SME

Dior Christian

Kráľovná zo Sáby, Kleopatra, Maria Callas a Sarah Bernhardt boli ženy, ktoré považoval Christian Dior za svoje ...


FOTO - ARCHÍV

Kráľovná zo Sáby, Kleopatra, Maria Callas a Sarah Bernhardt boli ženy, ktoré považoval Christian Dior (na snímke) za svoje. Boli totiž také, aké chcel mať svoje kreácie: mali eleganciu, štýl, na prvý pohľad rozoznateľný vzhľad. Fascinujúce, spontánne, zmyselné, nezabudnuteľné, inšpirujúce. Meno Christian Dior patrí medzi najznámejšie na svete. Narodil sa v roku 1905, zomrel 24. októbra 1957 - pred štyridsiatimi piatimi rokmi. Keď zomrel, mal jeho módny dom vyše tisíc zamestnancov a zaobstarával vyše polovice exportu francúzskej módy do Spojených štátov.

Christian Dior sa narodil v Normandii. Bol synom priemyselníka, majiteľa chemickej fabriky.

Ako dieťa navrhoval kostýmy a masky, ale na naliehanie rodičov, ktorí z neho chceli mať diplomata, študoval politológiu. Po niekoľkých nerozhodných rokoch sa začal pohrávať s módnym dizajnom.

Pôvodne mal väčší úspech s dizajnom klobúkov než s návrhmi šiat. Ale už roku 1931 si otvoril s priateľom Jacquom Benjeanom módny dom. Roku 1938 urobil ďalší dôležitý krok smerom k módnemu nebu a začal pracovať ako návrhár Roberta Piqueta, o dva roky pokračuje v kariére u Luciena Lelonga.

Po vojne sa zoznámil s návrhárom Marcelom Boussacom, ktorý mu ponúkol, aby si vytvoril vlastnú obchodnú značku. Christian Dior sa zabýval na slávnej parížskej avenue Montaigne v abolútnej blízkosti Champs Elysées.

Diorov úspech prišiel hneď roku 1946, keď predstavil svoju kolekciu New Look. O rok neskôr založil parfumérsku filiálku, ktorá ďalší rok prišla na trh s parfumami Miss Dior a Diorissimo.

Prezentácia jeho prvej a nesmierne úspešnej kolekcie New Look bola 12. februára 1946. Znamenala prevrat. Skončila s módou štyridsiatych rokov. Navrhol do nej obnažené plecia a veľmi široké zvonové sukne. Tento veľkolepý štýl bol presným opakom strohých a skromných životných podmienok v povojnovom Francúzsku. Jeho modely vymanili dámsku módu z vplyvu vojny a začali velebiť krásu - prispôsobovali sa ženským tvarom, hrali sa s dĺžkou a šírkou sukní a zdôrazňovali prsia. Módu hravo ovládla moderná logika a opila ju novosťou.

Aj a možno najmä jeho zásluhou sa Paríž po vojne stal hlavným mestom módy. V päťdesiatych rokoch bol Dior absolútnym diktátorom módneho štýlu. So svojím partnerom Jacquom Rouetom bol v módnej brandži priekopníkom licenčných dohôd.

Nové poslanie návrhára sprevádzal spoločenský vzostup. Návrhári získali mimoriadne postavenie, začali ich považovať skôr za básnikov, ich mená sa oslavovali v módnych časopisoch a objavovali v románoch ako estéti a arbitri elegancie. Návrhári žijú v oslnivej a rafinovanej nádhere, obklopujú sa básnikmi a maliarmi, osobne vyrábajú divadelné, baletné a filmové kostýmy a finančne podporujú umeleckú tvorbu. Návrhárov už charakterizujú menami umelcov: Dior je Watteau krajčírov, Yves Saint Laurent Picassom módy.

Podľa francúzskeho sociológa a filozofa Gilla Lipovetského dala vysoká spoločnosť a neskôr aj odborná tlač Diorovi imidž umelca a nesmierne medzinárodné renomé: roku 1949 vyhlásil Gallupov inštitút Christiana Diora za jednu z piatich najznámejších svetových osobností.

Roku 1957, na vrchole slávy, zomrel. Umeleckým riaditeľom módneho domu sa stáva jeho asistent Yves Saint Laurent, ktorý si o tri roky neskôr otvoril vlastný módny dom. Dnes je ním štyridsiatnik John Galliano.

Gallianov prístup k móde sa znovu vracia k Diorovmu pôvodnému zámeru, keď roku 1947 začínal: na rozdiel, napríklad, od značky Chanel zavádzal Dior romantický a veľmi ženský štýl, ktorý podčiarkoval luxus, nie pohodlie. Galliano ako Diorov nástupca tvorí v podobnom duchu, a spája dnešnú výrazovú slobodu s pripomínaním bývalej nádhery. „Je to jedno z najznámejších mien na svete. Ako keby ste povedali britská kráľovná. Medzi našich klientov patria štátnici, celebrity, právnici,“ hovorí John Galliano.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 699
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 519
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 689
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 594
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 683
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu