SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Voice of America

Kritici ho obviňujú zo zaujatosti, lebo ide o jeden z mála západných vysielačov plne financovaných zo štátnych fondov a zároveň podporený vládou.

Hlas Ameriky je dnes medzinárodná multimediálna vysielacia spoločnosť.Hlas Ameriky je dnes medzinárodná multimediálna vysielacia spoločnosť. (Zdroj: ČTK)

Na druhej strane, po dlhé roky je alebo bol pre mnohých ľudí zdrojom najslobodnejších informácií aké kedy mali – či už v čase komunizmu pre krajiny východného bloku, na Kube, alebo v Iráne.

Zajtra uplynie 65 rokov, čo sa v rozhlasovom éteri prvýkrát ozval Hlas Ameriky – Voice of America v Európe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komunikácia má význam

„Tu hovorí hlas Ameriky,“ otvoril moderátor William Harlan Hale pravidelné vysielanie v nemeckom jazyku. Názov sa ujal a pretrval dodnes.

Hlas Ameriky spustil vysielanie krátko po vstupe Spoje­ných štátov do druhej svetovej vojny a jeho cieľom bolo šíriť americké názory práve v krajinách osi a u ich spojencov. V tom čase už napríklad Rádio Moskva malo vyše desaťročnú tradíciu, vysielalo v 50 jazy­koch, v éteri už bol aj britský a taliansky vysielač.

SkryťVypnúť reklamu

„Žijeme v čase, keď má komunikácia obrovský význam. Existuje nová rozhodujúca sila v ľudskej rase, oveľa silnejšia než všetci tyrani,“ povedal v roku 1939 americký dramatik Robert Sherwood, ktorý písal prejavy pre prezidenta Franklina Delana Roosevelta.

Keď polovici roka 1941 Roosevelt zriadil Zahraničnú informačnú službu (FIS), Sherwood sa stal jej prvým riaditeľom. Prvé priame vysielanie zo San Francisca do Ázie sa však uskutočnilo už v decembri.

Prenosy boli obmedzené

Do júna 1942 mal Hlas Ameriky 33 vysielačov a vysielanie v 27 jazykoch (v súčasnosti vysiela v 44 jazykoch do 24 krajín), no ako sa blížil záver vojny, mnoho prenosov rozhlasovej stanice sa obmedzilo alebo úplne eliminovalo.

Prišla však studená vojna a Kongres spolu s Bielym domom si opäť uvedomili dôležitosť vojny aj na informačnom poli. Berlínska blokáda z roku 1948 iba utvrdila zákonodarcov, aby prijali zákon, ktorý Hlas Ameriky ustanovoval ako permanentnú stanicu. O štyri roky neskôr spustil rozhlas svoj prvý mobilný vysielač – z paluby lode Courier. Keďže však označenie „loď pirátskeho rádia“ nemalo ten správny šmrnc, radšej sa ďalej držali stacionárnych staníc.

SkryťVypnúť reklamu

Havlove slová chvály

Od roku 1985 má Voice of America osobitné vysielanie pre Kubu, rádio Martí, v čase študentských nepokojov na Námestí Tchien-an-men, posilnili vysielania v čínskych jazykoch. Keď v roku 1996 juhoslovanský diktátor Slobodan Miloševič zakázal nezávislé rozhlasové stanice, Hlas Ameriky preberal správy mnohých ich reportérov. A keď o rok neskôr prepukli nepokoje v Albánsku, miestna vláda radšej americké vysielanie rovno vypla. Československý prezident Václav Havel mal slová chvály na adresu stanice, požiadal ju, aby po páde komunizmu vzdelávala ľudí v tom, čo znamenajú demokratické inštitúcie. Rozhlas odpovedal reláciami o demokracii. Mimochodom, v češtine a slovenčine vysielal od marca 1942 do februára 2004.

A hoci niektorí novinársku nezávislosť pracovníkov stanice spochybňujú – aj pre zákony danému statusu a tomu, že na ňu dohliada prezidentom vymenovaná rada (napríklad Rádio Slobodná Európa či Rádio Sloboda však boli čiastočne podporené aj CIA).

SkryťVypnúť reklamu

Politikom sa vysielanie nepáči

Hlas Ameriky počas svojej existencie dostával rany zo všetkých strán. Senátor Joseph McCarthy v roku 1953 redakciu obvinil z rozvracačstva a podpory komunizmu. Veľa ľudí vtedy zo stanice odišlo. A ani dnes sa mnohým americkým politikom vysielanie nepáči. Oklahomský republikán Tom Coburn nedávno dokonca vyhlásil, že stanica „podkopáva americkú politiku v Iráne, dokonca podporuje propagandu islamskej republiky“.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 960
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 376
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 791
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 962
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 982
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 896
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 846
  8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 565
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu