SME

Dietrichová Maria Magdalena

Hviezdou sa stala cez noc. Na filmovom nebi zažiarila ako Modrý anjel, a tak si ju dodnes väčšina ľudí pamätá. Preslávila Nemecko a predsa sa mu otočila chrbtom. To, keď sa Modrého anjela snažil do svojich služieb urputne získať hnedý satan - jej oddaný .

Hviezdou sa stala cez noc. Na filmovom nebi zažiarila ako Modrý anjel, a tak si ju dodnes väčšina ľudí pamätá. Preslávila Nemecko a predsa sa mu otočila chrbtom. To, keď sa Modrého anjela snažil do svojich služieb urputne získať hnedý satan - jej oddaný fanúšik Adolf Hitler. Modrý anjel - Marlene Dietrichová, skonala v spánku pred desiatimi rokmi - 6. mája 1992 - v Paríži. Mala 91 rokov.

Maria Magdalena Dietrichová chcela byť pôvodne husľovou virtuózkou. To jej zdravie nedovolilo, a tak sa dala na herectvo. Mala striedavé úspechy, kým ju na berlínskych divadelných doskách neobjavil Josef von Sternberg, rakúsky režisér, úspešne pôsobiaci v Amerike.

„Sternberg mi povedal, že si mám sadnúť za klavír,“ spomína Marlene na osudový okamih. „Potom sa ma spýtal, či som si so sebou na skúšku doniesla pieseň. Povedala som, že nie, pretože tak, či tak tu úlohu nedostanem. Bezočivá berlínska papuľa, nie? To Sternberga šokovalo. Všetky herečky si šli nohy polámať, aby tú úlohu dostali a tu sedelo bezočivé dieťa z hereckej školy a hovorilo: ja tú úlohu tak, či tak nedostanem.“

SkryťVypnúť reklamu

Mladistvá bezočivosť a silná zmyselnosť, ktoré sa u Marlene miešali, Sternberga fascinovali. Vo filme Modrý anjel jej dal hlavnú úlohu - zvodnú speváčku Lolu Lolu, do ktorej sa bezhlavo zamiluje profesor Immanuel Rath, prezývaný Unrat (špina).

Modrý anjel urobil z Marlene Dietrichovej hviezdu prvej veľkosti. Ešte v deň premiéry - 1. apríla 1930, odišla spolu s režisérom Sternbergom dobyť Hollywood. O jej kráse sa písalo v superlatívoch. Štíhla, zmyselná, tajomná, ale hlavne VAMP - zvodná démonická žena. Na päťdesiat rokov sa stala ideálom, ku ktorému sa snažili priblížiť ostatné herečky. Filmová spoločnosť Paramount Pictures ju vytiahla proti božskej Grete Garbo konkurenčnej spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer.

Travis Banton, Dietrichovej hollywoodsky návrhár, vytvoril nenapodobiteľný štýl, ktorý zvýrazňoval jej perfektnú postavu a legendárne dlhé nohy. Dietrichová veľmi rada nosila klobúky, uniformy a dokonca mužské večerné odevy často doplnené cylindrom. V dámskej móde spôsobila revolúciu.

SkryťVypnúť reklamu

Šesť zo siedmich amerických filmov Dietrichovej režíroval jej objaviteľ Sternberg. Úspešná herečka patrila v tom čase k najlepšie plateným. Za film dostávala 200-tisíc dolárov. A zaslúžene. Len film Shanghai Express z roku 1932 priniesol do pokladníc kín tri milióny dolárov.

Spolu natočila viac ako 50 filmov. Za film Morocco bola v roku 1932 nominovaná na Oscara. V 50-miestnom zozname najväčších filmových hviezd 20. storočia sa podľa amerického filmového inštitútu umiestnila na deviatom mieste.

„V živote je mnoho ľudí od filmu sklamaných. Ja sa lepšie cítim v skutočnom živote než vo filme,“ povedala o sebe Marlene. Jej skutočný život v mnohom zatienil filmové scenáre. Vydala sa ako 23-ročná, o rok neskôr porodila jediné dieťa - dcéru. Manželstvo s vedúcim výroby filmovej spoločnosti Ariel Rudolfom Sieberom netrvalo dlho, hoci sa nikdy nerozviedli.

SkryťVypnúť reklamu

„Som od hlavy až po päty stvorená pre lásku,“ spievala sporo oblečená Lola v Modrom anjelovi.

A neplatilo to len vo filme. Zoznam jej milencov bol bez konca: Jean Gabin, Erich Maria Remarque, John F. Kennedy a Ernest Hemingway sú tie najslávnejšie mená. Šepkalo sa aj o jej pomere so Sternbergom. Po škandále, ktorý vyvolala jeho manželka, sa rozišli.

Oddaným fanúšikom Dietrichovej bol aj Adolf Hitler. Mal súkromnú verziu filmu Modrý anjel, ktorú si vraj veľmi často púšťal. Nacisti urobili Dietrichovej niekoľko lukratívnych ponúk, len aby sa vrátila späť do Nemecka. Pre tretiu ríšu sa však odmietla angažovať. V roku 1937 sa stala americkou štátnou občiankou. Počas vojny točila propagandistické vysielania proti nacistom v nemeckom jazyku.

Ako oddaná antinacistka urobila dokonca vojenskú kariéru, hoci nebojovala klasickými zbraňami. Počas vojny zabávala americké jednotky v severnej Afrike a Európe, za čo ju neskôr francúzsky prezident Pompidou povýšil na dôstojníka a prezident Mitterand na veliteľa. V roku 1972 dostala americkú medailu za slobodu.

SkryťVypnúť reklamu

Inšpirovaná vystúpeniami pred vojakmi pokračovala Marlene Dietrichová v 50. rokoch v koncertnom turné s nesmrteľnými evergreenmi (Švárna Lola, Lili Marlen, Povedz mi, kde kvety sú). Prešla Las Vegas, Broadway, Londýn, Sovietsky zväz, Berlín i Austráliu. Vystupovala ešte ako 75-ročná. A stále veľmi zvodná.

Keď si zlomila nohu, so spevom skončila. V roku 1979 sa definitívne stiahla z verejného života. Posledných 13 rokov strávila v súkromí svojho parížskeho apartmánu. S priateľmi si iba písala a telefonovala. Na sklonku jej života ju videlo len niekoľko jej príbuzných. Pre všetkých ostatných ostala krásnym modrým anjelom.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 862
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 154
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 756
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 951
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu