SME

Proces Lockerbie

Pred desiatimi rokmi, 14. novembra 1991, USA a Veľká Británia označili za páchateľov atentátu na americké lietadlo nad škótskym Lockerbie dvoch líbyjských agentov Abdula Básita al-Mighráhího a al-Amína Chalífa Fahíma. Bol to jeden z kľúčových medzníkov ..


Abdul Básit al-Mighráhí dostal doživotie.



FOTO - archív

Pred desiatimi rokmi, 14. novembra 1991, USA a Veľká Británia označili za páchateľov atentátu na americké lietadlo nad škótskym Lockerbie dvoch líbyjských agentov Abdula Básita al-Mighráhího a al-Amína Chalífa Fahíma. Bol to jeden z kľúčových medzníkov aféry, ktorá trvala desaťročia. Výbuch na palube lietadla spoločnosti PanAm si v roku 1988 vyžiadal 270 životov. Od tohto dňa všetko smerovalo k procesu na neutrálnej pôde, počas ktorého sudcovia určia vinu či nevinu dvoch obžalovaných - ale okolnosti sa už vyšetrovať nebudú.

Od označenia vinníkov trvalo sedem rokov, kým ich líbyjský vodca Muammar Kaddáfí vydal do neutrálnej krajiny - Holandska. Británia si prenajala bývalú americkú základňu v Holandsku Camp Zeiste a od 3. mája 2000 tu traja škótski sudcovia počúvali argumenty obhajoby a obžaloby. Napokon 31. januára tohto roku celú záležitosť uzavreli rozsudkom: doživotie pre Mighráhího a oslobodzujúci rozsudok pre Fahíma. Mighráhímu už pripravili celu v najväčšej škótskej väznici Barlinnie v Glasgowe, proti rozsudku sa však odvolal.

SkryťVypnúť reklamu

Do 11. septembra bol prípad Lockerbie synonymom leteckého terorizmu a jedným z najstrašnejších protiamerických atentátov vôbec. Model súdneho procesu je však to jediné, v čom je dnes jeho príklad hodný nasledovania. Je dôkazom, že spravodlivosť pracuje pomaly a uplynie veľa času, kým sa objasní pozadie najstrašnejších zločinov. Ten čas pre Lockerbie ešte stále neprišiel.

Súd sa priklonil k teórii o sprisahaní riadenom líbyjskými tajnými službami, keď uznal vinným ich agenta. Líbyjský štát ako vinník nebol nikdy vzatý na zodpovenosť a Kaddáfí dostal milosť v momente, keď vydal oboch podozrivých do Holandska. OSN pozastavilo ekonomické embargo proti Líbyi a do tejto členskej krajiny OPEC sa začali hrnúť európski investori. USA a Veľká Británia ostali mimo - žiadajú od Líbye verejné ospravedlnenie, vydanie všetkých materiálov, ktoré by mohli objasniť okolnosti atentátu a odškodné pre obete.

SkryťVypnúť reklamu

Pozostalí obetí si sľubujú, že ďalší a ešte strašnejší teroristický atentát v New Yorku a Washingtone vnesie viac svetla aj do tajomnej aféry Lockerbie. Kaddáfí na začiatku svojej 31-ročnej vlády rozdal milióny dolárov ozbrojencom a teroristom po celom svete. V posledných piatich rokoch sa však nedá preukázať prepojenie Tripolisu so žiadnou teroristickou akciou. Po 11. septembri Líbya ponúkla USA pomoc. Môže byť zdrojom mimoriadne cenných informácií. Vysoký americký predstaviteľ sa podľa britských médií stretol aj so šéfom tajných služieb z čias atentátu nad Lockerbie, ktorý ho podľa všetkého schválil.

Podľa ďalšej verzie boli osnovateľmi atentátu Irán a Sýria, vykonávateľom palestínska skupina Ľudový front za oslobodenie Palestíny-Hlavné velenie a líbyjskí agenti boli vycvičení len na jeho uskutočnenie. Šesť mesiacov predtým totiž USA omylom zostrelili iránske dopravné lietadlo s 290 pasažiermi. Islamskí fanatici sa zaprisahali, že z nebies bude tiecť „krvavý dážď“.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že proces celé desaťročie mobilizoval expertov na protiteroristický boj, na holandskej základni neodzneli usvedčujúce dôkazy. Obžaloba sa opierala o množstvo nepriamych dôkazov, ktoré podľa nej dávajú „jasný obraz“. Medzi najdôležitejšie patril fragment švajčiarskeho časovacieho zariadenia a poznámka „vziať nejaké štítky od Air Malta“ v zápisníku jedného z podozrivých. Štítok mal presmerovať batožinu s bombou, ktorú naložili údajne vo Frankfurte, na americký stroj na Malte. Obchodník na Malte, ktorý údajne predal páchateľovi šaty nájdené v kufri s bombou, nevedel páchateľa presvedčivo identifikovať. Obhajoba celkom rozmetala výpoveď hviezdy medzi svedkami - líbyjského exagenta Abdula Džiaka, ktorý prešiel na stranu CIA. Palestínsko-iránska stopa bola zamietnutá. Ostatné podrobnosti okolnosti mali ostať utajené.

SkryťVypnúť reklamu

Prípad teroristických atentátov z 11. septembra sa ťažko dá uzavrieť rovnako - bez satisfakcie. Je tu Usáma bin Ládin, ktorý by bol dosť dobrou satisfakciou. Ostatní páchatelia však môžu ukrývať tajomstvá nepríjemné pre tú-ktorú vládu. Dnes sa dá len ťažko povedať, kedy bude a ako ďaleko zájde proces s osnovateľmi atentátov 11. septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 28 561
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 918
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 288
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 143
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 858
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 735
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu