SME

Zavraždenie Anwara Sadata

Egyptského prezidenta Anwara Sadata zabili, keď oslavoval výročie vojny s Izraelom. Vojny, ktorá z neho neskôr paradoxne urobila nositeľa Nobelovej ceny za mier. Atentát spáchali pred 25 rokmi.

FOTO – ARCHÍV

Egyptského prezidenta Anwara Sadata zabili, keď oslavoval výročie vojny s Izraelom. Vojny, ktorá z neho neskôr paradoxne urobila nositeľa Nobelovej ceny za mier. Atentát spáchali pred 25 rokmi.

Po jeho smrti viac ako kedykoľvek predtým priškripli miestnych islamistov. Začalo sa zatýkanie a súdne procesy. Medzi súdenými boli aj dvaja muži, ktorí neskôr urobili z terorizmu globálne hnutie. Ajman Zavahrí, muž číslo dva al- Káidy a Omar Abdíl Rahmán, ktorý v roku 1993 stál za prvým útokom na new­yorské dvojičky. Práve Rahman vydal náboženské nariadenie - fatvu, ktorá vyzývala na smrť Sadata. Islamistom na ňom prekážali dve veci: ako prvý arabský líder uzavrel mier s Izraelom a navyše vôbec nerešpektoval ich predstavy o islamskom štáte. Ba čo viac, prenasledoval ich. Rovnako ako intelektuálov, egyptských kresťanov, novinárov, feministky. Prenasledovanie je slabé slovo. Sadatov režim ľudí mučil a nechával „zmiznúť“ bez stopy. Egypt sa tiež počas jeho vlády zmietal v biede a korupcii.

Mala to byť triumfálna vojenská prehliadka. Aj bola. Do chvíle, keď na salutujúceho Sadata a diplomatov z celého sveta, nezačali strieľať a hádzať granáty z vojenského auta, ktoré bolo súčasťou prehliadky. Na Sadata, pyšného na svoju kariéru v armáde, útočili dôstojníci egyptskej armády. Boli však aj členmi Islamského džihádu a vôbec sa im nepáčilo, čo Sadat podniká. Streľba zasiahla Sadata aj viacerých okolostojacich. Prezidenta síce rýchlo previezli do nemocnice, ale po pár hodinách konštatovali jeho smrť. Pri atentáte zomrel aj kubánsky veľvyslanec, hlava koptskej cirkvi a viacero ľudí bolo zranených. Medzi nimi aj Sadatov viceprezident Husní Mubarak. Ten sa stal prezidentom a je ním až dodnes. Na Sadatov pohreb prišli až traja bývalí americkí prezidenti (Nixon, Ford, Carter), izraelský premiér Menachem Begin, ale moslimské krajiny, s výnimkou Sudánu (odkiaľ bola Sadatova matka), neposlali nikoho. Mier s Izraelom urobil z egyptského prezidenta najväčšieho zradcu a moslimskí lídri si nevedeli predstaviť, že by kráčali v pohrebnom sprievode s Beginom.

Anwar Sadat sa narodil v roku 1918. Mal trinásť súrodencov a jeho rodina patrila k najbiednejším. Ako mladý muž nastúpil na Kráľovskú vojenskú akadémiu vedenú Britmi, ktorí v tom čase Egypt okupovali. Bol to dobrý spôsob, ako získať kvalitné vzdelanie a zabezpečiť si stabilnú kariéru. Sadatova vernosť britskej korune však netrvala dlho. Stal sa členom tajnej organizácie dôstojníkov, ktorá si dala za cieľ vyhnať Britov z Egypta. Za činnosť v tejto skupine ho počas II. svetovej vojny poslali do väzenia.

Po vojne sa britská koloniálna ríša začala drobiť a po dôstojníckom prevrate v roku 1952 sa na cestu nezávislosti vydal aj Egypt. Sadat bol jedným z popred­ných revolucionárov, mal pod palcom rádio a jeho úlohou bolo oznámiť Egypťanom, že sú slobodní. Od revolúcie pôsobil v mnohých funkciách: bol šéfom odborov, predsedom parlamentu a viceprezidentom. Keď v roku 1970 zomrel na infarkt prezident Džamal Násir, stal sa hlavou štátu.

Hneď sa pustil do „nápravy“ Násirovej politiky: povyhadzoval z vládnych úradov ľavičiarov, obmedzil spoluprácu so Sovietskym zväzom a z krajiny vyhnal sovietskych „poradcov.“ Navrhol ekonomické reformy a začal uvažovať o normalizácii vzťahov s Izraelom. Ešte predtým však v roku 1973 spolu s ďalšími arabskými krajinami napadol Izrael a spustil jomkipurskú vojnu.

Hoci Arabi po počiatočných úspe­choch vojnu prehrali, získali pocit, že Izrael nie je taký nedobytný, ako sa zdalo. Aj v židovskom štáte prevážil realistický prístup, a tak po mesiacoch rokovaní Sadat a Begin v roku 1978 podpísali dohody z Camp Davidu, ktoré znamenali mier medzi oboma krajinami.

Obaja muži za svoj podpis pod ťažký kompromis, ktorý sa nazýva aj studeným mierom, dostali Nobelovu cenu za mier. Sadatovi vtedy zostávali už len tri roky života.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 946
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 741
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 003
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 805
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 161
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Godzilla a Kong sú osvedčená dvojka

Oddychovka, ako sa patrí.


Prezidentský kandidát Ivan Korčok počas zhromaždenia v Bratislave.

Voliči v prvom kole vyslali signál, že nechcú politiku korupcie a lži.


Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu