SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Mickey Mouse

Dnes už asi všetci vedia, kto bol Walt Disney. To meno neoznačuje iba praotca kresleného filmu, ale celý makrosvet tvorby, marketingu a zábavy. Keď povieme Disney, väčšine ľudí sa vybavia Snehulienka a trpaslíci, káčer Donald, Pluto a často aj ďalšie ...


Mickey prvý raz prehovoril vo filme Mickey kormidelníkom. FOTO - ARCHÍV

Dnes už asi všetci vedia, kto bol Walt Disney. To meno neoznačuje iba praotca kresleného filmu, ale celý makrosvet tvorby, marketingu a zábavy. Keď povieme Disney, väčšine ľudí sa vybavia Snehulienka a trpaslíci, káčer Donald, Pluto a často aj ďalšie postavičky ako Pepek námorník či Tom a Jerry, ktoré nemali s Disneym nič spoločné. Jeho bezpochyby najslávnejším a najvýraznejším výtvorom však stále ostáva Mickey Mouse, ktorý na plátne prvýkrát prehovoril pred 75 rokmi, 18. novembra 1928.

Miláčik detí s veľkou hlavou a zvedavými očami sa narodil vo vlaku, počas cesty Walta Disneyho z New Yorku na západné pobrežie Spojených štátov. Disney rozprával manželke, ako nedávno videl v garáži vyvádzať myši v odpadkovom koši. Jednu z nich chytil a portrétoval. Hovoril jej Mortimer a neskôr ju pustil do poľa.

Manželka zavrhla meno Mortimer, ktoré jej pripadalo príliš škrobené, a tak začínajúci filmár zvolil pre svoj výtvor priateľskejšie znejúce meno Mickey. Legenda síce hovorí, že v prvých filmoch vystupoval ako Mortimer, faktom však ostáva, že v Los Angeles už z vlaku vystupoval Mickey.

Okamžite po príchode začal Disney s tímom pracovať na prvom myšiakovom príbehu. Jeho dlhoročný spolupracovník výtvarník Ub Iwerks sa zatvoril v ateliéri a počas štyroch hektických týždňov takmer neopúšťal miestnosť. Kreslil ceruzkou novú postavičku a jej prvé dobrodružstvo.

Walt potom odniesol výkresy do garáže, kde ich jeho manželka so sestrou prekresľovali tušom na fólie. Tie v noci priviezol do štúdia a nechal nasnímať kamerou. Keď bol film hotový, Disney ho zobral do New Yorku.

Myšiak z prvého príbehu bol karikatúrou slávneho pilota Charlesa Lindbergha a podľa vzoru tohto amerického idolu sa mu medzi ušami ježila chlapčenská čuprina, keď na lietadle stlčenom z dosák vzlietol do výšin, aby potešil svoju večnú snúbenicu Minnie.

O jeho prvé filmy sa však nikto nezaujímal. Obecenstvo bolo zvedavé na niečo úplne iné a húfne sa hrnulo na objav sezóny, prvý zvukový film Jazzový spevák s hviezdou music-halls Alom Jolsonom.

Tvorcom kresleného filmu priniesol nástup zvuku jednu nepríjemnú novinku: kým pri hranom filme bolo vcelku jedno, že norma sa ustálila na vyššom počte obrázkov za sekundu, pre animátorov to znamenalo o tretinu viac kresieb.

Film Mickey kormidelníkom (Steamboat Willie) bol vzdialenou replikou úspešnej komédie Bustera Keatona Steamboat Bill Junior. V tomto ozvučenom filme už Mickey píska, spieva a Waltovým hlasom aj rozpráva.

Predvádzanie v rodinnom kruhu malo síce úspech, divácky ohlas sa však stále nedostavoval. V čase hospodárskej krízy spočiatku nikto muža, ktorý ponúkal kreslené filmy, nebral vážne. Až stretnutie s Harrym Reichenbachom, manažérom veľkého kina Colony Theater umožnilo Mickeyho veľkolepý nástup na strieborné plátno.

Reichenbach ponúkol Disneymu sumu, o ktorej sa mu dovtedy ani nesnívalo – päťsto dolárov na týždeň. Od Mickeyho debutu 18. novembra sedával Walt dennodenne v kine a študoval, na čom sa diváci smejú. Obecenstvo tlieskalo, aj novinári boli nadšení a veľkým úspechom sa skončil aj krst na Brodwayi – malý myšiak zvíťazil.

Po japonskom útoku na Pearl Harbour sa Mickey v programe Úradu pre vojnové informácie dokonca zúčastnil obrany vlasti. V jednej z krátkych propagačných grotesiek sa mu podarilo vniknúť do Hitlerovho hlavného stanu a vysporiadať sa s nenávidenými nacistami, keď ich vodcovi vrazil pár faciek.

Najväčším triumfom Mickeyho bola dobová anketa o najpopulárnejšieho svetového herca, v ktorej animovaná postavička porazila aj také hviezdy ako Marlene Dietrichová či Clark Gable. Odvtedy jej popularita neupadá, a tak aj napriek úctyhodnému veku sa zdá, že do penzie sa tak skoro nechystá.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 164
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 424
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 054
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 434
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 964
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 637
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 618
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 211
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu