SME

King Martin Luther

Martin Luther King bol americkým Gándhím. Bez násilia chcel zmeniť Ameriku na krajinu, ktorá rešpektuje čiernych rovnako ako bielych. Jeho zásluhou naozaj americkí černosi dostali základné práva. A nebyť smrtiaceho výstrelu z pušky vraha, King by aj ...


FOTO - ARCHÍV

Martin Luther King bol americkým Gándhím. Bez násilia chcel zmeniť Ameriku na krajinu, ktorá rešpektuje čiernych rovnako ako bielych. Jeho zásluhou naozaj americkí černosi dostali základné práva. A nebyť smrtiaceho výstrelu z pušky vraha, King by aj dnes dbal o to, aby sa Amerika zbavila rasizmu. Dnes by sa dožil 75 rokov.

Syn pastora baptistickej cirkvi pochádzal z južanskej Atlanty. Po otcovi zdedil nielen odvahu, ale aj nesmiernu výrečnosť. Od matky zasa cit pre spravodlivosť. Ako jeden z mála vtedajších černochov vyštudoval vysokú školu a takto vyzbrojený sa dal na dráhu kazateľa a vstúpil do verejného života Ameriky. Pre černochov v historicky zlomovej chvíli.

Čoskoro sa stal jedným z najznámejších bojovníkov za ich občianske práva. Od začiatku chcel svoj sen o rasovej rovnosti dosiahnuť nenásilným bojom.

Popularitu získal v rokoch 1955 - 1956, keď viedol úspešný bojkot mestskej hromadnej dopravy v Montgomery. King rozpútal akciu, ktorá presiahla hranice mesta, keď Rosa Parksová odmietla sedieť v autobuse na mieste vyhradenom pre černochov a za to ju zatkli. Rosu prepustili z väzenia a Najvyšší súd rozhodol o neústavnosti rasovej segregácie v autobusoch.

S nesmiernou húževnatosťou obchádzal celú Ameriku a pokračoval v nenásilných pochodoch. Jeho hnutie malo stále viac prívržencov a v auguste roku 1963 za Martinom Lutherom Kingom kráčalo stredom Washingtonu k Lincolnovmu pamätníku až dvestotisíc černošských, ale aj belošských demonštrantov.

Historici sa zhodujú, že King na zhromaždení predniesol jeden z najpamätnejších prejavov storočia, v ktorom vykreslil svoj sen o Amerike bez rasových predsudkov. „Mal som sen... Jedného dňa sa synovia bývalých otrokov a bývalých otrokárov zídu pri jednom stole bratstva!"

Dva týždne po washingtonskom pochode vybuchla v alabamskom Birminghame bomba a zabila štyri černošské dievčatá. King napriek tomu nezaváhal a aj teraz odmietol násilie, po ktorom túžila časť černošských bojovníkov. Nesúhlasil s vodcom radikálnej Čiernej moci - Malcolmom X, ktorý hlásal nenávisť voči belochom.

Neustále rastúca podpora Kingovho hnutia prinútila konať aj prezidenta J. F. Kennedyho. Ten presadil v Kongrese zákon o občianskych právach, ktorý zakazoval rasovú diskrimináciu vo verejných zariadeniach. Zákon už podpísal Kennedyho následník Lyndon Johnson a ten presadil aj zákon, ktorý dal černochom rovnaké volebné právo ako bielym. Kongres totiž zrušil skúšky gramotnosti, pomocou ktorých biele volebné komisie škrtali čiernych voličov zo zoznamov.

Kingove úspechy však mnohých zlostili. Tak radikálnych černochov, ako aj južanských belochov, ktorí sa nedokázali rozlúčiť so spoločnosťou, kde černosi boli len otrokmi.

Martin Luther King, ktorý v tom čase už dostal Nobelovu cenu mieru, sa niekoľkokrát stal terčom pokusu o atentát. Svojho sna sa však nevzdal.

V apríli 1968 sa zúčastnil na proteste sanitárnych pracovníkov v Memphise. Ráno vyšiel na terasu motela Lorraine. King sa na chvíľu zastavil, chytil rukou predné zábradlie a zhlboka sa nadýchol. Kdesi pred ním v rovnakej chvíli zaznel výstrel. Kým sa jeho ozvena dostala k uchu celej skupiny, guľka sa už zavŕtala do Kingovho srdca. Nebolo pomoci.

O pár dní neskôr sa agentom FBI podarilo vraha vystopovať. Išlo o štyridsaťročného kriminálnika, recidivistu a známeho belošského rasistu Jamesa Earla Raya. Na puške, ktorú odhodil, sa našli odtlačky jeho prstov. A dokonca sa aj k činu priznal. Odsúdili ho na 99 rokov väzenia, kde pred časom zomrel na rakovinu.

Correta, vdova po reverendovi, ale ani jeho deti dodnes neveria, že vrahom bol tento muž. Strieľať mal akýsi Earl Clark, belošský policajný dôstojník na pokyn Lloyda Jowersa, majiteľa barov a známeho mafiána.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 963
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 725
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 971
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 494
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 440
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 955
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu