Mazowiecki.

Toto obdobie všeobecnej nádeje na zmeny a lepší život v Poľsku, ktorá sa zvykne nazývať karnevalom Solidarity, sa skončilo 13. decembra 1981, keď v Poľsku vyhlásili výnimočný stav a všetka činnosť nezávislá od komunistickej moci sa znovu stala ilegálnou a trestnou.

Až o osem rokov neskôr sa v celej strednej Európe zrútil komunistický režim. Mazowiecki sa stal prvým nekomunistickým premiérom Poľska a Walesa o rok neskôr prvým nekomunistickým prezidentom.

Dnes sa názory na Solidaritu rôznia, je však isté, že bez nej by k týmto revolučným zmenám nedošlo. "Nie ma wolności bez Solidarności." (Niet slobody bez Solidarity) Práve tak znelo najčastejšie heslo protestov v Poľsku v 80. rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 010
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 849
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 109
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 021
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 735
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu