SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Scherer Dolfi

Adolf Scherer, rodák z dedinky Priekopa medzi Vrútkami a Martinom, dostal futbalový talent do vienka, presnejšie zdedil ho po otcovi, chýrnom futbalistovi v dedine, a vo vrcholovom futbale ho ešte zdokonalil. Stal sa jedným z ...


FOTO - ARCHÍV



Adolf Scherer, rodák z dedinky Priekopa medzi Vrútkami a Martinom, dostal futbalový talent do vienka, presnejšie zdedil ho po otcovi, chýrnom futbalistovi v dedine, a vo vrcholovom futbale ho ešte zdokonalil. Stal sa jedným z najuznávanejších kanonierov u nás, prirovnávali ho nasadením v hre a streľbou k Pažickému, ktorý mu bol veľkým vzorom. Presvedčil v ČH Bratislava, ktorej pomohol k zisku jediného titulu. Obrovský podiel mal aj na zisku striebornej medaily na MS 1962 v Čile, keď vo štvrťfinále a v semifinále strieľal dôležité góly. Po odchode do Francúzska v roku 1969 sa s 25 gólmi zaslúžil o záchranu Olympique Nimes v najvyššej súťaži. Jeho prednosťou bola tvrdá strela spôsobom, aký už dnešní kanonieri ani neovládajú. Dolfi sa vedel oprieť v správnej polohe do lopty, dokázal páliť priamo priehlavkom, halfvolejom, jeho strely mali úžasnú rýchlosť. Svojím pohybom pôsobil ako tank, v plnej pohode bol pre obrancov takmer neudržateľný. Vo 4. ročníku Pohára Práce v sezóne 1961/62 o najlepšieho ligového strelca dal 24 gólov a na dlhých 26 rokov to bol československý rekord. Až v 31. ročníku v sezóne 1987/88 ho s 25 gólmi prekonal Milan Luhový.

Objavený vo Švédsku

Dolfi išiel na učňovku do Vrútok, kde sa chystal na povolanie rušňovodiča. Zároveň hrával aj futbal a ako reprezentant učilišťa cestoval na železničiarske majstrovstvá Európy do Švédska. V troch zápasoch dal 11 gólov a toto si všimli funkcionári vtedy ambicióznej ČH Bratislava. Zariadili, aby išiel na vojenčinu a hrával za ich tím.

V treťom ligovom kole mal debut proti Tatranu Prešov s neslávnym koncom. Scherer mal nahradiť zraneného strelca Košnára, ale nedarilo sa mužstvu ani jemu a podľahli Tatranu 0:1. Dve kolá na lavičke mohol premýšľať, ako dať ligový gól a v 6. kole dostal šancu proti Hradcu Králové a výsledok 2:0 urobili Schererove góly. Odpich ako remeň umocnil jeho husársky kúsok v zápase Čechy - Slovensko (1:5), v ktorom dal všetkých päť gólov!

V nasledujúcom roku sa dostal prvý raz do reprezentácie proti Švajčiarsku a bola to pamätná premiéra. Po prvý raz hral čisto slovenský útok Moravčík, Scherer, Obert, Pavol Molnár, Ladislav Pavlovič a o oba góly sa zaslúžila nová dvojica na pravej strane - slovanista Moravčík a Scherer z "Červenky".

Vytlačil mu veril

Keď sa k reprezentácii dostal mág Rudolf Vytlačil namiesto Karla Kolského, Scherer si získal v nej trvalé miesto, lebo bol to Vytlačil, ktorý ho kedysi do reprezentácie vôbec objavil a odporúčal. Pamätný zápas v roku 1959 v kvalifikácii proti Írsku, ktorý bol odvetou za 0:2 v Dubline, sa v Bratislave skončil 4:0 a hoci Scherer nedal gól, tlačil sa do nového mužstva. V útoku mali Slováci opäť prevahu, keď okrem stredového obojživelníka Vlastimila Bubníka (hral hokej za ZKL Brno a futbal za KPS Brno) boli po stranách L. Pavlovič (Prešov), Scherer, Kačáni, Dolinský (všetci ČH).

O rok neskôr sa mu podaril ďalší husársky kúsok, keď v medzištátnom stretnutí s Holandskom (4:0) dal tri góly. O tom môže dnešná generácia iba snívať. Stal sa stabilným útočníkom v chýrnej konkurencii vtedajšieho československého mužstva a hoci sa mu v úvode na MS 1962 v Čile strelecky nedarilo, Vytlačil mu trpezlivo dával dôveru, veriac, že jeho čas príde. A stalo sa. Vo štvrťfinále sme zdolali Maďarsko jediným gólom Scherera, ktorý už v 14. min schladil optimistických susedov. V semifinále sme zdolali Juhosláviu s hviezdami ako Šekularac, Skoblar 3:1. Na Kadrabov gól v 49. min odpovedal Jerkovič v 70. min, ale potom prišli chvíle Scherera. V 80. min po dravom prieniku vyrovnal a v 83. min z penalty spečatil výsledok. "Scherer bol pri obrovskej chuti, tak som ho poslal na penaltu, hoci bol určený Kvašňák. Jeho kop bol ľadovo pokojný a boli sme vo finále," povedal vtedy Vytlačil.

Dostali sme sa do finále, tam sme dali Brazílii jediný gól, bolo z toho striebro, druhé a posledné v histórii pre Československo z MS. Mužstvo sa stabilizovalo na zostave Schrojff - Tichý, Pluskal, Popluhár, Novák - Kvašňák, Masopust - Pospíchal, Scherer, Kadraba, Jelínek, keď v úvode dostávali šancu aj Lála (pravý obranca) a Štibráni (autor slávneho gólu Španielom v skupine pri výhre 1:0).

Z histórie futbalu v komunistickom Československu vypadol v roku 1973, keď emigroval do Francúzska. Mal tam pripravenú dobrú pôdu, veď bol hrdinom z Nimes. Ale stratil sa z historických záznamov, z fotografií, z tabule na zväze i v klube, vrátil sa tam až po roku 1989, keď dostal aj odznak Ligového kanoniera s poradovým číslom 37. Kariéru končil v Avignone, kde sa po druhý raz oženil. Postavil si dom, mal ďalšie dve deti, zriadil si bar pod futbalovým názvom Penalty. Nesmierne obľúbený človek, ktorý bol priamočiary na ihrisku aj v živote, sa po nežnej revolúcii pokúšal preniesť niečo z francúzskej profesionality do slovenských pomerov vo futbale v Martine. Keď zistil, že je to ťažké, ba priam nemožné, vrátil sa do Francúzska.

Najlepší kanonieri v histórii ligy

 Róbert Semeník 1. FC Košice 29 1995/96
Peter Dubovský Slovan Bratislava 27 1991/92
Milan Luhový Dukla Praha 25 1988/89
Adolf Scherer ČH Bratislava 24 1961/62
Peter Dubovský Slovan Bratislava 24 1992/93
Václav Daněk Baník Ostrava 24 1986/87
Milan Luhový Dukla Praha 24 1987/88

Vizitka

Adolf SCHERER, narodený 5. mája 1938 v Priekope. Hral za Lokomotívu Vrútky, ČH Bratislava a Slovnaft Bratislava (1957-1965), Lokomotívu Košice (1965-1967), VSS Košice (1967-1969), Olympique Nimes (1969-1972), Strojárne Martin (1972), Avignon (1973-1975). Reprezentoval 36-krát (1958-1964) a dal 24 gólov, čím sa dostal na piate miesto tabuľky čs. strelcov. Najdôležitejšie góly dal na MS 1962, kde získalo čs. mužstvo striebro. Je majstrom republiky 1959 s ČH Bratislava, k čomu prispel 15 gólmi, roku 1961 bolo jeho mužstvo druhé za Duklou Praha a Scherer dal opäť 15 gólov. V ročníku 1967-1968 sa stal druhým najlepším strelcom ligy vo VSS Košice za Adamcom zase s 15 gólmi. V roku 1962 sa prestrieľal na kráľa strelcov s 24 gólmi. Patrí do Klubu stovkárov, má odznak s č. 37, keď nastrieľal 128 gólov. Uplatnil sa aj vo francúzskej lige v Olympique Nimes a v Avignone, kde v roku 1975 skončil s aktívnou činnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 961
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 376
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 792
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 958
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 973
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 896
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 845
  8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 566
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu