SME

Sorelová Agnes

Agnes Sorelová bola prvá oficiálna milenka na francúzskom kráľovskom dvore. To znamená, že kráľ sa za ňu nehanbil, práve naopak. Ako svoju milenku ju oficiálne predstavil dvoru a určil jej vysoké spoločenské postavenie. Patria jej však aj iné prvenstvá.

Jej obraz, ktorý namaľoval známy Jean Fouquet, sa zapísal do dejín umenia ako prvý náboženský obraz s erotickým motívom. Sorelová priniesla novinky do módy - hlboké výstrihy, dlhé vlečky. Agnes nežila dlho. Po šiestich rokoch života po boku kráľa, zomrela. Od jej smrti uplynie 9. februára 555 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Francúzi ani dnes nevedia, čo bolo presne príčinou tragického konca Sorelovej. Či jej smrť spôsobili popôrodné ťažkosti, po tom, ako porodila kráľovi Karolovi VII. dieťa, alebo ju zavraždili a za jej smrťou stál následník trónu, ako hovorí iná verzia.

Agnes Sorelová sa narodila v roku 1422 v šľachtickej rodine vo Fromenteau. Na dvor kráľa Karola VII. sa dostala ako jedna z dvorných dám vojvodkyne z Anjou Izabely Lotrinskej. Legenda hovorí, že kráľ sa do 22-ročnej Agnes zamiloval na prvý pohľad.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, bol to ten Karol VII., ktorému Jana z Arcu pomáhala v boji s Angličanmi uchrániť francúzsku korunu.

Keď sa nevýrazný štyridsiatnik Karol zamiloval do Agnes, bol už ženatý a mal niekoľko detí. Historické pramene tvrdia, že zbožného a nerozhodného kráľa ohúrila krása a dôvtip Agnes. Svoj vzťah k nej netajil. Veľmi rýchlo ju vyhlásil za svoju oficiálnu milenku a urobil znej dvornú dámu kráľovnej.

Bol to šok - tak pre dvor, ako aj pre jeho manželku kráľovnú Máriu z Anjou. Tá mu síce porodila 14 detí, jej vplyv na kráľa sa však s pozíciou Agnes nedal porovnať. Milenka ovplyvňovala jeho dôležité politické rozhodnutia, dokonca údajne práve ona ho vyzývala, aby zaútočil proti Angličanom v Normandii.

Post oficiálnej milenky bol celkom výnosný. Priniesol jej slávu, vysoké postavenie pre ňu a jej potomkov. Za pôsobenie na dvore dostávala vysokú sumu 300 libier ročne. Kráľ jej daroval niekoľko panstiev a zámkov.

SkryťVypnúť reklamu

Počas šiestich rokov ich vzťahu Agnes porodila kráľovi štyri dcéry. Posledný pôrod bol však pre ňu osudný. Agnes bola v ôsmom mesiaci tehotenstva, keď sa rozhodla, že sa z dvora stiahne do svojho rodného kraja v Normandii. Hrboľatá cesta a mrazivé februárové počasie však jej cestu nečakane skomplikovali a Sorelová predčasne porodila počas cesty. Hoci slabé dievčatko prežilo, Agnes krátko po pôrode v krutých bolestiach zomrela.

Oficiálne vyjadrenie dvora bolo, že zomrela na vykrvácanie. Zakrátko sa však rozšírila fáma, že ju otrávili a že za jej smrťou je následník trónu Ľudovít XI., ktorý ju nenávidel. Podľa povesti mal následníkovi pri tomto čine pomáhať minister financií Jacques Coeur.

Kráľ tejto verzii uveril a Couera dal uväzniť. Ten sa po mučení priznal, že je zodpovedný za smrť kráľovej milenky, a v roku 1453 ho odsúdili na smrť. Z väzenia sa mu však podarilo ujsť a útočisko mu poskytol pápež v Ríme.

SkryťVypnúť reklamu

Kráľ dlho po smrti Agnes nesmútil. "Po jej smrti sa stal len málo povznášajúcim príkladom chlípneho starca," napísal André Maurois v Dejinách Francúzska. Miesto po Agnes onedlho obsadila jej sesternica Antoinette de Maignelais.

Či kráľovu milenku zavraždili a či bol jej vrahom naozaj Coeur s následníkom, je dodnes jedna z najväčších záhad francúzskej histórie. Vlani otvorili jej hrobku a francúzski experti exhumovali jej telo, aby zistili príčinu smrti. Rozbor DNA má slúžiť aj na vytvorenie trojrozmerného obrazu jej tváre.

Agnes Sorelová bola idolom krásy tej doby. Po jej smrti ju zvečnil maliar Fouqet ako madonu s dieťaťom na obraze známom pod názvom Panna Melunská, nezvyčajne s odhaleným poprsím. Bolo to prvýkrát, čo bola odhalená žena na náboženskom obraze.

SkryťVypnúť reklamu

Sorelová za svojho života udávala tón vtedajšej móde európskych dvorov. Svojím obrovským šatníkom šokovala, ale aj inšpirovala. Nosila šaty s neobyčajne hlbokými výstrihmi, dlhé vlečky, zdobila sa najdrahšími šperkami. Ako prvá si upravovala obočie, či odvážila sa vziať si na verejnosť diamanty. Nosiť diamanty bolo dovtedy len výsadou mužov.

Po smrti Sorelovej kráľ legitimizoval ich všetky štyri dcéry. Dnes je Sorelová na začiatku rodokmeňov desiatich európskych šľachtických rodov, ktoré čakajú na vyšetrenie príčin jej smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 684
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 106
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 111
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu