SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Erazmus Rotterdamský, Desiderius

"Ak uvidíš, že vo svete nastáva strašný zmätok, pamätaj, že Erazmus ho predvídal." Tieto slová napísal svojmu odporcovi Martinovi Lutherovi po augsburskom koncile, ktorý de facto priniesol ďalšie delenie kresťanov a viedol k dlhodobej vojne medzi nimi, v

eľký učenec, vášnivý obhajca individuality a rozumu, ktoré nemajú pokľaknúť pred autoritou, tobôž pred nevzdelanými, tupými a namyslenými cirkevnými hodnostármi, ktorí si často ani neprečítali Písmo, pokladali sa však za jeho jediných vykladačov. Desiderius Erazmus Rotterdamský zomrel v roku 1536 - pred 470 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemanželský syn kňaza rýchlo osirel a príbuzní ho zverili cirkvi, lebo bastard v dome nebola dobrá vizitka. Cirkev zakryla jeho pôvod tým, že mu umožnila výborné vzdelanie a poslala ho do kláštora. Všetko nasvedčuje, že túto nevyhnutnosť Desideruis (jeho meno znamená neželaný) prijal, ale nie z čistej zbožnosti, skôr ako jedinú možnosť. V kláštore v Seyne mali veľkú knižnicu. Bola pre neho zdrojom poznania. Nakoniec ho utrechtský biskup vysvätil za kňaza.

SkryťVypnúť reklamu

Málokedy sa však obliekal do rúcha duchovného a svetské veci mu neboli cudzie. K jeho veľkému umeniu života patrilo, že si vždy zachoval vnútornú slobodu, dokonca získal pápežov dišpenz, aby nemusel nosiť rúcho a dodržiavať pôst - zo zdravotných dôvodov. Do kláštora sa už nevrátil, nikdy nerešpektoval žiadnu autoritu, písal, čo chcel napísať, ale nikdy nebol revolucionárom.

Taktik života sa nikdy nespovedal pred cirkevným tribunálom, nerobil teatrálne gestá ako Martin Luther. Vykĺzol obratne z každej pasce, bol ochotný diskutovať a donekonečna vysvetľovať svoje postoje, nebol však rúhačom.

Už ako 29 ročný sa stal tajomníkom biskupa z Camrai, čím získal osobnú nezávislosť a autoritu. Spisom Antibarbari otvorene vypovedal vojnu tmárstvu, hlúposti a nevzdelanosti. Od biskupa dostal povolenie na štúdium v Paríži, kde získal doktorát teológie. Bojoval proti nedostatočnej hygiene v domoch cirkvi, proti zlej strave. V podstate do päťdesiatky žil z milodarov. Až v pokročilom veku bol taký populárny, že kniežatá sa uchádzali o jeho prítomnosť a mnohé cirkevné autority o pomoc pri výklade cirkevných postojov.

SkryťVypnúť reklamu

Erazmova nezávislosť bola draho vykúpená, o čom svedčia všetky jeho prosebné listy. Aj v tých je však veľká noblesa a hrdosť muža, ktorý veľmi trpel pre svoj pôvod a nikdy sa s ním nevyrovnal.

Niektorí historici ho nazývajú večným nomádom, ktorý hľadá sám seba a nechce nikomu slúžiť. Vypočítať jeho cesty je náročné a zdĺhavé. Sám tvrdil, že potulky pomáhajú jeho filozofii a že je lepšie byť tajomníkom ako biskupom.

V Anglicku sa definitívne rozlúčil so stredovekým tmárstvom a objavil kritického ducha v človeku. Stretával sa s Thomasom Morom a ich kontakt trval až do Morovej tragickej smrti. Bol veľkým obdivovateľom Morovej Utópie.

Napriek všetkému vzdelaniu a rozhľadu Erazmovi unikol svetský duch renesancie a jeho znalosť antických diel mala jediný význam - spojiť ich s teológiou. Erazmus bol celý život mužom kníh a kláštorov, a nie mužom života, akým bol napríklad Leonardo da Vinci.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je, že jeho diela nie sú písané ako zdĺhavé a nezáživné cirkevné traktáty. Písal však v latinčine, lebo išlo o jazyk vzdelancov. Až na konci života vyslovil posledné slová v rodnom jazyku.

Majstrovstvo jeho písania a poznanie duševnej prázdnoty predstaviteľov cirkvi sa prejavilo v knihe Chvála bláznovstva. Aj bez celoživotnej polemiky s Lutherom by dielo postačilo, aby si Erazmus zaručil nesmrteľnosť v kultúrnom a intelektuálnom svete. Jeho snaha o dialóg medzi sporiacimi sa stranami, najmä s Lutherom, ktorého varoval pred rozkolom v cirkvi, je jeho najväčším odkazom. Erazmus tvrdil, že svet bez poznania a diskusie zahynie.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 219
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 440
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 150
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 301
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 985
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 658
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 514
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 256
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu