SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Arcibiskup Mindszenty

Medzi svojich hlavných protivníkov pri ovládnutí spoločnosti zaradili komunisti v strednej Európe cirkev. Nasadili proti nej všetky prostriedky. Jedným z politických procesov, ktoré vyvolali vo svete najväčšiu pozornosť, bol súd s maďarským ...

Medzi svojich hlavných protivníkov pri ovládnutí spoločnosti zaradili komunisti v strednej Európe cirkev. Nasadili proti nej všetky prostriedky. Jedným z politických procesov, ktoré vyvolali vo svete najväčšiu pozornosť, bol súd s maďarským arcibiskupom Józsefom Mindszentym, ktorý sa začal 3. februára 1949. Včera tomu bolo presne 55 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

József Mindszenty sa narodil v roku 1882 v švábskej rodine v Maďarsku. Jeho pôvodné rodinné meno znelo Phem. Za kňaza ho vysvätili v roku 1915. Do väzenia sa pre svoje politické a novinárske aktivity dostal už za Maďarskej republiky rád v roku 1919. Najneskôr od tejto chvíle sa stal zarytým antikomunistom.

V medzivojnovom období bol známy angažovaním sa v kresťansko-demokratickej politike a podporou miernych sociálnych reforiem. Koncom tridsiatych rokov vystupoval proti zbližovaniu sa Maďarska s nacistickým Nemeckom. Na protest proti pronacistickému hnutiu šíriacemu sa medzi maďarskými Nemcami si zmenil pôvodné meno na Mindszenty.

SkryťVypnúť reklamu

V marci 1944 ho vymenovali za biskupa vo Veszpréme. Do svojho úradu nastúpil už po obsadení Maďarska nemeckými vojskami, ktoré začali masové deportácie maďarských Židov. Mindszenty sa nepripojil k niekoľkým katolíckym prelátom, ktorí prenasledovanie Židov verejne odsúdili, robil tak iba v užšom kruhu a vo svojom biskupskom sídle ukrýval prenasledovaných. Napriek nátlaku úradov zakázal slúžiť oslavné Te Deum za „odžidovenie" kraja a okamžite suspendoval kňaza, ktorý zákaz porušil.

To a výzva na ukončenie nezmyselných bojov stačili, aby ho maďarskí fašisti - Šípové kríže - v novembri 1944 uväznili. Napriek tomu, že ho osobne oslobodili sovietski vojaci, nepovažoval ich od začiatku za „osloboditeľov krajiny", ale za nových kolonizátorov.

SkryťVypnúť reklamu

Keď v marci 1945 zomrel dovtedajší maďarský prímas, vymenoval Vatikán za ostrihomského arcibiskupa a maďarského prímasa Mindszentyho.

Nová hlava katolíckej cirkvi v Maďarsku začala zúfalý boj proti úsiliu pripraviť cirkev o výsadné postavenie, ktoré v krajine po stáročia mala, hlavne však proti snahe premeniť cirkvi všeobecne na servilných služobníkov nastupujúcej komunistickej moci. Odsudzoval politiku „umiernenejších" kresťanských politikov, ktorí sa snažili s komunistami dohodnúť.

Povojnové roky chápal ako obdobie nezmieriteľného boja „medzi kresťanstvom a pohanstvom", v ktorom kompromisy neprichádzajú do úvahy.

Prímasa však stíhala jedna porážka za druhou. Komunisti použili proti cirkvám rovnakú „salámovú taktiku", akou ovládli politický život a úrady v celom Maďarsku. Začali zoštátnením cirkevného majetku a zákazom kresťanských strán, pokračovali zákazom cirkevných spolkov a tlače a potom zoštátnili cirkevné školstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Tajná polícia zatkla Mindszentyho 26. decembra 1948. Obvinili ho zo špionáže, vlastizrady, protivládneho sprisahania a obchodovania s valutami. Na súdnom pojednávaní sa zmučený a pravdepodobne zdrogovaný prímas čiastočne priznal. Odsúdili ho na doživotie.

Pápež Pius XII. následne požiadal západné veľmoci o ochranu katolíckych cirkví vo východnej Európe a exkomunikoval katolíkov, ktorí sa na procese podieľali. V júli 1949 potom Vatikán označil za neprípustné, aby katolíci vstupovali do komunistických strán alebo ich akokoľvek podporovali. Tí, čo to urobia, budú taktiež exkomunikovaní.

Na slobodu sa Mindszenty dostal v revolučnom roku 1956. Na miesto, kde bol internovaný, si poňho prišli dôstojníci maďarskej armády, ktorí sa postavili na stranu povstania. Jeho strážcovia už predtým ušli.

SkryťVypnúť reklamu

Mindszenty potom v Budapešti odmietol snahu reformných komunistov budovať naďalej akýsi zlepšený socializmus, dištancoval sa od vlády Imreho Nagya a požadoval neutralitu Maďarska. Druhý deň, po začiatku sovietskeho útoku, požiadal o azyl na americkom veľvyslanectve. V tej chvíli netušil, že tam strávi 15 rokov.

Cirkevný hodnostár odmietajúci sa vzdať svojho úradu a považovaný mnohými za mučeníka, stal sa po čase nepríjemným pre všetky strany. Kádárovský režim sa usiloval o uznanie a ekonomickú pomoc Západu, Američania aj Vatikán, naopak, začali presadzovať politiku uvoľnenia.

Na základe dohody Budapešti s Vatikánom a na priamy príkaz pápeža sa Mindszenty v roku 1971 nechal previezť do Ríma. Stále sa však odmietal vzdať titulu prímasa. Pápež preto v záujme ďalšej spolupráce s Budapešťou v roku 1973 jednostranne vyhlásil ostrihomský stolec za neobsadený.

SkryťVypnúť reklamu

Mindszenty, zatlačený do úzadia a prinútený mlčať, zomrel o dva roky vo Viedni.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 933
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 372
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 771
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 983
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 020
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 887
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 869
  8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 555
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda OĽaNO Igor Matovič a predseda SaS Richard Sulík.

Borisovi Kollárovi klesli preferenčné hlasy o 73 percent.


6 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Ficovi budeme pripomínať, že sme tu.


9 h
Predseda strany Smer Robert Fico.

OĽaNO bodovalo v zaostávajúcich regiónoch východu.


4 h
Predseda Hlasu Peter Pellegrini a predseda Smeru Robert Fico.

Zo štyroch scenárov trčí ako pravdepodobný pre Hlas len jeden.


a 1 ďalší 7 h

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu