SME

Pocahontas

Najslávnejšou Indiánkou v USA nie sú postavy Karla Maya Nšo–či a Ribanna, ale „princezná“ Pocahontas. Hoci žila krátko, natrvalo sa zapísala do dejín prvých anglických osád vo Virgínii. Zomrela na zápal pľúc počas návštevy Anglicka v marci 1617, pred 390

Pocahontas vo filme Nový svet, ktorý rozpráva príbeh o stretnutí dvoch kultúr, stvárnila Q'orianka Kilcher.Pocahontas vo filme Nový svet, ktorý rozpráva príbeh o stretnutí dvoch kultúr, stvárnila Q'orianka Kilcher. (Zdroj: REUTERS)

rokmi.

Pocahontas bola dcérou Powhatana, mocného náčelníka algonkinských Pamukeyov, ktorí si vytvorili na atlantickom pobreží neskoršej Virgínie federáciu viacerých príbuzných kmeňov.

V skutočnosti nijakou princeznou, ako ju titulujú romány a filmy, nebola. Jej otec mal veľa ďalších potomkov, každého s inou ženou, pretože po narodení dieťaťa vždy podľa tradície vymenil manželku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Malá šibalka

Výnimočnosť malej Pocahontas podľa opisov bielych osadníkov spočívala v inom. Vynikala krásou a bystrosťou. Svedčí o tom aj meno, ktoré v preklade znamená Malá šibalka.

Život Pocahontas rovnako ako tisícok ďalších severoamerických domorodcov sa nenávratne zmenil v roku 1607. Do zátoky Chesapeake vplávali tri anglické lode so 140 osadníkmi a pri ústí rieky, ktorú pomenovali podľa svojho kráľa Jakuba I. James, založili osadu James­town.

SkryťVypnúť reklamu

Na život v teplom a vlhkom virgínskom podnebí neboli Európania pripravení. Väčšinu z nich navyše tvorili šľachtici a mestskí remeselníci, ktorí nevedeli vykonávať ťažké poľnohospodárske práce.

Prišla zima s ňou hlad. Všetkých strašil prípad spred 20 rokov. Angličania vtedy zanechali osadníkov na neďalekom ostrove Roanoke, keď však k nemu po troch rokoch znovu priplávali, nenašli po nich ani stopy.

Legenda o záchrane

Obyvatelia Jamestownu mali šťastie, že v krízovej situácii sa na ich čelo postavil energický kapitán John Smith, ktorý mal z Európy skúsenosti aj z boja proti Turkom v uhorskej armáde. V decembri ho poverili, aby sa potraviny pokúsil získať od domorodcov.

Na výprave do vnútrozemia ho Powhatanovi muži zajali. Odvliekli ho do svojej osady, kde mu prikázali vložiť hlavu medzi dva kamene a chystali sa mu ju rozdrviť kyjakmi. V tom však pribehla asi 12-ročná Pocahontas, položila svoju hlavu na Smithovu a zachránila mu život. Náčelník ho adoptoval za syna a ľuďom do Jamestownu poslal spolu s ním aj jedlo.

SkryťVypnúť reklamu

Jediným prameňom k tejto legendárnej scéne je Smithova spomienka, ktorú však spísal až o desať rokov neskôr. Niektorí bádatelia dokonca tvrdia, že Indiáni vlastne vykonali iba tradičný rituál, ktorým prijímali cudzincov medzi seba.

Isté je, že odvtedy Indiáni Angličanov pravidelne zásobovali potravinami, učili ich pestovať kukuricu a stopovať divú zver. Pocahontas bola častým hosťom v ich príbytkoch.

Kresťanka Rebeka

O dva roky sa Smith zranil pri výbuchu pušného prachu a vrátil sa do Anglicka. S jeho odchodom zmizlo aj priateľstvo s Indiánmi. V Jamestowne boli opäť najčastejším hosťom hlad a smrť. Zimu v roku 1610 prežila z 900 osadníkov približne len stovka. Zachránili sa iba vďaka príchodu flotily lorda de la Warra a v nasledujúcom období zaznamenala kolónia zásluhou pestovania tabaku prudký rozmach.

SkryťVypnúť reklamu

Vzťahy s Indiánmi sa nelepšili. Do dejín znovu zasiahla Pocahontas. V roku 1613 ju uniesli muži pod vedením kapitána Samuela Argalla a od jej otca za ňu pýtali výkupné. Chceli, aby prepustil zadržiavaných Angličanov a vrátil ukradnuté strelné zbrane.

Pocahontas prežila v novovybudovanej osade Henrico takmer rok. Naučila sa po anglicky a zoznámila sa s kresťanskou vierou. Padla do oka pestovateľovi tabaku Johnovi Rolfeovi, ktorému len pred rokom umrela jeho anglická manželka.

V apríli 1614 sa konala svadba. Pocahontas predtým prijala kresťanskú vieru a pokrstili ju na Rebeku. Spolu so sobášom prišlo aj k uzavretiu mieru s Indiánmi, ktorý trval niekoľko rokov.

Cesta do Londýna

Kolónia potrebovala peniaze a osadníkov. Rolfe sa ju rozhodol spropagovať pomocou manželky a jej jedenástich súkmeňovcov, ktorých v roku 1616 priviezol do Londýna. Pocahontas predstavili kráľovskej rodine a ďalším významným členom anglickej spoločnosti. Posledný raz sa tu stretla aj s Johnom Smithom.

SkryťVypnúť reklamu

Na jar nasledujúceho roka sa chcel Rolfe s manželkou a ich synom Thomasom vrátiť do Virgínie. Pocahontas však dostala hneď na začiatku plavby zápal pľúc a podľahla mu. Niektoré pramene uvádzajú ako príčinu jej smrti aj kiahne, proti ktorým nemali Indiáni nijaké protilátky.

Pochovali ju v mestečku Gravesend na brehu Temže. Stala sa hrdinkou mnohých románov a filmov, ktoré však zväčša jej život, najmä vzťah s Johnom Smithom, romanticky skresľujú.

S jej smrťou sa skončilo aj mierové spolunažívanie Indiánov s Angličanmi, ktorí pre tabak zaberali stále viac indiánskych polí. Vojna sa skončila po dvadsiatich rokoch vyhnaním Algonkinov do vnútrozemia.

Autor: Martin Hagara

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 759
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 573
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 451
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 511
  5. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 459
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 252
  7. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 074
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 027
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu