SME
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Poincaré, Raymond

Začínal ako právnik. Na súde obhajoval aj spisovateľa Julesa Verna. Veľmi rýchlo sa však dostal do veľkej politiky. Päťkrát bol francúzskym premiérom a ako prezident požadoval prísne potrestanie Nemecka za rozpútanie prvej svetovej vojny. Včera uplynulo 9

Raymond Poincaré (vpravo) s americkým prezidentom Woodrowom Wilsonom.Raymond Poincaré (vpravo) s americkým prezidentom Woodrowom Wilsonom. (Zdroj: PROFIMEDIA)

5 rokov od uvedenia Raymonda Poincarého do Elyzejského paláca.

Stál na čele Francúzska, keď v Európe zúrila prvá svetová vojna a v najvyspelejších častiach jeho krajiny, ktoré okupovali Nemci, prebiehali vyčerpávajúce vojnové operácie. Francúzsky prezident Raymond Poincaré Nemcom nikdy nedokázal odpustiť ich agresiu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podpísanie prímeria s Berlínom v železničnom vagóne pri Compiégne 11. novembra 1918 považoval za predčasné a žiadal tvrdé potrestanie Nemcov a vysoké reparácie.

O päť rokov neskôr, už ako premiér, nariadil vojenské obsadenie Porúria, aby si od Nem­cov vynútil dodávky uhlia a pripravil narysovanie nemeckej hranice na Rýne.

Najmladší člen vlády

Raymond Poincaré sa narodil 20. augusta 1860 v Bar­le­Duc v rodine inžiniera a meteorológa Nicolasa Poincarého. Po ukončení École Polytechnique pokračoval v štúdiu práva na Parížskej univerzite. V roku 1882 začal s advokátskou praxou a preslávila ho najmä úspešná obhajoba spisovateľa Julesa Verna proti chemikovi Eugénovi Turpinovi.

SkryťVypnúť reklamu

Ten žaloval známeho autora dobrodružných románov za to, že v jeho knihe Vynález skazy je postava vedca Thomasa Rocha, ktorý sa nervovo zrúti, údajne inšpirovaná ním. Na súde prehral, aj keď Julesov list bratovi Paulovi dokazuje, že Turpin naozaj poslúžil Vernemu ako predloha.

V roku 1887 zvolili Poincarého ako umierneného republikána do Národného zhromaždenia. O šesť rokov neskôr sa ako 33­ročný stal najmladším členom vlády v histórii tretej republiky.

Poincaré založil v roku 1902 významnú stredo­pravú stranu Demokratickú republikánsku alianciu a pôsobil na dôležitom poste ministra financií. Tvrdil, že vojna v Európe je nevyhnutná a začal na ňu Francúzov pripravovať vojnovými dohodami s Britániou a Ruskom.

Tvrdý postoj k Nemcom

SkryťVypnúť reklamu

Napriek nesúhlasu ľavičiara Georgesa Clemenceaua sa 18. februára 1913 stal francúzskym prezidentom. Jeho tvrdý postoj voči Nemcom imponoval mnohým Francúzom, ktorí niesli ťaživé dôsledky vojny. V roku 1917 práve pre ostrú kritiku vedenia vojny odstúpil premiér Aristide Briand. Poincaré neskôr vymenoval za predsedu vlády svojho dlhoročného nepriateľa Cle­men­ceaua, ktorý zastupoval Francúzsko na Parížskej mierovej konferencii v roku 1919.

Poincaré vtedy navrhoval rozdelenie Nemecka na niekoľko častí, jeho návrh však neprešiel. Nemci sa dlho zdráhali podpísať Versailleskú mierovú zmluvu, najmä pre námietky proti výške reparácií.

Podľa zmluvy mal Berlín vrátiť Alsasko­Lotrinsko Francúzom spolu s uhoľnými baňami v Sárskej panve. Poincaré však označil podmienky zmluvy za príliš benevolentné. Na protest sa rozhodol neuchádzať sa znovu o prezidentský úrad a v roku 1920 sa vrátil do Senátu.

SkryťVypnúť reklamu

Obsadenie Porúria

V roku 1922 sa stal Poincaré opäť premiérom a reparácie sa rozhodol vynútiť si vojensky. V roku 1923 po oneskorených nemeckých dodávkach uhlia obsadilo 11. januára 60­tisíc vojakov francúzskej a belgickej pechoty Porúrie.

Na protest kancelár Wilhelm Cuno ohlásil zastavenie dodávok. Poincaré však do fabrík priviezol francúzskych robotníkov. Paríž zarobil 91 miliónov dolárov, kým sa z oblasti v septembri stiahol po tom, ako sa Nemci rozhodli vyjednávať.

Po víťazstve ľavice Poincaré v roku 1924 rezignoval, aby sa o dva roky vrátil. Finančnej kríze v krajine však ako premiér už nedokázal vzdorovať. Z politiky odišiel v roku 1929 pre zdravotné dôvody. Zomrel v Paríži v roku 1934.

SkryťVypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  3. Super zábava, super deň
  4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Čo priznali rodičia?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 155
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 151
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 741
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 6 516
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 917
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 632
  7. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 139
  8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 399
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SkryťZatvoriť reklamu