SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Šolochov Michail

Nikdy nebol disidentom. Práve naopak - vytvoril prototyp sovietskeho človeka. Hrdinu bez bázne a hany, čestného, ale vždy verne a neochvejne bojujúceho za vlasť sovietov. Človek, ktorého opísal, je obyčajný, jednoduchý a verí v ideál komunizmu. Spisovateľ

síce žil celý život na vidieku, ale nebol obyčajným vidiečanom a dotiahol to na člena ÚV KSSZ a nositeľa niekoľkých cien. Najvyššou bola Nobelova. Michail Alexandrovič Šolochov sa narodil pred 100 rokmi - 24. apríla 1905.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pochádzal z osady Kružilino-Viošenskaja v donskej oblasti. Jeho otec bol Rus - patril do strednej triedy, a matka Ukrajinka bola zo sedliackej rodiny. Šolochov dokonca začal študovať na gymnáziu. Všetko zmenila občianska vojna v rokoch 1918-20, ktorá aj do hornodonského regiónu mala priniesť nový sovietsky poriadok.

Šolochov vstúpil do Červenej armády s mladíckym nadšením. Nadchli ho nové idey a zúčastnil sa na potláčaní protiboľševických povstaní, ktoré na Done bránili súkromné majetky. Boľševikom sa podarilo zvíťaziť a nastoliť komunistickú diktatúru. Zážitky z mladosti ovplyvnili veľmi silno celú spisovateľovu tvorbu.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1932 vstúpil Šolochov do komunistickej strany a odvtedy sa datuje jeho spisovateľský, ale i politický vzostup medzi sovietsku "verchušku". V roku 1937 bol zvolený do sovietskeho parlamentu - Najvyššieho sovietu.

Keď si dovolil napísať Stalinovi o brutalite na vidieku, o týraní farmárov a masovom zatýkaní, začalo sa proti nemu vyšetrovanie a hrozil mu trest za vlastizradu. Nevysvetliteľné je, že sa stal pravý opak - povýšili ho a stal sa vedúcou osobnosťou v umení. Je pravdepodobné, že ho zachránila jeho tvorba, ktorú Stalin držal pod kontrolou. Patetizmus Šolochovových diel a určitá mravná čistota jeho postáv jednoznačne vyhovovali diktátorovej predstave o ideále "sovietskeho človeka".

Šolochov veril v historickú nevyhnutnosť zmeny. Jeho Donské poviedky, Azúrová step a najväčšie dielo Tichý Don, ktoré začal písať už ako dvadsaťročný - diela o nemilosrdnosti triedneho boja, silne exaltovanej nenávisti, vášni vo vzťahu muža a ženy, ale i s nádhernými opismi prírody a napísané s dokonalou znalosťou pomerov - predstihli všetku vtedy v Rusku písanú literatúru a priniesli autorovi spoločenskú slávu. Jednotlivec, aj keď strašne trpiaci, je pre autora len súčasťou revolučnej masy a tá je určujúca. Rozbíjanie rodín, ničenie prírody, vraždy a ponižovanie majú svoje historické ospravedlnenie. Podľa Šolochova je to daň, ktorá sa musí zaplatiť v mene ideálu.

SkryťVypnúť reklamu

V dvojdielnej Rozoranej celine sa Šolochov venuje najtragickejšiemu obdobiu, ktoré vidiek v Rusku a na Ukrajine zažil. Kolektivizácia - vznik sovietskych kolchozov na príkaz zhora, ktoré boli absolútne cudzie dedinskému naturelu - zanechala milióny mŕtvych, milióny utýraných duší a v ľuďoch obrovskú nenávisť. Na druhej strane ich tak vyčerpala, že sa z nich stali poslušné ovce v kolektívnom košiari. Knihe dominuje Šolochovov pohľad na potrebu kolektivizácie a jeho viera v jej prospešnosť. Za toto dielo dostal v roku 1960 Leninovu cenu.

Nobelovu cenu mu udelili v roku 1965. Zásluhu na tom mali najmä francúzski ľavicoví intelektuáli na čele s J. P. Sartrom, ktorí boli presvedčení, že nová spoločnosť vyžaduje obete a že diktatúra J. V. Stalina je nesmierne krutá, ale ospravedlniteľná v mene novej spoločnosti, ktorá bude určite lepšia ako zahnívajúci kapitalizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky Šolochovove významné diela boli sfilmované a v "ost-bloku" sa stali povinnou literatúrou. Spisovateľ nikdy nezmenil svoj názor na diktatúru proletariátu a svoju vieru v novú spoločnosť. Ako významná osobnosť sprevádzal Nikitu Sergejeviča Chruščova na jeho politickej misii zmierenia v Európe i v Spojených štátoch amerických.

Zomrel v roku 1984 v rodnej osade. Po jeho smrti sa, najmä s prispením Solženicyna - úhlavného odporcu všetkého, čo sa udialo v Rusku od revolúcie - začalo kritické prehodnocovanie "sovietskej literatúry". Solženicyn Šolochova obvinil z krádeže najdôležitejšieho diela - tvrdiac, že jeho ostatné knihy takú literárnu úroveň nedosiahli. Spory o autorstvo sa vždy tiahli dejinami a taký osud postihol aj Šolochovove diela.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  4. Prišli na to, že odpad je cenný
  5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  6. Všetkým lepí pred voľbami
  7. Najlepšie poviedky domácich autorov
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Všetkým lepí pred voľbami
  2. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
  3. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
  4. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
  5. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
  6. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  7. Bratislavská Kuchajda ožije športom
  8. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 045
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 542
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 116
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 4 591
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 764
  6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 3 223
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 775
  8. Najlepšie poviedky domácich autorov 2 502
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu