SME

Maxwell Robert

Narodil sa v roku 1923 ako Ján Ludvík Hoch, siedme dieťa chudobných židovských rodičov v slovenskej dedine Slatinské doly na maďarsko-ukrajinskom pomedzí. Za vojny používal mená Ivan du Maurier (podľa obľúbenej značky cigariet) a Leslie Jones. Pred desiat


FOTO - ARCHÍV



imi rokmi 5. novembra 1991 zomrel ako Robert Maxwell, majiteľ jedného z najväčších mediálnych impérií na svete. Po nešťastnom páde z jachty do mora sa ukázalo, že Maxwell bol aj podvodníkom svetového kalibru.

Ešte v januári 1991 sa s Maxwellom stretol vtedajší podpredseda československej vlády Jozef Mikloško. „Ponúkol pomoc pri vzdelávaní a školení našich mladých ľudí, rozpomínajúc sa na starú vlasť,“ povedal slovenský politik agentúre ČTK. Maxwell mal už v tom čase dlh zrejme viac než 2 miliardy libier. Navonok bol, prirodzene, biznismenom so srdcom filantropa a pritom zámermi rozšíriť svoje mediálne impérium na Východ.

Maxwell ušiel z ľudáckeho Slovenska ako 17-ročný. Otca mu zastrelili Nemci, matka zomrela v Osvienčime. Jeho čakal iný osud - vyznamenal sa v britskej armáde a po vojne sa načas usadil v Nemecku, kde začal vydávať vedeckú literatúru.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho prvým britským dieťaťom bolo vydavateľstvo Pergamon Press. Prevzal verejnú Britskú tlačovú korporáciu, dal jej svoje meno a urobil z nej prekvitajúci podnik. Skutočnou vlajkovou loďou sa preňho stalo vydavateľstvo Mirror Group a denník Daily Mirror.

V 60. rokoch šesť rokov poslancoval v Dolnej snemovni za labouristov. Aj ako podnikateľ sa vždy pokladal za ľavičiara. V 80. rokoch dokonca navštívil Československo a osobne sa zaslúžil o anglické vydanie spisov Gustáva Husáka. Podobné sympatie cítil aj voči Erichovi Honeckerovi. Kto ho však poznal bližšie, vedel, že tento muž urobí čokoľvek v mene získania medzinárodného vplyvu a v mene zisku.

Začiatkom 90. rokov sa Maxwellova ríša nenápadne rozpadala. Viaceré mediálne projekty mu skrachovali. Iné krach ešte len čakal. V tom istom čase však Maxwella vítali za oceánom ako záchrancu - rozhodol sa totiž zachrániť najstarší americký denník Daily News. Američania v ňom videli záchrancu - dokonca aj podozrievaví americkí novinári.

SkryťVypnúť reklamu

Dva týždne po historickej transakcii Maxwell oznámil, že svoju korporáciu odovzdáva synom a sám sa plne sústredí na záchranu Daily News. Už o týždeň oznámil predaj Pergamon Pressu. Bolo jasné, že situácia je vážna.

Keď Maxwell náhle zomrel po páde do mora pri Kanárskych ostrovoch (údajne na infarkt, objavila sa aj verzia vraždy), prevalilo sa, že roky prelieval peniaze medzi svojimi firmami, vyhýbal sa daňovej povinnosti, podvádzal na burze a napokon vytuneloval penzijné fondy svojich zamestnancov. Britská vláda musela na ich podporu uvoľniť z rozpočtu 200 miliónov liber. Dvaja Maxwellovi synovia boli obžalovaní ako spolupáchatelia (a neskôr prepustení). A novinári si lámali hlavu - ako sa to mohlo stať?

Už začiatkom 70. rokoch inšpektori Departmentu pre obchod a priemysel (DTI) konštatovali, že Maxwell je nedôveryhodnou osobou pre podnikanie vo verejnom sektore. Na správu sa však časom zabudlo. Maxwell každý pokus o kritickú investigatívu zo strany konkurencie žaloval. Podľa britských zákonov musel novinár dokázať pred súdom pravdivosť svojich tvrdení a za istých okolností aj zverejniť zdroj informácií - a tak sa novinári Maxwellovmu impériu radšej vyhýbali.

SkryťVypnúť reklamu

O to viac mu „zavarili“ po smrti. Informáciu, že bol agentom Mossadu a podieľal sa na odhalení Morechaja Vanunua, ktorý vyniesol von správy o izraelskom jadrovom programe, sám jej pôvodca novinár Seymour Hersh odvolal. Tvrdilo sa tiež, že Maxwella platila britská MI-6 za správy zo sovietskych vedeckých kruhov a že bol aj agentom KGB.

V lete tohto roku vydali inšpektori DTI záverečnú správu o kauze Maxwell. Obvinili opäť jedného z Maxwellových synov, ale aj renomovanú brookerskú spoločnosť Goldman Sachs za to, že umožnila Maxwellovi manipulovať s akciami na burze.

Príbeh muža, ktorého za života jedni obdivovali a druhí zaznávali ako zosobnenie arogancie a egoizmu, je v každom prípade témou na zamyslenie. Jeho životopisec Tom Bower tvrdí, že kľúčom k Maxwellovmu životu je jeho detstvo v Slatinských doloch, pohraničnej vieske, v ktorej nebol ani cintorín - ľudia sa buď odsťahovali, alebo ich „rozďobali vtáci“. Práve od slovensko-maďarsko-rumunskej zmesky pašerákov sa vraj mladučký Hoch naučil obchodníckemu štýlu, ktorý potom veľký Maxwell doviedol na „svetovú“ úroveň.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 328
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 731
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 228
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 129
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 868
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 363
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 080
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lukášova a Markova svadba, na ktorej mali 90 hostí.

Žaluje ministerstvo vnútra.


Peter Tkačenko

Aby sa KDH neudusilo, potrebuje od svojich partnerov priestor na dýchanie.


Minister Tomáš Taraba.

Minister chcel pôvodne predložiť ústavný zákon.


a 1 ďalší
Parkovacie domy, ktoré by mohli vyrásť v Bratislave.

Vyrásť by mali vo väčšine mestských častí.


Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu