SME

Powers Gary

"Priznávam, že som spáchal ťažký zločin a musím byť potrestaný," povedal počas procesu v Moskve Gary Powers. Americký pilot zostreleného špionážneho lietadla CIA U-2 mal za sebou dva mesiace každodenného tvrdého vypočúvania v sídle KGB. Počas vrcholiacej

Vrak špionážneho lietadla U-2, v ktorom letel Gary Powers, na propagandistické účely vystavili v Moskve na špeciálnej výstave. FOTO - EISENHOWER.ARCHIVES.GOV

studenej vojny jeho neúspešná misia Overflight spôsobila obrovskú krízu medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi. Kremeľ pád špionážneho lietadla a kapitálny úlovok živého pilota využil na propagandistické masírovanie verejnej mienky a Biely dom, vedený prezidentom Dwight D. Eisenhowerom, to znášal veľmi ťažko. Pred 45 rokmi - 19. augusta 1960 - v Moskve odsúdili pilota Francisa Garyho Powersa na desať rokov za špionáž.

Trojdňový proces s pilotom Powersom sa niesol vo veľkom štýle. V hlavnom meste dokonca otvorili aj výstavu s vybavením špionážneho lietadla vrátane vraku lietadla či pilotovej prilby. Prokurátor Roman Rudenko v záverečnej reči označil Spojené štáty za organizátorov "monštruózneho zločinu" proti mieru.

V súdnej sieni sedela aj Powersova manželka Barbara a jeho rodičia a dúfali v zvrátenie procesu. Gary Powers nakoniec dostal desať rokov. Tri z nich si mal odsedieť vo väzení v Ľubjanke a ďalších sedem odpracovať. Mohlo sa to skončiť aj horšie. Za špionáž mu mohli dať aj trest smrti.

Powers lietal v U-2 nad ruským územím už štyri roky. CIA ho regrutovala pre jeho výnimočné kvality v 50. rokoch. Na náročné aj 12-hodinové lety v extrémnych výškach ponad nepriateľské územie zháňala americká spravodajská služba tých najlepších pilotov.

Už počas prvého letu pozdĺž hraníc so Sovietskym zväzom získal Powers cenné informácie o ruskej raketovej základni. "Kúsok po kúsku, misiu za misiou začal lietať hlbšie do územia Sovietskeho zväzu a prinášať informácie o letiskách, atómových elektrárňach či továrňach na rakety," spomína na svojho otca Gary Powers junior, zakladateľ múzea Studenej vojny vo Washingtone.

Prvý májový deň v roku 1960 mal Powers prvýkrát preletieť ponad celé územie Sovietskeho zväzu. Vyštartoval z pakistanského Péšávaru, do cieľového letiska v nórskom Bodo už však nepriletel.

Hlboko v sovietskom území motor jeho lietadla zasiahli úlomky ruskej rakety. Krídla sa odlomili a Powers začal bojovať o vlastnú záchranu.

Podarilo sa mu dostať von z lietadla a vystreliť padák, nestihol už však stlačiť gombík, ktorý by zlikvidoval lietadlo. Doma v Amerike mu to potom niektorí vyčítali. Ešte väčší úlovok ako pilot totiž pre Sovietov bolo supertajné špionážne lietadlo U-2.

Hneď po dopade pri Sverdlovsku sa okolo neho zhromaždili zvedavci a desiatky detí. Keď sa dozvedeli, že ide o Američana, začali oslavovať. Na miesto hneď vyrazili ruskí experti z ministerstva obrany a KGB. Nikita Chruščov bol práve na tribúne a oslavoval Sviatok práce, keď mu oznámili, že južne od priemyselného mesta pri Urale, 1368 kilometrov východne od Moskvy, zostrelili americké špionážne lietadlo.

Päť dní si informáciu o zadržanom pilotovi Moskva nechala pre seba a začala pripravovať frontálny útok. Washington sa snažil informáciu dementovať, tvrdil, že prišiel o lietadlo pri tureckých hraniciach, ktoré skúmalo horné vrstvy atmosféry na meteorologické účely. Moskva však mala v rukách vrak aj s nafotenými špionážnymi filmami.

Jedenásť dní po nehode lietadla nakoniec americký prezident Eisenhower priznal, že let nariadil, a povedal aj to, že informácie o Sovietskom zväze už zbierajú niekoľko rokov. Ospravedlniť sa, ako to požadoval Chruščov, však nemienil. Tvrdil, že sa tak snažia chrániť Spojené štáty a slobodný svet. "Špionážne metódy sú naozaj nutné, pretože tajomstvá sa stali v Sovietskom zväze fetišom," vysvetľoval Eisenhower.

Konflikt medzi dvoma mocnosťami sa ešte viac prehĺbil. Eisenhower síce na čas lety U-2 pozastavil, už o dva roky, v októbri 1962, ďalší americký pilot odfotografoval ruské rakety na Kube.

Gary Powers bol v tom čase už naspäť v štátoch. Na berlínskom moste ho po jednom roku a 9 mesiacoch v ruskom väzení Rusi vymenili za vlastného špióna - Viliama Genrikoviča Fishera alias Rudolpha Abela.

Autor: MIREK TÓDA

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 843
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 629
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 130
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 985
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 914
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 383
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 150
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu