SME

Popper Karl Raimund

V nedeľu uplynulo sto rokov od narodenia Karla Raimunda Poppera v rakúsko-uhorskej Viedni. V malebnom meste na Dunaji, ktoré bolo na začiatku minulého storočia aj významným univerzitným mestom s bohatým intelektuálnym a kultúrnym životom, prišiel na ...


FOTO - ARCHÍV

V nedeľu uplynulo sto rokov od narodenia Karla Raimunda Poppera v rakúsko-uhorskej Viedni. V malebnom meste na Dunaji, ktoré bolo na začiatku minulého storočia aj významným univerzitným mestom s bohatým intelektuálnym a kultúrnym životom, prišiel na svet jeden z najvýznamnejších mysliteľov minulého storočia. Jeho vízia aj analýza otvorenej spoločnosti a iných problémov, ktoré jasne a zrozumiteľne sformuloval, sú kľúčové.

Bol to ako blesk z jasného neba, keď som kedysi v prvej polovici sedemdesiatych rokov minulého storočia zapla rakúsku televíziu a sledovala obsiahly rozhovor nesmierne vzdelaného - teda schopného dávať dobré otázky - redaktora s mne dovtedy neznámym Karlom Popperom. Hovorili o témach prírodovedných, noetických, metodologických, spoločenskovedných, teda pomerne odťažitých, a predsa vyznieval rozhovor vzrušujúcejšie než ktorákoľvek detektívka Agathy Christie.

Popperova teória troch svetov, sveta vecí či fyzikálnych predmetov, sveta subjektívnej skúsenosti, teda mojich predstáv (napríklad myšlienkových procesov) a sveta viet o sebe, čiže sveta uchopených myšlienok, zostala veľmi pôsobivá a vplyvná v teórii poznania, a nielen v nej.

Pritom je významné, že objektívne myšlienky, teda predovšetkým teórie, môžeme konfrontovať s inými teóriami (čím ich je viac, tým lepšie), kritizovať, skúmať ich pravdivosť či pravdepodobnosť v porovnaní s konkurujúcimi myšlienkami.

V tejto súvislosti ide aj o slávnu metódu pokus a omyl, čiže pokusu dopátrať sa niečoho nie prostredníctvom verifikácie, ale falzifikácie, riešiť problémy, pre ktoré, ako Popper zdôraznil, existujú aj lepšie alebo menej dobré riešenia.

Ale nie preto sa Popper ocitol v Univerzitnej knižnici a aj inde medzi zakázanými autormi, ktorých nebolo dovolené prekladať a podľa možností ani čítať. V prvom rade išlo o jeho veľmi známu úvahu o otvorenej spoločnosti a o jeho kritiku historicizmu, čo bolo inšpiratívne pre ľavé i pravé teórie presvedčením, že dejiny majú určitý cieľ, ku ktorému so železnou zákonitosťou smerujú, že spoločenské zriadenie možno narysovať na rysovacej doske a že ľudia, len čo spoznajú zákonitosti historického vývinu, zmenia svoje vedomie a budú sa uberať predpísaným nevyhnutným smerom.

Vo svojej autobiografii spomína, že pri písaní práce „Bieda historicizmu“ pôsobil naňho aj pakt medzi Josifom Stalinom a Adolfom Hitlerom. „Bieda historicizmu“ a „Otvorená spoločnosť“, obidve sú dielami ku kritickej filozofii politiky, predstavujú Popperov pokus prispieť k pojmu slobody, ktorý sa opäť stal centrálnym pojmom proti totalitným a autoritatívnym myšlienkam.

Počúvať Popperove slová a navyše naživo znamenalo pre mnohých odpoveď na otvorené otázky spoločnosti a jej smerovania.

A čo je u tohto mysliteľa takisto pozoruhodné, je jeho spôsob jednoducho a zrozumiteľne podávať veľmi zložité problémy. Ako zástanca a hlásateľ tolerancie vymedzuje aj hranice toho, čo treba strpieť. „Okrem netolerancie existujú aj pochabosti, ktoré by sme nemali tolerovať, najmä tú, ktorá intelektuálov dovádza k tomu, aby kráčali s poslednou módou… písali nejasným, orkulovitým štýlom… štýlom temných, pôsobivých a nezrozumiteľných slov… tento spôsob písania by sa nielenže nemal obdivovať, ale intelektuáli by ho nemali ani dlhšie strpieť. Je intelektuálne nezodpovedný. Ničí zdravý ľudský rozum…“

Autor: ALMA MÜNZOVÁ pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 253
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 071
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 831
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 787
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu