SME

Tolkien John Ronald Reuel

Vymyslel svoj vlastný svet plný záhadných postáv a stal sa tak jedným z najúspešnejších spisovateľov 20. storočia. Jeho Hobit a Pán prsteňov sa stali takmer povinným čítaním mládeže v 60. rokoch. John Ronald Reuel Tolkien prišiel na svet presne pred ...


FOTO – ARCHÍV



Vymyslel svoj vlastný svet plný záhadných postáv a stal sa tak jedným z najúspešnejších spisovateľov 20. storočia. Jeho Hobit a Pán prsteňov sa stali takmer povinným čítaním mládeže v 60. rokoch. John Ronald Reuel Tolkien prišiel na svet presne pred 110 rokmi - 3. januára 1892.

Tolkien sa narodil v juhoafrickom mestečku Bloemfontein. Po troch rokoch ho aj s bratom zobrala mama na prázdniny do Anglicka na návštevu starých rodičov. Tam ju zastihol telegram o náhlej smrti manžela. Do Afriky sa už nevrátila a usadila sa v dedinke Sarehole neďaleko Birminghamu.

Zážitky z detstva si schoval do svojich kníh. Okolie Sarehole mu poslúžilo ako predloha pre Kraj, do ktorého umiestnil hobitov. Starý les - domov Toma Bombadila v Pánovi prsteňov - Tolkien vytvoril podľa spomienok na mystickú atmosféru divokých lesov okolo močiarov pri Moseley, kam sa Tolkienovci presťahovali, aby deti mali bližšie do školy.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1904 Tolkienova matka zomrela na cukrovku. O siroty sa ďalej starala teta Beatrice. K tomuto obdobiu sa viaže Tolkienova spomienka na Viktoriánsku vežu a vežu Perrott‘s Folly, ktoré sa v Pánovi prsteňov objavili ako Minas Morgul a Minas Tirith. V knihách sa stali symbolom boja dobra proti zlu. Oddaný sluha hlavného hrdinu Froda - Sam Křepelka (v origináli Sam Gamgee) zasa dostal meno podľa miestneho obchodníka s bavlnou Sampsona Gamgeeho.

Už ako šestnásťročný ovládal Tolkien latinčinu, gréčtinu, nemčinu, španielčinu, francúzštinu, starú anglosasčinu, staronórčinu, islandčinu a fínčinu. V roku 1911 získal štipendium a začal študovať na Oxforde, kde skončil štúdium angličtiny.

Po škole nastúpil do dôstojníckej školy. V lete 1916 ho odvelili do Francúzska, kde bojoval v prvej svetovej vojne. Ako signalizačný dôstojník sa zúčastnil aj bitky pri Somme. Niekoľko mesiacov strávil v poľnom lazarete, kde mu liečili takzvanú zákopovú horúčku. Tam začal písať Knihu stratených povestí - základu fantastického sveta, ktorý naplno rozvinul v ďalších dielach. Stala sa podkladom pre Silmarillion, ktorý po jeho smrti vydal syn Christopher.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1929 sa Tolkienovi narodilo už štvrté dieťa - Priscilla. Vtedy začal prvýkrát písať príbehy o Bilbovi. Rozpracoval knihu Hobit, ale dokončil ju až v roku 1936 po naliehaní vydavateľstva Allen and Unwin. Mala veľký úspech a vydavateľ prehovoril autora, aby napísal pokračovanie. Tolkien rýchlo prekonal nechuť a z knihy pôvodne určenej deťom sa stala trilógia Pán prsteňov.

Trilógiu dokončil v roku 1949, ale narazil na problémy s jej vydaním. Najúspešnejšiu knihu 20. storočia vydavateľstvá odmietali. Nakoniec ju až v rokoch 1954 - 55 vydalo Allen and Unwin.

Skutočné tolkienovské šialenstvo sa však rozpútalo až v roku 1965, keď v americkom vydavateľstve Ace Books vyšlo neautorizované paperbackové vydanie Pána Prsteňov. Z trilógie sa na amerických univerzitách stalo kultové dielo. V roku 1972 dostal Rad Britského impéria a čestný doktorát literatúry na Oxforde.

SkryťVypnúť reklamu

Tolkien zomrel 2. septembra 1973 vo veku 81 rokov na následky krvácania žalúdočného vredu. Až do posledných dní vylepšoval Pána prsteňov. Vytváral nové dodatky a registre. Po jeho smrti vyšlo viacero kníh, ktoré na základe Tolkienových poznámok pripravil jeho syn Christopher.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 697
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 527
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 495
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 023
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 683
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 988
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 658
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 404
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu