SME

Hurikán v Galvestone

Všetkých prekvapil. Hurikán, ktorý sa prirútil z Karibiku, bol príliš silný. Namiesto očakávaného stupňa tri mu namerali štvorku. Zabil najmenej šesť tisíc ľudí a voda zaliala tri štvrtiny mesta. To nie je sumár minulotýždňového hurikánu Katrina. Presne .

FOTO - ARCHÍV

Všetkých prekvapil. Hurikán, ktorý sa prirútil z Karibiku, bol príliš silný. Namiesto očakávaného stupňa tri mu namerali štvorku. Zabil najmenej šesť tisíc ľudí a voda zaliala tri štvrtiny mesta. To nie je sumár minulotýždňového hurikánu Katrina. Presne 105 rokov bol najväčším prírodným nešťastím v dejinách Spojených štátov hurikán v Galvestone. V týchto dňoch to na juhu Ameriky nevyzerá veľmi optimisticky. Galveston je však príkladom toho, že zasiahnuté oblasti majú nádej. Mesto obnovili a čiastočne sa rozhýbal aj biznis. Hurikán sa cez Galveston prehnal 8. septembra 1900.

Galveston bol na začiatku 20. storočia perlou Texasu. Mali tam prvú poštu, telefónne búdky a lekársku fakultu. Mesto na ostrove tri kilometre od pevniny nemalo v celom okolí páru. Hovorilo sa mu aj Wall Street juhu. Bol to kľúčový prístav v Mexickom zálive. Hurikán to všetko zmietol.

Informáciu o blížiacom sa pekle do mesta priniesli niekoľko hodín pred príchodom hurikánu námorníci. Telegrafné správy hovorili o škodách, ktoré napáchal v Karibiku. V Galvestone však nič neurobili. Dúfali, že tak ako v minulosti aj teraz sa vietor tesne pred príchodom na pevninu zmierni a hrádze vydržia.

Väčšina obyvateľov jednoducho odmietla opustiť svoje domovy. Historici sa zhodujú, že preto zomrelo tak veľa ľudí. Na rozdiel od minulotýždňového hurikánu vtedy veda nebola tak ďaleko, aby dokázala dopredu určiť smer hurikánu.

Práve miestny meteorológ Isaac Cline tvrdil, že mesto vietor prežije. Iba polovica miestnych preto odišla na pevninu. Naopak, do Galvestonu sa valili davy zvedavcov z celého Texasu. Keď Cline pochopil, že sa mýlil, bolo už neskoro. Priamo z pláže sa snažil odohnať ľudí. Tí však už nemali šancu utiecť do bezpečia. Voda a vietor ich strhli so sebou. Medzi obeťami bola aj Clineova manželka a ďalších niekoľko desiatok ľudí, ktorí mu verili a hurikán chceli prečkať v jeho dome.

Scény, ktoré popisujú pamätníci a historici, sa nápadne podobajú na tie, čo teraz prežíva New Orleans. Mŕtve telá zachytené v korunách stromov, šťastlivci, ktorí sa zachránili na strechách domov a čakali, či ich príde niekto vyslobodiť zo zajatia vody, a potom tony blata, z ktorých ľudia ešte dlhé týždne vyťahovali obete a kusy majetku. Mŕtve telá v Galvestone nachádzali ešte aj pol roka po hurikáne.

Galveston je tragédia, o ktorej sa učili všetci študenti v Amerike. Teraz by ho mohli podrobne študovať ľudia v New Orleanse. Obe mestá boli pred príchodom hurikánu čiastočne pod úrovňou vody. Obe mestá roky upozorňovali, že ak nezvýšia hrádze, príde katastrofa. Obe mestá boli po hurikáne úplne v koncoch.

Galveston by mohol byť pre New Orleans nádejou. Mesto sa znovu pozviechalo. Už nikdy sa síce nestalo perlou Texasu, nezmizlo však ani z mapy. Podobné pochybnosti sa teraz šíria o New Orleanse. Vraj nemá zmysel obnovovať mesto, ktoré je pod úrovňou vody a stojí v ceste niekoľkým hurikánom ročne.

V Galvestone to pred storočím vyriešili nasledovne: postavili hrádze a veľkú časť mesta zdvihli nad úroveň vody. Riziko je tu stále, a preto si miestni museli zvyknúť, že v sezóne hurikánov od júna do novembra musia pravidelne odchádzať na pevninu. Ani dnes nie je veľa takých, ktorí by to považovali za zbytočné.

Na nešťastí Galvestonu vtedy najviac získalo mesto Houston. Z neho sa stalo centrum Texasu, tam sa presťahoval prístav, tam sa usídlili ropné spoločnosti. Experti upozorňujú, že práve Houston sa môže tešiť aj teraz. Z New Orleansu odchádzal energetický biznis už niekoľko rokov, Katrina to urýchlila. Všetko sa presťahuje do Houstonu.

Galveston sa po hurikáne zmenil na čisto turistické mesto. Niečo podobné by sa mohlo stať aj v New Orleanse. Mesto džezu lákalo turistov vždy, po Katrine ich môže byť ešte viac.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 815
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 080
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 953
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 645
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 8 802
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 139
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 037
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu