SME

Pripojenie Sárska k Nemecku

Jedna z najmenších nemeckých spolkových krajín bola k svojmu osudu predurčená. Ležala na hranici s rozpínavým Francúzskom a mala bohaté zásoby uhlia a ocele. Jej obyvatelia si zvykli, že o ich životoch rozhodujú iní. Keď mohli rozhodnúť sami, chceli patri

FOTO – ARCHÍVFOTO – ARCHÍV

ť k Nemecku. Po poslednom referende a požehnaní Francúzska sa to podarilo. Pred polstoročím sa Sársko stala desiatou spolkovou krajinou Nemecka. Bolo to 1. januára 1957.

Hovorí sa, že Sárčania si užívajú „tu a teraz“, pretože nevedia, kedy príde vojna či nový dobyvateľ, ktorý ich o všetko pripraví. Od 30-ročnej vojny prežila takmer každá generácia vojnový konflikt a ľudia tomu prispôsobili svoj život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sársko bolo väčšinu svojich dejín nemeckým územím, nikdy sa však nevymanilo spod francúzskeho vplyvu. Ani v 20. storočí nemalo právo rozhodovať o svojom osude. Boli to Francúzi, ktorí si po prvej svetovej vojne vymohli vyčlenenie Sárska z Nemecka ako záruku svojej bezpečnosti. Versailská zmluva dala Sársko na 15 rokov pod správu Spoje­ných národov. Potom mali o svojom osude rozhodnúť Sárčania v referende.

SkryťVypnúť reklamu

Predreferendová kampaň v roku 1935 rozpútala tvrdý súboj zástancov i odporcov začlenenia k Nemecku. Tí prví kričali „Späť do Ríše“, tí druhí volali „Poraz Hitlera na (rieke) Sáre“. Výsledok referenda bol ale jednoznačný. Viac ako 90 percent hlasovalo za návrat k Nemecku a tým nepriamo k Hitlerovi, ktorý triumfálne prijal „západnú župu“ do svojej „tisícročnej Ríše“.

To bol dôvod, prečo chceli Francúzi rozhodovať o Sársku aj po druhej svetovej vojne. Pripojiť toto územie sa Parížu nepodarilo. Údajne pre nesúhlas sovietskeho ministra zahraničných vecí Molotova. Prijal sa model, podľa ktorého bolo Sársko politicky autonómne, ale ekonomicky prepojené s Francúzskom.

To pozitívne, čo Francúzi priniesli Sárčanom, bola obnova demokracie na ich území. Opäť vznikla politická súťaž a zvolali komisiu, aby vypracovala ústavu. Samozrejme s dodatkom, že Sársko bude závislé od Francúzov. „Sársko má byť hospodárskou, menovou a colnou politikou spojené s Francúzskom, vyčlenené z Nemecka, politicky autonómne, zahraničné vzťahy a obrana ponechaná Francúzsku,“ písalo sa v ústave. Tá prešla, ale už od roku 1950 sa v Sársku tvorila opozícia proti zväzku s Parížom. To už sa Sársko stalo súčasťou studenej vojny. Bránilo európskej integrácii západného Nemecko a zmiereniu medzi Parížom a Bonnom.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman, otec európskej integrácie, navrhol, aby sa Sárska ujal európsky komisár. Tento model podporila aj vláda v Sársku, podcenila ale náladu obyvateľstva. Autoritatívny sársky povojnový premiér Johannes Hoffmann povolil až tri mesiace pred referendom o európskom štatúte Sárska slobodu prejavu a zhromažďovania.

Kampaň bola tvrdá a výsledok mnohých prekvapil. Sárčania odmietli európsky štatút. To nemohli mocnosti ignorovať. Sárska vláda odstúpila a do útoku prešli politické sily, ktoré boli proti napojeniu na Francúzov. V referende sa potom Sárčania definitívne vyslovili za pripojenie k Nemecku. Francúzi napokon súhlasili s podmienkou, že niektoré hospodárske výhody ostanú v platnosti až do roku 1959, aby krajina neutrpela veľké hospodárske škody.

SkryťVypnúť reklamu

Od polnoci 1. januára 1957 tak mohli Sárčania veľkolepo oslavovať návrat k Nemecku. V ten deň musel západonemecký kancelár Konrad Adfenauer vstávať veľmi skoro. Už o šiestej ráno vyrazil do Sárska vlak s členmi vlády a osobnosťami. Vo vozňoch sa oslavovalo a na počesť Sárska sa podával kaviár. Hoci Adenauer nebol za pripojenie Sárska a podporoval jeho európsky štatút, oslavoval túto udalosť ako vzor pre budúce zjednotenie celého Nemecka.

Sársko prispelo aj k zmiereniu Nemecka s Francúzskom a jeho pripojenie ku krajine podľa článku 23 nemeckej ústavy sa stalo precedensom na pokojné znovuzjednotenie krajiny v roku 1990. „Sárčania nás učia, ako možno byť zároveň dobrým Sárčanom, dobrým Nemcom, dobrým Európanom i dobrým susedom,“ povedal bývalý spolkový prezident Richard von Weizsäcker.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 280
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 877
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 201
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 027
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 790
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu