SME

Sprisahanie pušného prachu

Sprisahanie pušného prachu alebo pokus o katolícky prevrat v Británii je slávna kapitola dejín, ktorú si pripomínajú dodnes obrovskými ohňostrojmi a symbolickým pálením postavy Guya Fawkesa. Toho prichytili kráľovi muži v pivnici pod parlamentom s rozbuš

FOTO - ARCHÍV

Sprisahanie pušného prachu alebo pokus o katolícky prevrat v Británii je slávna kapitola dejín, ktorú si pripomínajú dodnes obrovskými ohňostrojmi a symbolickým pálením postavy Guya Fawkesa. Toho prichytili kráľovi muži v pivnici pod parlamentom s rozbuškou v ruke. Čo iné ako smrť si mohol vtedy vyslúžiť chlapík, ktorý chcel vyhodiť do povetria panovníka a celý parlament? Neúspešný pokus o "ohňostroj" posilnil vplyv a moc anglikánskej cirkvi a priťažil katolíkom, už vtedy prenasledovaným. Od neúspešného Fawkesovho pokusu uplynie zajtra presne 400 rokov.

Čo sa to vlastne oslavuje? Jeho poprava alebo takto vyslovujeme Fawkesovi uznanie za to, ako sa chcel zbaviť vlády, pýtajú sa dnes sarkasticky Briti, keď sa pri ohňostrojoch zabávajú ich detváky. Ich predstavy, prečo sa to celé deje, sú hmlisté ako londýnske rána. BBC Guya Fawkesa zaradila medzi 100 najväčších osobností Británie.

Lord Chamberlain a gróf zo Suffolku so sprievodom prehľadávali 5. novembra 1605 parlament a okolie. Preverovali informáciu, že sa chystá atentát na korunovanú hlavu, ktorá mala otvoriť zasadnutie Dolnej snemovne. Keď otvorili dvere v jednej z pivničných miestností, našli tam vysokého mocného chlapa s červenohnedastou hrivou, fúziskami a bohatou bradou.

Toto podozrivé indivíduum, ako ho zhodnotili, stálo pri veľkej kope snopov a trámov. "Komu to patrí?" "Pánu Thomasovi Percymu, pre ktorého pracujem," odvetil vraj Fawkes. Predstavil sa však ako John Johnson.

Páni odišli a informovali kráľa. Fawkes sa vybral varovať Percyho a potom sa vrátil do pivnice. Stále veril, že sudy naplnené vraj až 2,5 tonami pušného prachu odpáli, na rozdiel od komplicov, ktorí už tušili, že ich plán je prezradený.

Keď sa kráľovi ľudia vrátili poriadne prehľadať veľkú hromadu, našli tam zahádzané sudy s pušným prachom a Fawkesa. Mal pri sebe zápalky, hodinky a zápalnú šnúru. Tak sa skončilo Sprisahanie pušného prachu. Mohlo zničiť nielen parlament a zmariť život kráľa a lordov, ale zdemolovať aj širšie okolie.

Fawkesa čakalo mučenie v slávnej väznici v Toweri. Mučidlá boli dômyselné a z odhodlaného vojaka vydolovali podrobnosti o jeho pláne aj mená komplicov. Fawkes mal po atentáte ujsť z Británie a na kontinente šíriť novinu, že kráľ je mŕtvy.

Čo viedlo Fawkesa a jeho komplicov, aby naplánoval takúto, dnešným jazykom teroristickú akciu? Veď zomrieť mali okrem kráľa - teda hlavy anglikánskej cirkvi aj všetci členovia Dolnej snemovne a lordi.

Bola to zmes zúfalstva a snahy zmeniť podradné postavenie katolíkov. Tí tvorili asi jednu dvadsatinu obyvateľstva a nemohli zastávať nijaký úrad bez povolenia. Dokonca sa ani nesmeli vzdialiť zo svojich pozemkov.

Keď na trón zo Škótska nastúpil Jakub I., nádejali sa, že tento priaznivec náboženskej znášanlivosti im bude viac naklonený. Trval však na tom, že katolíci musia vyhlásiť svoju oddanosť kráľovi, a nie pápežovi a upustiť od šírenia svojej viery.

V tejto atmosfére vzniklo sprisahanie. Urodzení gentlemani dúfali, že v čase nezáujmu o verejný život preberú poľahky moc. Vykonávateľom sa stal Guy (hovoril si tiež Guido) Fawkes, katolícky vojak, ktorý počas vojen vo Flámsku získal skúsenosti z hĺbenia tunelov a oboznámil sa aj s výbušninami.

Najprv si prenajali pivnicu oproti budove parlamentu. Hĺbenie tunelov bolo zdĺhavé a fyzicky náročné. Keď sa naskytla možnosť prenajať si pivnicu priamo pod parlamentom, v mene Thomasa Percyho ju zaraz zobrali.

Niekoľko dní pred atentátom však konšpirátori pocítili ľútosť nad životmi niektorých katolíkov, ktorí by zahynuli spoločne s preklínanými anglikánmi. Tak sa do rúk lorda Monteagla dostal 26. októbra list, ktorý ho vystríhal pred návštevou Dolnej snemovne a ten ho poskytol ďalej štátnym orgánom. Tak znie najpravdepodobnejšia verzia, ako sprisahancov odhalili.

Pre katolíkov to bola hotová pohroma. Každý sa stal podozrivým. Nielenže ich zbavili všetkých občianskych práv, ale vyhlásili ich za nespôsobilých zastávať zamestnania lekára či advokáta a nemohli ani spravovať majetok svojich neplnoletých detí.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 984
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 945
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 977
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 528
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 459
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 967
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu