SME

Demonštrácia robotníkov v meste Poznaň

"Chceme chlieb! Chceme slobodu!" zneli heslá na začiatku demonštrácie robotníkov v meste Poznaň na západe Poľska. Prvý naozaj rozsiahly protest proti komunistickej moci v krajine spočiatku nemal politický rozmer, začal sa radikalizovať až potom,

"Chceme chlieb! Chceme slobodu!" zneli heslá na začiatku demonštrácie robotníkov v meste Poznaň na západe Poľska. Prvý naozaj rozsiahly protest proti komunistickej moci v krajine spočiatku nemal politický rozmer, začal sa radikalizovať až potom, keď robotníci videli, že ich nikto nechce vypočuť. Stalo sa tak 28. júna 1956, pred päťdesiatimi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K úvodnému štrajku sa pridalo 80 percent zamestnancov Cegielského závodov, najväčšej továrne v meste. Postupne ich prišli podporiť aj robotníci z ďalších fabrík. Žiadali zrušenie nespravodlivých pracovných noriem, zníženie cien a naopak zvýšenie platov. Centrom demonštrácií sa stalo dnešné Mickiewiczovo námestie, ktoré vtedy ešte nieslo názov zosnulého sovietskeho vodcu Josifa Stalina. Zhromaždilo sa tam nakoniec až 100tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Zo začiatku nič nenasvedčovalo tragickému priebehu. Komunistické vedenie však spanikárilo, nevedelo, ako sa v tejto nečakanej situácii zachovať. V krajine už nejaký čas od Stalinovej smrti nastalo politické uvoľnenie. Komunistická moc a polícia už neboli také silné ako na začiatku 50. rokov.

Demonštranti požadovali rokovania s predstaviteľmi moci. Čakali niekoľko hodín, nikto však pred nich nepredstúpil. Naopak sa rozšírila správa, že vyslaných delegátov demonštrantov zatkli. Dav obsadil sídla komunistickej strany a cez okná vyhadzoval dokumenty a portréty funkcionárov.

Nepokoje sa tak pomaly začali meniť z ekonomických na politické. Objavovali sa protikomunistické a protisovietske heslá. Objavila sa aj požiadavka slobodných volieb pod kontrolou OSN. Po čase sa dav presunul pred väzenie a sídlo komunistickej tajnej polície. Väzňov oslobodili a robotníkom sa podarilo získať zbrane z väzenského skladu.

SkryťVypnúť reklamu

Robotníci sa tiež pokúsili vniknúť do budovy krajského úradu bezpečnosti. Tu však narazili na ozbrojený odpor príslušníkov bezpečnosti, ktorí začali strieľať do davu.

Popoludní už boli komunistické úrady pripravené na protiútok. Do Poznane stiahli okolo 10-tisíc vojakov spolu s tankami. Tí v priebehu 24 hodín vzburu robotníkov udusili. Potlačenie protestov si vyžiadalo životy asi 70 demonštrantov, zomrelo aj osem vojakov a príslušníkov bezpečnosti. Presné čísla sa nepodarilo zistiť dodnes.

Symbolom udalostí v Poznani je najmladší z obetí Romek Strzakowski, ktorý mal iba 13 rokov. Asi 500 ľudí bolo zranených. Niekoľko stoviek ich zatkli a mnohých odsúdili na roky väzenia. V porovnaní so zvyklosťami stalinského súdneho systému však boli tresty pre účastníkov poznanských udalosti pomerne mierne. Z tohto obdobia pochádza aj známy prejav vtedajšieho poľského premiéra Józefa Cyrankiewicza.

SkryťVypnúť reklamu

Razantne vyhlásil, že každý, kto zdvihne ruku proti ľudovej moci, musí počítať s tým, že mu bude táto ruka odseknutá v mene robotníkov, poľnohospodárov, pracujúcej inteligencie a vôbec celého národa, ako aj v mene demokratizácie pomerov v krajine.

"Preliata krv poznanských robotníkov, žien a detí nebola zbytočná. Bola zrnom slobody, ktoré prinieslo po rokoch krach stalinského systému a úplnú samostatnosť národa," napísal v telegrame pre účastníkov osláv 50. výročia poznanských udalostí pápež Benedikt XVI.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu