SME

Fischl, Viktor

Narodil sa v rodine slovenských Židov. Vyrastal v Záhrebe a Hradci Králové. Jeho prvý syn sa narodil v Anglicku. Bol diplomatom v Japonsku, Poľsku, Barme, Juhoslávii, Nórsku a Rakúsku. Zomrel v Jeruzaleme presne pred rokom. Po česky píšuci spisovateľ Vikt

Viktor Fischl zomrel vo veku 94 rokov.Viktor Fischl zomrel vo veku 94 rokov. (Zdroj: ČTK)

Narodil sa v rodine slovenských Židov. Vyrastal v Záhrebe a Hradci Králové. Jeho prvý syn sa narodil v Anglicku. Bol diplomatom v Japonsku, Poľsku, Barme, Juhoslávii, Nórsku a Rakúsku. Zomrel v Jeruzaleme presne pred rokom. Po česky píšuci spisovateľ Viktor Fischl, v Izraeli známy skôr ako diplomat Avigdor Dagan.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bol svetobežníkom, ale skutočne asi miloval len dve mestá - Prahu a Jeruzalem. Ako povedal novinárke Dane Emingerovej: „Prahou som očarený, zatiaľ čo s Jeruzalemom som osudovo zviazaný.“ Prahu mu roky odopierali najprv nacisti a potom komunisti. V Jeruzaleme našiel druhý domov na takmer 60 rokov. Bol presvedčený sionista, a tak bolo len logické, že sa usídlil práve tam.

Rodičia zo Záhoria

Narodil sa 30. júna 1912 v Hradci Králové, kde jeho otec pracoval pre firmu Petrof. Obaja jeho rodičia pochádzali zo Slovenska, zo Záhoria. Počas prvej svetovej vojny sa rodina presťahovala do Záhrebu. Fischl senior tam ako nadporučík rakúsko-uhorskej armády viedol sanatórium pre zranených vojakov. Viktor bol ešte chlapec, keď jeho otec zomrel na vyčerpanie spôsobené psychickým ochorením. Matka sa z bolesti z jeho straty liečila tak, že sa stala členkou sionistického spolku a k aktívnej činnosti v ňom viedla aj svoje deti.

SkryťVypnúť reklamu

Viktora chytilo matkino oduševnenie. Keď skončil štúdium práva, zamestnal sa v židovských novinách a pracoval aj ako hovorca Židovskej strany. V tom čase začína písať, k čomu ho poháňa jeho spolužiak zo štúdií Bohumil Hrabal. Najprv poéziu (zbierka Hebrejske melódie), za ktorú dostal niekoľko ocenení, neskôr prózu. Literárnu činnosť však musí rýchlo ukončiť, lebo mu ide o prežitie. V roku 1939, päť minút pred dvanástou, odchádza s manželkou do Londýna. Ostatná rodina zostáva v Če­chách.

V Británii uhladený a večný mladý muž, ako ho opisovalo tamojšie ministertsvo zahraničia, pracuje na tom, aby čo najviac českých Židov dostalo víza a mohlo uniknúť. Stáva sa tiež tajomníkom exilového ministra zahraničia Jana Masaryka. Prezidentov syn Fischla ako mnohých iných očarí. A z jeho knihy Hovory s Janem Masarykem sa po nežnej revolúcii v Československu stáva hit. Kniha samozrejme už dávno predtým vyšla v Izraeli aj inde v slobodnom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Diplomat

Práve Masarykova záhadná smrť a rozliezanie sa komunistov po povojnovom Československu len urýchlili Fischlovo rozhodnutie odísť do Izraela. Do zasľúbenej krajiny ho sprevádza aj brat Pavel, ktorý v Tel Avive ako herec a dramatik urobil veľkú divadelnú kariéru.

Fischl, ktorému pomohlo, že bol blízkym človekom v Izraeli veľmi oceňovaného Masaryka (vláda, ktorej bol pred smrťou súčasťou, dodala Izraelu v prvej vojne s Arabmi slušný arzenál), sa zamestnal na ministerstve zahraničia. Ako bolo vtedy zvykom, zmenil si meno na Avigdor Dagan, za pol roka za naučil po hebrejsky a začal pracovať ako izraelský diplomat. Dvakrát bol veľmi blízko starej vlasti - v Rakúsku a Poľsku – ale domov sa dostal až po páde komunizmu. Vtedy už ako rešpektovaný spisovateľ. Spolu s Josefom Škvoreckým dostal Seifertovu cenu za literatúru aj niekoľko ďalších cien.

SkryťVypnúť reklamu

Spisovateľ

Do Prahy sa vracal rád, ale posledné roky života sa rozhodol prežiť v Jeruzaleme. Tam vytvoril svoje najlepšie prózy (v 70. rokoch odišiel z diplomacie a venoval sa už len písaniu), tam mal svoju zbierku obrazov kohútov aj rodinné zázemie. Písal však iba po česky a cez angličtinu svoje práce prekladal do hebrejčiny. A to napriek tomu, že tento jazyk ovládal perfektne a preložil z neho do češtiny niektoré náročné časti Starého zákona.

Keď pred rokom zomrel vo veku 94 rokov, písali o ňom všetky veľké izraelské denníky. Ako o mužovi z medzivojnového, pomerne tolerantného Československa, ktorý dal svoj talent Izraelu. Za čo mu dal Izrael šancu slobodne tvoriť a žiť život podľa svojich predstáv.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 844
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 640
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 154
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 004
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 914
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 383
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 178
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu