SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Povstanie sedliakov pri Chlumci

Keď sa v Čechách o niekom povie, že dopadol ako "sedláci u Chlumce", znamená to, že napriek úsiliu utrpel drvivý ba až trápny neúspech. Príslovie sa viaže k fiasku sedliackeho povstania, ktoré v roku 1775 v očakávaní zníženia roboty zachvátilo väčšinu ..

Keď sa v Čechách o niekom povie, že dopadol ako "sedláci u Chlumce", znamená to, že napriek úsiliu utrpel drvivý ba až trápny neúspech. Príslovie sa viaže k fiasku sedliackeho povstania, ktoré v roku 1775 v očakávaní zníženia roboty zachvátilo väčšinu Čiech a Moravy. K najznámejšej zrážke vzbúrencov s vojskom došlo práve pri východočeskom mestečku Chlumec nad Cidlinou 24. marca 1775, pred 230 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Postavenie poddaných sa v Čechách v priebehu 17. a 18. storočia výrazne zhoršilo. Hlavnú vinu na tom nieslo rozšírenie šľachtických veľkostatkov, ktoré boli založené na pestovaní obilnín a nevoľníckej robote. Kvôli nárastu roboty upadali vlastné hospodárstva poddaných. V rokoch 1770 až 1772 navyše postihla Čechy neúroda a následný hladomor, ktorý si vyžiadal pol milióna ľudských životov.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda cisárovnej Márie Terézie a jej syna, neskoršieho cisára Jozefa II., sa snažila zaviesť niektoré reformy na nápravu pomerov. V lete roku 1771 dvor rozhodol o zriadení komisie, ktorá by upravila povinnosti poddaných voči vrchnosti a stanovila by maximálnu mieru roboty, ktorú je možné od sedliakov požadovať. Vrchnosť sa však bránila a pevné určenie, v praxi zníženie poddanských povinností v podstate sabotovala.

Začiatkom roku 1775 trpezlivosť poddaných pretiekla. Začali sa medzi nimi šíriť zvesti o akomsi zlatom patente, v ktorom cisárovná robotu už zrušila, vrchnosť však toto nariadenie pred nevoľníkmi tají.

Nepokoje začali medzi nemeckými poddanými na panstve Teplice nad Metují a postupne sa šírili do susedstva. U richtára Antonína Nývlta v Rtyni u Náchoda vzniklo sedliacke guberno, spolok richtárov z okolitých dedín. Guberno sa rozhodlo zhromaždiť nevoľníkov z okolia a viesť ich na náchodský zámok na podporu požiadavky robotných úľav.

SkryťVypnúť reklamu

Ich prvá deputácia u vyľakaného správcu panstva uspela. Keď však delegáti s Nývltom v čele prišli opäť o týždeň, na mieste už čakalo vojsko a zástupcovia sedliakov sa ocitli vo väzení.

Nepokoje sa medzitým rozšírili na celé východné Čechy. Na viacerých miestach sedliaci vypaľovali panské sídla, ale aj fary a kostoly a dožadovali sa ukrývaného zlatého patentu. Chytali a ponižovali nenávidených vrchnostenských úradníkov.

Koncom marca doputovalo niekoľko skupín vzbúrencov, dohromady asi 600 ľudí, až k Prahe. Vojsko ich však rozprášilo a osem sedliakov exemplárne popravili.

Ten istý deň došlo aj k slávnej zrážke pri východočeskom mestečku Chlumec nad Cidlinou. Romantizujúce literárne podania aj starší historici ju občas vykresľovali ako ozajstnú bitku medzi nevoľníkmi a armádou. K ničomu podobnému však nedošlo a je vôbec otázka, či sa dá hovoriť o ozbrojenom boji. Sedliacke húfy, ktoré mohli mať dohromady asi tisíc ľudí, sa jednoducho chystali vydrancovať chlumecký zámok, cestu im však zahatali vojenské posily povolané z okolia.

SkryťVypnúť reklamu

Sedliaci postupovali po hrádzi rybníka, keď narazili na vojakov, ktorých bola podľa niektorých správ iba stotina. Po jednej či dvoch salvách, ktoré navyše podľa niektorých svedectiev slúžili na výstrahu a smerovali zväčša do vzduchu, bolo po boji.

Vzbúrenci sa rozutekali, časť z nich popadala do rybníka, a viacerí sa utopili. Vojaci priamo zabili asi sedem vzbúrencov, zhruba 300 zajali a na niekoľko týždňov uväznili. O dva dni neskôr sa iná skupina sedliakov opäť pokúsila chlumecký zámok vyplieniť, dopadla však rovnako.

Sedliaci pri Chlumci pravdepodobne bojovať ani nechceli. Časť z nich bola obyčajná zlodejská luza bez akýchkoľvek "revolučných" cieľov. Niektorí sa dokonca k vzbúrencom pridali pod nátlakom. A ak by aj bojovať chceli, proti vycvičenému, disciplinovanému vojsku vyzbrojenému zbraňami nemali najmenšiu šancu.

SkryťVypnúť reklamu

Do konca marca odpor poddaných v severovýchodných Čechách ustal. Pri rôznych zrážkach s vojskom dohromady zomrelo asi 30 vzbúrencov.

Vrchnosť sa medzitým spamätala z prvého úľaku a pochopila, že pre ňu sedliaci nikdy nepredstavovali vážnu hrozbu.

Deviateho apríla potom vydala cisárovná Mária Terézie pre všetkých účastníkov vzbury generálny pardon, čiže všeobecnú amnestiu. V iných častiach Čiech a Moravy však lokálne povstania proti robote pokračovali do polovice leta.

Pokoj priniesol až robotný patent pre Čechy, ktorý cisárovná vydala 13. augusta. Ten rozdelil poddaných do kategórií podľa majetku a výrazne znížil ich pracovné povinnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 21 449
  2. Všetkým lepí pred voľbami 12 957
  3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 952
  4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 6 612
  5. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 6 549
  6. Hladinka smeruje do Košíc! 5 063
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 003
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 773
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sledujeme výsledky parlamentných volieb 2023 minútu po minúte.

Priebeh hlasovania je zatiaľ pokojný, predčasné parlamentné voľby 2023 sledujeme minútu po minúte.


a 7 ďalší 20 h
Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra 2023.

Sledujte priebežné výsledky predčasných parlamentných volieb 2023. Ktorá strana zatiaľ vyhráva voľby?


SME.SK 4 h
Výsledky volieb 2023: Priebežný zoznam zvolených poslancov

Sledujte priebežný zoznam zvolených poslancov do NR SR v parlamentných voľbách 2023. Ako dopadnú voľby a kto sa prekrúžkuje do parlamentu?


a 1 ďalší 3 h
Sledujeme dianie v štábe PS minútu po minúte (parlamentné voľby 2023)

Progresívne Slovensko s lídrom Michalom Šimečkom je hlavným vyzývateľom Smeru.


a 3 ďalší 7 h

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu