SME

Bonham, John

Na konci 60. rokov sa svet rokenrolu razantne zmenil. Na scéne sa objavilo množstvo formácií zakladajúcich si na technickom majstrovstve, prepracovaných melódiách a dôslednejších textoch. John „Bonzo“ Bonham, bubeník skupiny Led Zeppelin, však doplatil na

Bonhamovi hovorili, že skončí ako smetiar alebo ako milionár.Bonhamovi hovorili, že skončí ako smetiar alebo ako milionár. (Zdroj: WIKIMEDIA)

svoj vzťah k alkoholu. Stalo sa tak pred tridsiatimi rokmi.

Bonham je kolegami, ale aj kritikmi považovaný za jedného z najväčších bubeníkov v histórii rokenrolu a taktiež za jedného z najvplyvnejších hudobníkov svojej éry. Neopakovateľnosť jeho zvuku má na svedomí charakteristická mohutnosť, miestami znie akoby na priesvitnú blanu jeho legendárneho „kopáku“ značky Ludwig narážala najtvrdšia anglická oceľ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To však nie je zďaleka to najdôležitejšie. „Bonzo“ veľmi dobre vedel, že tvrdosť je prostriedkom a nie cieľom. K povestnej energickosti pridal hodinársku presnosť úderov a mimoriadne rýchle nohy. „Jeho pravá noha urobí s ,kopákom' to, čo u iných dve nohy s dvoma kopákmi,“ napísal publicista a redaktor SME Marián Jaslovský.

Milionár či smetiar?

Prvú súpravu zo sudov a z plechoviek od kávy si John zostavil ako päťročný a obdivujúc amerických džezmenov čakal na skutočnú zostavu do pätnástich. Nikdy pritom nechodil na kondičné hodiny hry a učil sa najmä u starších hudobníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Po opustení strednej školy, keď mu triedny učiteľ do záverečného hodnotenia napísal, že môže skončiť len ako smetiar alebo milionár, sa potĺkal po rôznych miestnych kapelách, pričom si ako tesársky učeň privyrábal vo firme svojho otca.

Prešli tri sezóny, zúfalstvo z nedostatku príjmov a nemožnosti nájsť si lepších spoluhráčov bolo čoraz výraznejšie, no vtedy tento 20-ročný otec rodiny očaril už renomovaného gitaristu Jimmyho Pagea. Ten nezaváhal a po koncerte v severnom Londýne ho zbombardoval telegramami. Bonham následne zabudol na koncertnú šnúru s Joeom Cockerom a uveril perspektíve skupiny, ktorá sa mala nazvať Led Zeppelin.

Štyri symboly

Page, Plant, Jones, Bonham. Ani sa veriť nechce, že taký súbor vznikol umelou cestou.

Starí štúdioví hudobníci (Page, Jones) a dvaja mladíci zo stredného Anglicka (Plant, Bonham) však okamžite našli spoločnú reč.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý album nahraný počas tridsiatich hodín ich okamžite katapultoval do prvej ligy a umocnený ďalšími komerčne úspešnými, ale aj umelecky náročnými opusmi vyšliapal cestu novému žánru nazvanému hard rock. Samotnú hudbu skupiny, vychádzajúcu z bluesových koreňov, však ťažko zaradiť do žánrových priečinkov.

Bonhamovu genialitu cítiť v každej piesni, no na štúdiových nahrávkach ju nikdy nepovýšil nad výsledný tvar, hoci na koncertoch z času na čas skĺzol do improvizácií. Jeho slávne sólo nazvané Moby Dick, v ktorom pri dosiahnutí rôznych efektov používal holé ruky, trvalo aj pol hodiny.

Štýl čoraz objemnejšieho bubeníka s charakteristickou stuhou vo vlasoch sa azda najviac uplatnil v tvrdých a majestátnych kompozíciách.

Piesne ako Since I've Been Loving You, When The Levee Breaks a predovšetkým Kashmir sa stali aj vďaka tomu klasikou. Ich zvuková clona poháňaná práve bicími vyráža dych.

SkryťVypnúť reklamu

Zbytočná smrť

Na konci 70. rokov začalo renomé skupiny upadať, čomu predchádzali osobné nezhody, rodinné tragédie speváka Planta a nekontrolované nasávanie Pagea a Bonhama, postupne prerastajúce do heroínovej závislosti.

Bubeník sa drogy postupne vzdal, no pitia alkoholu nie. Až napokon, podvečer 24. septembra 1980, v čase štartu skúšok na jesenné turné, sa začal odvíjať jeho tragický koniec.

Pred a počas prvej skúšky vypil „Bonzo“ také kvantum vodky, že sa úplne znefunkčnil. V pití pokračoval aj počas oslavy opätovného stretnutia členov skupiny a ich tímu.

Ráno už nebol medzi živými. Po vstrebaní štyridsiatich štandardných odmeriek vodky a vdýchnutí vlastných zvratkov pravdepodobne nemohlo nasledovať nič iné. Zhruba mesiac po nešťastí spravili zvyšní členovia to najlepšie, čo v danej situácii mohli. Jedna z najslávnejších skupín na svete sa stala minulosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 065
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 876
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 612
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 935
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 099
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 116
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu