SME

Alcatraz

Jedna z najstráženejších väzníc v americkej histórii. Medzi zločincami, ktorí si tam odpykávali tresty, boli najväčší mafiáni vrátane neslávneho Al Caponeho. Aj napriek tomu, že boli strážení ako oko v hlave, niektorým sa podarilo utiecť.

Väznica Alcatraz.Väznica Alcatraz. (Zdroj: ARCHÍV)

No historky, že ich zožrali žraloky sú zrejme iba mýtmi. Pred 44 rokmi navždy zavrel svoje brány kalifornský Alcatraz. Legendami opradené ostrovné väzenie, ktoré je dlho zdrojom inšpirácie pre hollywoodskych filmárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samotný ostrov vlastne objavili náhodou, ako celú Ameriku. V roku 1769 totiž španielski moreplavci zle vypočítali plavbu do Monterey. O šesť rokov neskôr dostal ostrov svoje meno. Juan Manuel de Ayala ho nazval „Isla de los Alcatraces” (ostrov pelikánov). A hoci americkí vojaci ho prezývali jednoducho skala, starý názov Alcatraz pre ostrov v sanfranciskom zálive sa ujal.

Domov Al Caponeho

Predtým než bol ostrov domovom pre obávaných zločincov, bol aj vojenskou základňou. Od polovice 19. storočia na ňom väznili vojnových zajatcov. Až v 30. rokoch minulého storočia sa stalo skutočným civilným väzením a vlastne ním ani nebolo dlho. Skonštruovali ho pre najobávanejších zločincov: mafiánskeho bossa Al Caponeho či Georgea Kellyho, zvaného tiež guľomet. Slávne mená však tvorili iba malé percento z takmer 1600 väzňov, ktorí si tam odpykávali tresty.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo spravodlivosti chcelo z väzenia urobiť odstrašujúci príklad. Najmä v období po veľkej hospodárskej kríze, keď násilie v uliciach vzrástlo. Mreže mali byť najpevnejšie, steny z najtvrdšieho cementu. Jedno z najhrozivejších opatrení vo väznici bol zákaz rozhovorov, inými slovami úplné ticho. Väzni sa mohli rozprávať iba počas stravovania v jedálni alebo odpočinku, ktorého bolo ako šafranu. Aj tento zákaz sa im však podarilo obísť po svojom, telefón si vyrobil zo záchodového potrubia.

Luxus v Alcatraze

Oproti iným väzniciam mal však pre zločincov Alcatraz aj svoje pozitíva. Napríklad vo výbere jedla. Keďže veľa vzbúr vo väzniciach sa začalo pre jedlo, v Alcatraze ho mali vždy požehnane – ovocie, mäso či dokonca sladké dezerty. Bolo to jediné federálne väzenie v celých Spojených štátoch, ktoré malo sprchy s horúcou vodou. Dozorcovia sa domnievali, že väzni si tak nenavyknú na studenú vodu. Ľadovo studenú vodu, ktorá väznicu obklopovala.

SkryťVypnúť reklamu

Úteky

Úplne neprekonateľná prekážka to však zrejme nebola, celkovo sa o útek pokúsilo 36 mužov v 14 incidentoch. Dvadsiatich troch chytili, dvaja sa utopili a šiestich na úteku zastrelili. Piati sú však stále nezvestní. Azda najznámejší útek z Alcatrazu sa odohral v roku 1962. Bankoví lupiči Frank Lee Morris a bratia Clarence a John Anglinovci si cestu z najstráženejšej väznice „vyrúbali“ nabrúsenými lyžičkami a odplávali na podomácky vyrobenej plti. V celách namiesto nich spali bábky z mydla a toaletného papiera. Stovka vojakov pomáhala policajtom hľadať odsúdencov. Márne. FBI prípad uzavrela s tým, že sa im utiecť nepodarilo. Nikdy ich však nechytili, nenašli a nie je jasné, či sa dostali na pevninu. Dráma sa stala námetom známeho filmu Útek z Alcatrazu s Clintom Eastwoodom v hlavnej úlohe.

SkryťVypnúť reklamu

Aj tento incident bol zrejme jedným z dôvodov, prečo rok nato minister spravodlivosti Robert Kennedy rozhodol o jeho uzavretí. Bolo jednoducho príliš drahé na udržiavanie. Náklady na prevádzku boli až trojnásobné oproti iným väzniciam. Alcatraz zavreli, ale neukončili jeho legendu. Dnes je jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií, ročne si ho príde pozrieť vyše milión návštevníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 898
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 234
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 816
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 805
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu