SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Jadrová ponorka Nautilus

Bojové ponorky s jadrovým pohonom sú považované za najefektívnejšiu súčasť atómovej triády strategických zbraní, ktorú okrem nich tvoria pozemné balistické rakety a bombardéry. Vďaka svojmu pohonu sú schopné mesiace sa ukrývať pod hladinou ...


Bojové ponorky s jadrovým pohonom sú považované za najefektívnejšiu súčasť atómovej triády strategických zbraní, ktorú okrem nich tvoria pozemné balistické rakety a bombardéry. Vďaka svojmu pohonu sú schopné mesiace sa ukrývať pod hladinou mora, sú ťažko zistiteľné a zničiteľné, a zároveň schopné kedykoľvek z hĺbky zaútočiť raketami s atómovou hlavicou. Prvú atómovú ponorku, americký Nautilus, spustili na vodu 21. januára 1954, pred 50 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nautilus je meno ponorky kapitána Nema z románov Jula Verna. Rovnako sa volala aj pokusná ponorka vynálezcu Roberta Fultona z roku 1800 a dve americké ponorky z prvej a druhej svetovej vojny.

Stavbu Nautila schválili v roku 1950. Najväčším problémom bolo zmenšiť jadrový reaktor tak, aby sa do ponorky vôbec vošiel.

SkryťVypnúť reklamu

Staršie ponorky vlastne neboli ozajstnými ponorkami. Boli to skôr lode, ktoré boli v prípade nutnosti schopné dočasne sa ponoriť pod hladinu. Mohli sa nenápadne priblížiť k nepriateľovi a schovať pred prenasledovaním. Museli pravidelne dopĺňať vzduch, ktorý potrebovala nielen posádka, ale aj dieselové motory, ktoré ponorku poháňali na hladine a zároveň dobíjali elektrické batérie, ktoré ju poháňali pod vodou.

Pre Nautilus a jeho nástupcov bolo naopak prirodzenejšie pohybovať sa pod vodou, ako na hladine. Dnešné atómové ponorky trávia 95 percent plavby pod vodou. Reaktory nepotrebujú na prevádzku žiadny vzduch, ponorka si naopak kyslík pre posádku dokáže vyrábať sama. Dĺžku ponorenia vlastne limitujú iba zásoby potravín a psychická odolnosť posádky.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti existujú dva základné typy bojových ponoriek: strategické nosiče jadrových balistických striel, a útočné ponorky, úlohou ktorých je aj ničenie tých predchádzajúcich. Okrem toho však môžu torpédami a strelami s plochou dráhou letu útočiť aj na iné námorné či pozemné ciele.

Nautilus bol útočnou ponorkou, jeho výzbroj tvorilo šesť torpédometov. Pod hladinou mohol zostať 6 mesiacov nepretržite a pohybovať sa tam rýchlosťou viac ako 40 kilometrov za hodinu.

Prvou ponorkou, ktorá niesla balistické rakety s atómovými hlavicami bola ponorka USS George Washington. Na vodu ju spustili v roku 1960.

Nautilus po skúšobných plavbách zaradili do služby v septembri 1954. 17. januára 1955 mohol jej kapitán Eugene P. Wilkinson prvý raz ohlásiť, že sa ponorka plaví na atómový pohon.

SkryťVypnúť reklamu

Za prvé dva roky služby prešiel Nautilus pod vodou viac ako 100-tisíc kilometrov. Na to mu stačilo jadrové palivo veľkosti bejzbalovej loptičky. Ponorka s konvenčným pohonom by na rovnakej trase spotrebovala 7 570 000 litrov nafty.

Posádka Nautila si užívala dovtedy nevídaný luxus. Na lodi boli automaty na sódovku a zmrzlinu a jedáleň slúžila aj ako kinosála. Prvý raz bola ponorka vybavená kvalitnou klimatizáciou a mužstvo mohlo na vyhradených miestach fajčiť.

V roku 1957 vyplával Nautilus na veľmi nebezpečnú cestu. Mal sa stať prvou loďou, ktorá dosiahne plavbou pod súvislou vrstvou ľadu severný pól. Pre poruchy navigačných zariadení sa však musel obrátiť späť.

Nevyšiel ani druhý pokus v tom istom roku. Ľad siahal tak hlboko, že ponorka neprerazila, ani keď sa jej spodok drhol o morské dno.

SkryťVypnúť reklamu

Do tretice vyrazil Nautilus na pól v júli 1957. Pod ľadom prešiel skoro 2000 kilometrov a 3. augusta 1958 dosiahol severný pól. Po chvíli sa posádke podarilo nájsť miesto vhodné na vynorenie a mohla do Washingtonu odoslať správu o úspechu.

Nautilus doslúžil v roku 1980. Dnes je súčasťou ponorkového múzea v Grotone v Connecticute.

Spojené štáty využívajú už iba bojové ponorky s atómovým pohonom. Okrem nich má atómové ponorky ešte Veľká Británia, Francúzsko, Rusko a Čína.

Prvá sovietska ponorka s atómovým pohonom Leninskij Komsomoľ nastúpila do služby v roku 1958 a v roku 1970 sa potopila v Biskajskom zálive.

Je typické, že Sovietsky zväz postavil najväčšie a najdrahšie atómové ponorky na svete. 185 metrov dlhé ponorky triedy Typhoon s dvojitým titánovým trupom, hrdzavejúce dnes v severoruských prístavoch, boli jedným z projektov, vďaka ktorým sa komunizmus šťastne vyzbrojil k smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 21 485
  2. Všetkým lepí pred voľbami 12 976
  3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 953
  4. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 6 598
  5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 6 561
  6. Hladinka smeruje do Košíc! 5 034
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 005
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 773
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sledujeme výsledky parlamentných volieb 2023 minútu po minúte

Druhé a tretie miesto si rozdelia Hlas a Progresívne Slovensko.


a 8 ďalší 35m
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Šírenie strachu mu nakoniec prinieslo víťazstvo.


5m
Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra 2023.

Sledujte priebežné výsledky predčasných parlamentných volieb 2023. Ktorá strana zatiaľ vyhráva voľby?


SME.SK 6 h
Výsledky volieb 2023: Priebežný zoznam zvolených poslancov

Sledujte priebežný zoznam zvolených poslancov do NR SR v parlamentných voľbách 2023. Ako dopadnú voľby a kto sa prekrúžkuje do parlamentu?


a 1 ďalší 4 h

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu