SME

Neumann, John von

Bol zrejme najväčším matematickým géniom uplynulého storočia, lebo dokázal prebudiť k životu počítače, ako ich poznáme dnes. John von Neumann zomrel 8. februára 1957, keď mal iba 53 rokov.

John von Neumann.John von Neumann. (Zdroj: ARCHÍV)

Ako vedec „starej školy“ mal vynikajúcu predvídavosť, pamäť, rozhľad - a diplom inžiniera. Miloval knihy, vtipy, život, ženy a nočné bary, neznášal komunistický režim.

Tento pozoruhodný človek sa nenarodil ako šľachtic, ale ako János Neumann v rodine bohatého židovského budapeštianskeho bankára (28. decembra 1903). Titul mu rodičia neskôr dokúpili asi preto, aby jeho meno lepšie vyzeralo. Bola to však úplne zbytočná investícia, lebo János (po odchode do USA John) by sa presadil aj bez neho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Integrály rátal od desiatich rokov

Bol výnimočný od kolísky. Učil sa veľmi ľahko, v šiestich rozprával po grécky a vedel spamäti deliť osemciferné čísla; v desiatich používal integrálny a diferenčný počet. Jeho dokonalá pamäť mu umožňovala po celý život citovať pasáže z textov, ktoré si prečítal iba raz. V detstve mu otec kúpil vo výpredaji veľa kníh. Najviac sa mu páčila 24-zväzková Všeobecná história od nemeckého historika Onckena. Vďaka tomu dokázal viesť odborné debaty s profe­sionálnymi historikmi o problémoch antiky alebo o byzantskom impériu.

SkryťVypnúť reklamu

K rozvoju matematického talentu však, samozrejme, potreboval dobrého učiteľa. Našiel ho na evanjelickom lýceu v osobe vtedajšieho významného matematika Fejéra. Ten Jánosa zoznámil s matematickými teó­riami dvadsiateho storočia aj s 23 najnaliehavejšími problémami novodobej matematiky, ktoré v roku 1900 sformuloval matematik David Hilbert (istý čas Neumann s Hilbertom aj spolupracoval). Okrem toho Fejér sa o Neumanna staral ako o vlastného. Hovorieval mu „najväčší Janko krajiny“.

Otcom výpočtovej techniky čistou náhodou

Ako 23-ročný získal na prestížnej Technickej univerzite v Berlíne titul inžiniera a na Zürišskej univerzite doktorát z matematiky. Doma však uplatnenie nenašiel, a tak prijal pozvanie Princetonskej univerzity. Za oceánom sformuloval teóriu, ktorá sa dodnes vyučuje ako Neumannova algebra, a navrhol pre výpočtové systémy dvojkovú sústavu. Spolu s britským matematikom Alanom Turingom sa stal otcom výpočtovej techniky, bez ktorej si dnes už nevieme náš život ani len predstaviť. Ako uznanie jeho prieniku do strojovej logiky sa dnes o počítačoch hovorí, že majú von Neumannovu architektúru.

SkryťVypnúť reklamu

To, že sa podieľal aj na vývoji ešte nedospelých elektronic­kých počítačov, má na svedomí náhoda. Koncom leta 1944 sa stretol s matematikom Hermanom Goldstinom z vojenského výskumu, keď čakal na vlak do Philadelphie. „Rozhovor sa čoskoro dostal k mojej práci,“ spomína Goldstin. „Keď sa ukázalo, že vyvíjam počítač schopný urobiť 333 výpočtov za sekundu, príjemne uvoľnená atmosféra sa zmenila takmer na ústnu doktorskú skúšku z matematiky.“

Keď potom Neu­mann spísal výskumnú správu, Goldstin ju nazval „najdôležitejším dokumentom výpočtovej techniky, lebo to bol prvý napísaný náčrt myšlienky programu, uchovávaného v pamäti“.

Zabránil použitiu jadrovej sily v Kórei

Ako významný a vplyvný vedec sa Neumann stal poradcom amerického prezidenta. Raz vyhlásil, že komunistov treba zničiť okamžite, radšej už dnes ako až zajtra, a radšej ihneď poobede ako večer. Do histórie vstúpil aj tým, že vytváral matematické modely pre otca vodíkovej bomby Edwarda Tellera. Slúži mu však ku cti, že v časoch kórejskej vojny sa naopak zaslúžil o nepoužitie jadrovej sily, pričom argumentoval číslami, ktoré vyšli z jeho teórie hier. Túto disciplínu, populárnu dodnes, založil spolu s Oskarom Morgensteinom v roku 1944.

SkryťVypnúť reklamu

Vedel žiť naplno, vo dne sa venoval výpočtom, večer rodine, po nociach sa rád potuloval po baroch. Mal rád šteklivé vtipy a historky, ženy ho priam zbožňovali. Jediné, s čím sa nevedel tento génius vedy aj žitia zmieriť, bol fakt blížiacej sa smrti. Ku koncu trpel nevyliečiteľnou formou rakoviny. Jeho celoživotný priateľ fyzik Eugene Wigner napísal: „Bolo hrozné vidieť, ako zničujúco pôsobila na jeho intelekt skutočnosť nevyhnutnej blížiacej sa smrti. Nie samotný zánik, ale fakt, že prestane rozmýšľať.“

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 724
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 831
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 025
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 678
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 170
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu