SME

Pope, Alexander

Osvietenstvo možno vzniklo vo Francúzsku, vo Veľkej Británii však prebiehalo prinajmenšom rovnako intenzívne. Medzi jeho popredné osobnosti patrí aj básnik, satirik, kritik a esejista Alexander Pope.

Alexander Pope bol aj objektom umeleckých diel (dole).Alexander Pope bol aj objektom umeleckých diel (dole). (Zdroj: RICHMOND.GOV, WIKIMEDIA.COM,)


Alexander Pope sa narodil v rodine zámožného obchodníka s textilom a jeho matka, ktorej sa malý Alexander narodil až po štyridsiatke, bola dcérou vojvodu Williama Turnera z Yorku.

V dvanástich jeho otec kúpil menšiu usadlosť na vidieku neďaleko Binfieldu v anglickom Berkshire, kam sa rodina presťahovala a kde malý Alexander vyrastal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Malý slávik

Už vtedy ho bavila klasická literatúra, predovšetkým Homér a ako dieťa napísal divadelnú hru poskladanú zo slov Iliady. O jeho správne štúdium sa starali domáci učitelia, ktorí boli väčšinou katolíckymi kňazmi, no Alexander ich vytrvalo ignoroval a radšej sa venoval čítaniu kníh z otcovej knižnice.

Ako dieťa v roku 1700 prekonal tuberkulózu, ktorou sa nakazil z infikovaného mlieka, a tá spôsobila, že Pope bol celý život mrzákom.

SkryťVypnúť reklamu

Pope prestal rásť, meral len 137 centimetrov a jeho telo ostalo zdeformované. Celý zvyšok života bojoval aj s chabým zdravím a astmou.

Dobové maľby však vyzdvihujú jeho krásu v tvári, na ktorej sa choroba nepodpísala. A tiež ľubozvučný hlas, pre ktorý ho najbližšia rodina volala „maličký slávik“.

Preklad Homéra

Alexander Pope sa preslávil najmä prekladom Homérovej Iliady a najskôr anonymne publikovanou satirickou poémou Ukradnutá kučera.

Vďaka úspešnému šesťzväzkovému prekladu Iliady, ktorý vychádzal v rokoch 1715 až 1720, sa v roku 1716 ani nie ako tridsaťročný stal finančne nezávislým a nemusel sa spoliehať na priazeň donorov či svojej rozvetvenej rodiny, čo bolo pre literárnych autorov tohto času vcelku typické.

Usadil sa v Londýne a o tri roky neskôr si mohol dovoliť kúpiť vilu, v ktorej strávil zvyšok života. Do širšieho povedomia britskej verejnosti sa však dostal už prácou Esej o literárnej kritike, ktorá mu vyšla ako 23-­ročnému a v ktorej satirickým veršovaným spôsobom vystihol podstatu písania o literatúre.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho spôsob vyjadrovania napokon môžeme nájsť aj v diele Peri Bathous alebo umenie básnického úpadku, kde ponúkol návod na písanie zlej poézie, či v knižke Dunciáda, v ktorej ospevuje bohyňu Ľudskú hlúposť a jej prenikanie do Veľkej Británie.

Za jej veľvyslancov Pope menuje kritikov svojich kníh, ktorým sa nepáčil napríklad jeho neakademický prístup k Williamovi Shakespearovi, keď prepracovával jeho diela.

Škriepnik a vypočítavec

Pope bol jedným z najväčších literátov svojho času, mnohí ho porovnávajú so Shakespearom či Miltonom. Nezabránila tomu ani jeho príslovečná samoľúbosť, urážlivosť a drzosť, pričom sa traduje, že vedel byť aj oddaným priateľom, problémom však bolo, že iba k pár ľuďom. Ostatnými pohŕdal, dôvodom bolo pravdepodobne aj to, že pre svoje fyzické defekty bol častým objektom výsmechu. Účty si pritom rád a často vyrovnával aj so svojimi bývalými priateľmi, ktorí sa občas našli v jeho tex­toch: počnúc dcérami vojvodov a končiac slávnymi autormi.

SkryťVypnúť reklamu

Popovi možno vyčítať i vypočítavosť, s akou si svojich momentálnych kamarátov a dobrodincov vyberal. A tiež vypočítavosť, s akou zamestnával svojich „asistentov“, ktorí niektoré diela pravdepodobne napísali namiesto Popa.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 299
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 498
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 016
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 693
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 533
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 041
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu