SME

West Point

Pochádzajú odtiaľ najväčšie esá americkej armády aj politiky. Ak si z West Pointu, hneď na začiatok máš dobrý bod. Presne pred 205 rokmi prezident Thomas Jefferson podpísal zákon zakladajúci Americkú vojenskú akadémiu vo West Pointe v štáte New York.

West Point otvoril svoje brány prvým kadetom 16. marca 1802.West Point otvoril svoje brány prvým kadetom 16. marca 1802. (Zdroj: WWW.USMA.EDU)

Zoznam významných osobností z tejto vojenskej akadémie by sa určite nezmestil na jednu novinovú stranu. Z tých najznámejších tam patrí prezident južanskej Konfederácie Jefferson Davis aj vrchný veliteľ vojsk únie Ulysses Grant z čias americkej občianskej vojny. Generáli Douglas MacArthur, George Patton, ale aj americký prezident Dwight Eisenhower či astronaut Buzz Aldrin. Tí všetci sa učili stratégii a disciplíne na najstaršej a najprestížnejšej americkej vojenskej akadémii.

Základňu postavil Kosciuzsko

V roku 1778 vrchný veliteľ vojsk kolonistov a prezident George Washington osobne poveril Tadeusza Kosciuzska, národného hrdinu Poliakov aj Američanov, aby navrhol, ako postaviť pevnosť vo West Pointe. Po bitke v Saratoge totiž Kosciuzska považovali za jedného z najlepších inžinierov. V roku 1779 tam Washington presunul svoje vojenské ústredie. Britom sa West Point nikdy nepodarilo dobyť.

Washington rozmýšľal o založení dôstojníckej školy už v roku 1783. Tento nápad však zmietli zo stola ako príliš európsky, vraj sa ani nehodil k novým demokratickým základom Spojených štátov. O dve desaťročia neskôr už politické špičky dospeli ku konsenzu a dali Washingtonovi za pravdu. Akadémia vo West Pointe, s krásnym výhľadom na rieku Hudson a 80 kilometrov od Manhattanu, otvorila brány prvým kadetom.

Vojna Juhu proti Severu

Už pred občianskou vojnou (1861 - 1865) bol West Point pýchou amerického vysokého školstva. V oblasti techniky a vedy bol jednotkou. Neskôr sa študijný program začal viac zameriavať na úzku vojenskú problematiku. Uznanie získala dôstojnícka škola počas mexických či indiánskych vojen a počas občianskej vojny boli prakticky všetci významnejší velitelia jej absolventmi.

Bol medzi nimi minister vojny a prezident otrokárskych konfederovaných štátov amerických Jefferson Davis, vrchný veliteľ vojsk Juhu Robert E. Lee. Aj esá Severu boli z West Pointu: vrchný veliteľ Ulysses S. Grant, generál William Tecumseh Sherman či veliteľ víťazného vojska v kľúčovej bitke pri Gettysburgu George G. Meade.

Generáli aj politici

Počas druhej svetovej vojny zažiarili ďalší stratégovia - budúci prezident Dwight D. Eisenhower, Douglas McArthur či George S. Patton. Americkú vládu a vojenské velenie West Point zásobuje kvalitnými ľudmi ďalej.

Tak napríklad poradca pre národnú bezpečnosť prezidenta Goergea Bush staršieho Brent Scowcroft absolvoval školu v roku 1947. O deväť rokov neskôr jej brány opustil H. Norman Schwarzkopf, známy z vojny v Perzskom zálive z roku 1991.

Proces prijímania mladíkov (a od roku 1979 aj mladých žien), ktorí majú 17 až 23 rokov, je veľmi selektívny. Podľa zákona schváleného Kongresom v roku 1908 navrhujú kadetov kongresmani, senátori a delegáti v Kongrese. Niekoľkých vyberie aj viceprezident. Nejde však v nija­kom prípade o politický pro­ces alebo nejaké známosti, záujemcovia politikov väčšinou nepoznajú.

Ďalšie miesta na škole sú vyhradené pre deti kariérnych dôstojníkov či pre aktívnych vojakov. Miesta sú rezervované aj pre deti vojakov, ktorí zahynuli či boli ťažko zranení v boji, alebo sú vojnovými zajatcami. V roku 1964 pritom rozšíril prezident Lyndon Johnson kapacitu akadémie asi z 2500 na vyše 4400 kadetov. V 90. rokoch tento počet znížili na 4000 študentov.

Nápad Georgea Washingtona zriadiť dôstojnícku školu sa najprv zdal príliš „európsky“.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu