SME

Autokino

Na Slovensku ich poznáme iba z filmov, v Amerike boli desiatky rokov pevnou súčasťou víkendovej kultúry. V júni roku 1933 v mestečku Camden v štáte New Jersey otvorili prvé autokino.

Vďaka autokinu môže na film celá rodina.Vďaka autokinu môže na film celá rodina. (Zdroj: ČTK/AP)

Na Slovensku ich poznáme iba z filmov, v Amerike boli desiatky rokov pevnou súčasťou víkendovej kultúry. V júni roku 1933 v mestečku Camden v štáte New Jersey otvorili prvé autokino.

Richard M. Hollingshead pôvodne podnikal v chemickom priemysle, jeho rodina mu totiž zanechala továreň. Nakoniec sa však preslávil v úplne inej brandži.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko sa to začalo začiatkom 30 rokov na dvore jeho domu. Na stromy pribil plátno a na svoje auto nainštaloval projektor od Kodaku. Za plátno položil rádio, ktoré malo slúžiť ako reproduktor pre vysielaný film. Kvalitu zvuku skúmal za rôz­nych podmienok a počasia. Taktiež sa snažil zistiť, ako by mali byť autá postavené, aby bol z každého dobrý výhľad na plátno.

Keď bol s výsledkami spokojný, v auguste 1932 sa odvážil so svojím „vynálezom“ ísť na patentový úrad. Netrvalo ani rok a úrad mu pod číslom 1.909.537 patent na autokino skutočne vydal (hoci o takmer dvadsať rokov neskôr ho okresný súd v Delaware zrušil).

SkryťVypnúť reklamu

Hollingshead chcel premeniť svoj dvor na skutočný biznis, pomohli mu s tým ďalší traja investori Willie Warren Smith, Edward Ellis a Oliver Willets. V júni 1933 v Camdene, v štáte New Jersey otvorili prvé autokino na svete. Lístok doňho stál 25 centov na osobu a žiadne auto neplatilo viac ako dolár.

Kino, kde sedíte vo svojom aute, pre typickú americkú rodinu v 30. rokoch vôbec nebolo zlým nápadom. Do kina sa chodilo ako do divadla, rodičia sa museli vyobliekať, pre deti zohnať na večer či noc pestúnku. S autokinom im starosti tohto druhu odpadli. Do kina mohla odrazu ísť celá rodina.

Aj pre kričiace deti

Deti mohli prísť v pyžame a počas predstavenia spať, unavení rodičia sa nemuseli stresovať s módnymi doplnkami. „Celá rodina je vítaná, bez ohľadu na to, aké hlučné sú vaše deti,“ znela prvá reklama na Hollingsheadovo kino. Hoci neskôr v kine mali špeciálne rádiá a zvuk mohli hostia počúvať z reproduktora priamo v aute, spočiatku boli reproduktory rozmiestnené v kine. Nevýhodou bolo, že zvuk bolo počuť nielen v kine, ale aj vo všetkých priľahlých usadlostiach.

SkryťVypnúť reklamu

Kino v Camdene síce vydržalo iba tri roky, no nápad sa rozšíril ďalej. Do druhej svetovej vojny bola v Amerike už stovka takýchto kín. Najpopulárnejšie boli koncom 50. a začiatkom 60. rokov, keď ich počet presiahol štyri tisícky.

Pozoruhodné bolo kino, ktoré v roku 1948 otvoril bývalý pilot amerického námorníctva Ed Brown. Bolo to prvé autokino kombinované s lietadlovým kinom. Parkovať v ňom mohlo nielen 500 áut, ale aj 25 lietadiel. Pristávali na leteckom poli, ktoré bolo oproti kinu.

Autokiná končia

Najväčšie autokiná boli v Detroite a v texaskom Lufkine, kde sa zmestilo tritisíc áut. Obdobné zariadenie v Copiague v New Yorku zas malo priestor nielen pre 2500 áut, ale aj pre 1200 divákov v krytej sále. Jeho celková rozloha bola vyše jedenásť hektárov. Autokino Autoscope v Albuquerque v Novom Mexiku, ktoré otvorili v 60. rokoch, malo až 260 filmových plátien.

SkryťVypnúť reklamu

Koncept tohto kina bol postupne taký populárny, že sa z Ameriky rozšíril aj do krajín západnej Európy. Po desaťro­čiach však aj biznis autokín začal byť pod tlakom iných médií. Ľudia si kupovali videokazety, DVD a jednoduchšie pre nich bolo ísť do obrovských multi­plexov v obchodných stredi­skách. Navyše, developeri si vedia predstaviť lepšie využitie pozemkov než autokino. V 90. rokoch ich počet klesol pod tisíc, začiatkom 21. storočia ich už bolo asi len štyristo.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu